Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jerzego Giedroycia w stulecie jego urodzin. Henryk Giedroyc i Jean-Loup Martin z merostwa Le Mesnil-le-Roi. Przed domem Instytutu Literackiego. 2006 r. / Sygn. FIL06950 / fot. Jarosław Abramow-Newerly

2006

ROK JERZEGO GIEDROYCIA

Z HISTORII INSTYTUTU LITERACKIEGO

STYCZEŃ-LUTY

Wystawa „Jerzy Giedroyc et cercle de Kultura” została zaprezentowana w Centrum Kulturalnym w Maisons-Laffitte. Ponadto w 2006 r. była ona pokazywana w Lille, w księgarni „Lektura” (przy współpracy Konsulatu Polskiego; do jej prezentacji w Bibliotece Uniwersytetu Katolickiego w Leuven dodano dwie plansze w języku flamandzkim. Wystawy we Francji organizowało Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura.

MAJ

Wystawa fotografii Bogdana Paczowskiego „Bliskość daleka. Rzeczpospolita na wygnaniu”, poświęcona w największej części ludziom z kręgu „Kultury, była prezentowana w Gdańsku, Krakowie, w Toruniu i w Instytucie Polskim w Rzymie. Organizatorami wystawy były: Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie oraz Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską, Oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Wydawnictwo słowo/obraz przedstawiło album zawierający wszystkie fotografie z wystawy.

LIPIEC

27 lipca w setną rocznicę urodzin Jerzego Giedroycia w kościele Saint Vincent w Le Mesnil-le-Roi odbyła się msza w intencji Redaktora i spotkanie przyjaciół w Domu Kultury. Wzięło w nim udział ponad 100 osób. 

PAŹDZIERNIK

- Rok 2006 był również rokiem Jerzego Giedroycia ogłoszonym przez UNESCO.
- W Paryżu w gmachu głównym UNESCO wystawa „Jerzy Giedroyc et le cercle de Kultura”, po wernisażu wyświetlony został film Agnieszki Holland i Andrzeja Wolskiego pt. „Kultura”, po czym odbyła się dyskusja pomiędzy historykiem Pierre Nora, członkiem Akademii Francuskiej, redaktorem naczelnym pisma „Le Debat” i Krzysztofem Pomianem.
- Wystawa Jerzy Giedroyc i Dziupla „Kultury” w Warszawie, zorganizowana przez TO-AIL, Miłosz Institute i Bibliotekę Narodową.
- Wystawa „Jerzy Giedroyc Książę Emigrantów” w Lublinie zorganizowana w 60. rocznicę powstania Instytutu Literackiego przez UMCS i TO-AIL 
- Wystawa Jerzy Giedroyc i „Zagubieni romantycy”, przygotowana przez TO-AIL, była również prezentowana w Bydgoszczy, Kielcach, Olsztynie i Bielsku-Białej.
- Wystawa „Przeciwko kilku myślom… co nie nowe! Procesy krajowców za kontakty z paryską Kulturą, zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku. 
- Trzydniowa, międzynarodowa konferencja naukowa „Jerzy Giedroyc: Kultura – polityka – wiek XX, Debaty i rozprawy”, zorganizowana na Uniwersytecie Warszawskim przez Instytut Kultury Polskiej, przy udziale Instytutu Literatury Polskiej, Studium Europy Wschodniej UW oraz Biblioteki UW. W r. 2009 w Wydawnictwie UW ukazała się książka opracowana na podstawie materiałów z konferencji opracowana przez A. Mencwela, A. St. Kowalczyka, L. Szarugę i Z. Grębecką). W trakcie konferencji na ścianie gmachu dawnej Biblioteki UW odsłonięto tablicę, z napisem: „Jerzy Giedroyc 1906 2000. Polityk i Emigrant. Redaktor Paryskiej Kultury. Założyciel Instytutu Literackiego w Rzymie i w Paryżu (Maisons-Laffitte). Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego 1929. Doktor Honoris Causa UW 1998. Dobrze zasłużył się Polsce i Światu- Społeczność Uniwersytetu Warszawskiego – 2006”.

LISTOPAD

- W ramach obchodów setnej rocznicy urodzin twórcy paryskiej "Kultury", pod koniec listopada w Parlamencie Europejskim czynna była wystawa zorganizowana wspólnie przez Bronisława Geremka, Vytautasa Landsbergisa, Toomasa Hendrika Ilvesa. Na wystawie pt. Jerzy Giedroyc - Głos wolności europejskiej zaprezentowano działalność "Kultury", jej założyciela i współpracowników.

GRUDZIEŃ

- Międzynarodowa konferencja „Aktualność przesłania paryskiej „Kultury” w dzisiejszej Europie”, zorganizowana przez Instytut Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie. Rok później w 2007 r. ukaże się książka wydana przez Instytut zawierająca głównie referaty wygłoszone podczas sesji.
- W „Czytelniku” ukazał się dziewiąty tom z serii „Archiwum Kultury”: drugie, rozszerzone wydanie „Listów 1950-1969” pomiędzy Jerzym Giedroyciem i Witoldem Gombrowiczem. Wybrał, opracował i wstępem opatrzył Andrzej S. Kowalczyk.

Pomiń sekcję linków społecznościowych Facebook Instagram Vimeo Powrót do sekcji linków społecznościowych
Powrót na początek strony