Paris “Kultura” logo 5 December 2020
correspondence
Kazimierz Sabbat

Jerzy Giedroyc
Jak zapobiec indoktrynacji harcerzy?
1968-05-08, Jerzy Giedroyc

Kazimierz Sabbat, późniejszy premier i prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie, w latach 50. i 60. zajmował się harcerstwem polskim w Wielkiej Brytanii. Jerzy Giedroyc pyta go o opinię: czy pogadanki radiowe mogą zapobiec indoktrynacji harcerzy ZHP w Polsce?

Read the full letter » jpg
Kaganiec na Związek Literatów
1968-11-28, Jerzy Giedroyc

Giedroyc dyskutuje z Sabbatem o sytuacji politycznej w Polsce - wolcie kardynała Wyszyńskiego, organizowanym właśnie zjeździe Związku Literatów i odwadze Andrzejewskiego. Jednocześnie zastanawiają się nad organizacją obchodów rocznicy bitwy pod Monte Cassino.

Read the full letter » jpg
Polscy księża na uchodźstwie i rocznica Monte Cassino
1969-09-09, Kazimierz Sabbat

Obchody rocznicy bitwy pod Monte Cassino były dla emigracji rzeczą niezwykle istotną, o czym można się przekonać, na przykład czytając ten list. Komentarze dotyczące absencji lub udziału w tym wydarzeniu były potem komentowane. Kazimierz Sabbat wyraża także opinię o opublikowanych w ostatnim numerze „Kultury” artykułach, szczególnie chwaląc tekst Mieroszewskiego.

Read the full letter » jpg
O kondycji polskiej emigracji
1969-11-14, Jerzy Giedroyc

Zniechęcony Redaktor wysyła Sabbatowi opisy polskich ośrodków emigracyjnych, nie pozostawiając na nich suchej nitki. Jest przerażony brakiem organizacji, publicznym praniem brudów i pieniactwem, jednocześnie nie chce się angażować w żadne emigracyjne spory, ponieważ niepokoi go przede wszystkim sytuacja w Kraju.

Read the full letter » jpg Read the full letter » jpg
Wybory w Polsce
1989-04-26, Jerzy Giedroyc

Giedroyc nie najlepiej ocenia sytuację przedwyborczą w Polsce, decyduje się wspierać (także finansowo) kandydaturę Leszka Moczulskiego. Wyraża także opinię, że finanse „Solidarności” nie są tak złe, jak mogłoby się wydawać, ponieważ dalej czekają na nią fundusze amerykańskie.

Read the full letter » jpg Read the full letter » jpg
RETURN TO THE BEGINNING »
Korespondenci