Paris “Kultura” logo 5 December 2020
correspondence
Michel (or Mikhail) Heller

Jerzy Giedroyc
Prośba o ocenę „rewelacji” i przypomnienie lekkomyślnej obietnicy
1969-01-29, Jerzy Giedroyc

Giedroyc zwraca się do Michała Hellera z prośbą o ocenę „rewelacji” nadesłanych przez prof. Horbaczewskiego. Dopytuje także, czy profesor wie coś o losach wspomnień kołymskich Szałamowa, które chciałby wydać po polsku. List kończy się przypomnieniem „lekkomyślnie złożonej obietnicy” napisania przez Hellera recenzji. 

Read the full letter » jpg
Antologia eseistyki sowieckiej
1969-02-17, Jerzy Giedroyc

Redaktor zgłasza się do Hellera z prośbą o komentarze i sugestie w sprawie planowanej antologii eseistyki sowieckiej. Proponuje także tematy tekstów o Sowietach do wydania w Instytucie Literackim, w formie artykułów lub książek.

Read the full letter » jpg
Gdzie są manuskrypty Archipelagu i Gułagu?
1969-02-20, Jerzy Giedroyc

Giedroyc dowiedziawszy się o manuskryptach Sołżenicyna (Archipelag i Gułag ?!!), które są podobno gdzieś na Zachodzie, próbuje je odnaleźć u rosyjskich przyjaciół.

 

Read the full letter » jpg
Propozycje przyjazdowe i wydawnicze
1969-03-03, Jerzy Giedroyc

Giedroyc proponuje Hellerowi (wraz z małżonką) przyjazd do Maisons-Laffitte, w celu omówienia planów i spotkania z Herlingiem-Grudzińskim. Ponawia propozycje tematów esejów z poprzedniego listu i prosi o pomoc przy tłumaczeniu na polski określeń gwarowych z książki Sołżenicyna. 

Read the full letter » jpg
Rozmowy wydawnicze
1969-03-26, Jerzy Giedroyc

Giedroyc powraca do poruszanego w rozmowie wątku prowadzenia przez Hellera kroniki rosyjskiej na łamach „Kultury”. Zaczęła się ona ukazywać, pod tytułem „W sowieckiej prasie”, od numeru 5/260 w 1969 roku. Heller pisał ją pod pseudonimem Adam Kruczek przez następne lata. Redaktor ponawia też propozycje napisania tekstów poświęconych sowieckiej polityce nacjonalistycznej i pyta o opinię nt. książki Machajkego, którą chciałby wydać. 

Read the full letter » jpg
RETURN TO THE BEGINNING »
Korespondenci