Logo du portail Kultura Paryska 24 septembre 2020

Nagroda im. Jerzego Giedroycia wręczona!

 1 grudnia, podczas gali która odbyła się w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie wręczono nagrodę „Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia.
Tegorocznymi laureatami zostali:
- Tomas Venclova - litewski poeta, eseista, publicysta, badacz i tłumacz, jeden z najwybitniejszych poetów współczesności i przedstawicieli Europy Środkowo-Wschodniej w literackim świecie
Instytut Wielkiego Księstwa Litewskiego z Kowna - instytucja pozarządowa założona w 2009 roku. Łączy intelektualistów i ludzi kultury z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Polski. Jej celem jest popularyzowanie dziedzictwa WXL, zwłaszcza tradycji wspólnoty historycznej, politycznej i kulturalnej regionu. Instytut przygotowuje projekty kulturalne, edukacyjne i naukowe, wiele uwagi poświęcając popularyzacji wiedzy o tradycjach politycznych i kulturowych WXL.
Prócz laureatów do nagrody byli nominowani: Jan Tombiński, w latach 2007–2012 stały przedstawiciel Polski przy UE, a od 2012 r. ambasador Unii na Ukrainie, Bogumiła Berdychowska, publicystka, znawczyni historii Ukrainy i stosunków polsko-ukraińskich, oraz Konrad Szymański były europoseł, a obecnie wiceszef MSZ.
Laureatom gratulujemy!
Nagrodę im. J. Giedroycia od 2001 r. za działalność w imię polskiej racji stanu kapituła przyznaje osobie lub instytucji, które w swojej działalności publicznej kierują się zasadami wypracowanymi przez Jerzego Giedroycia w kręgu „Kultury".