Logo du portail Kultura Paryska 27 novembre 2020
lettres
Jerzy Giedroyc

Aleksander Hertz
Pozyskiwanie Osmańczyka i plany na przyszłość.
1948-07-14, Aleksander Hertz

Hertz zgadza się z opinią Redaktora o Osmańczyku, nie obiecując sobie jednak zbyt wiele po kontaktach z tym „inteligentnym i obrotnym politykierem”. Autor jednocześnie proponuje rozdziały do swej książki, która ma się ukazać nakładem IL.

Lire la lettre dans son intégralité » jpg
Laurka dla Kultury i propozycja współpracy
1951-04-15, Aleksander Hertz

„KULTURA  jest jedynym pismem polskim, który czytuję i który budzi we mnie zainteresowanie. Nie oznacza to, bym się godził ze wszystkim tym, co drukujecie. Ale nawet te rzeczy, pod którymi podpisać się nie mogę, budzą we mnie szacunek: są poważne i uczciwe” –  tak zaczyna Aleksander Hertz list z propozycją współpracy.

Lire la lettre dans son intégralité » jpg Lire la lettre dans son intégralité » jpg
Sprawa Korowicza i kto to jest Zarzewski?
1953-09-28, Aleksander Hertz

Hertz radzi jak dotrzeć do Stanisława Korowicza (jego tekst „Wybrałem wolność” ukazał się w „Kulturze” 7/81-8/82, 1954) i pyta, kto kryje się pod pseudonimem Stanisław Zarzewski?

Lire la lettre dans son intégralité » jpg
Uciekinier z Polski niedostępny i rozszyfrowanie pseudonimu.
1953-10-05, Jerzy Giedroyc

Redaktor ubolewa nad tym, że Amerykanie trzymają rękę na  Korowiczu i odpowiada na pytanie, kto ukrywa sie pod pseudonimem Zarzewski: przedwojenny redaktor tygodnika poświęconego sprawom gospodarczym – Lauterbach.

Lire la lettre dans son intégralité » jpg
O curiosum wydawniczym...
1956-03-28, Jerzy Giedroyc

Redaktor zainteresowany wydaniem książki Hertza o Ameryce, pisze też o dziwnym liście wydawnictwa im. Czechowa, liście zachowanym do „jakiegoś muzeum w przyszłości”. Niestety w Archiwum IL nie zachował się ten dokument.

Lire la lettre dans son intégralité » jpg
RETOUR VERS LE HAUT DE LA PAGE »
Korespondenci