Лого Парижская Культура 4 июля 2020
ЛЮДИ
Зигмунт Херц

ВАЖНЫЕ ДАТЫ

1908 18 января в Варшаве рождается Зигмунт Херц. 
1920 Вместе с семьей живет в Лодзи.
1926 Сдает экзамены на аттестат зрелости в Высшей реальной школе в Лодзи. Поступает сначала в манчестерский колледж Оуэнса, потом переводится в Лондонскую экономическую школу.1938 В начале года знакомится с Зофьей Неудинг
1939 Женится на Зофье. 24 августа мобилизован и направлен в 1-й полк противовоздушной артиллерии в Варшаве. Отправлен в отставку. Пробирается в Станиславов (сейчас Ивано-Франковск).
1940 Вместе с женой арестован НКВД и сослан в поселок Цинглок Марийской АССР, где в течение 14 месяцев работает на вырубке леса. 
1941 Освобожден по условиям договора Сикорского-Майского, вместе с женой в сентябре вступает в формирующуюся на территории СССР польскую армию. Зачислен в 6-ю, потом в 7-ю дивизию противовоздушной артиллерии. 
1942 Эвакуируется вместе с армией, служит в 8-м зенитном полку противовоздушной обороны, с которым прошел весь боевой путь до самой Италии. 
1944 Принимает участие в битве под Монте-Кассино.
1946 Присоединяется к коллективу Литературного института. Занимается административными вопросами, рассылкой публикаций, подпиской, сбором вырезок из текущей прессы. Помогает в корректуре и правке.
1947 13 октября супруги Херц переезжают во Францию и поселяются вместе с Ежи Гедройцем и Юзефом Чапским на авеню де Корнель в парижском пригороде Мезон-Лаффите.
1948 Демобилизован. Получает во Франции статус политического беженца.
1979 Умирает 5 октября после тяжелой и продолжительной болезни. Похоронен на близлежащем кладбище в Месниль-ле Руа. В честь признания его заслуг Институт учредил литературную премию им. Зигмунта Херца.
 
 
РЕКОМЕНДУЕМЫЕ АУДИО
 • Zygmunt Hertz i jego rola
  Zygmunt Hertz - dopiero po wojnie dołączył, w Rzymie. Miał inne możliwości urządzenia się po wojnie, był daleki od spraw wydawniczych, politycznych. Poświęcił się dla Zosi. Potem wciągnął się w prace Instytutu Literackiego (Wywiad Teresy Torańskiej)
 • Wspomnienia o Marku Hłasce

  Wywiad Izabelli Chruślinskiej z Zofią Hertz. Materiały do książki pt. „Była raz Kultura…"
  Wspomnienia o Marku Hłasce. W 1957 roku przysłał opowiadanie („Pętla”). Prośba do Giedroycia o przesłanie tłumaczenie książki Arthura Koestlera „Ciemność w południe”. I zapowiedź, że chce wydać książkę w Kulturze. Przywozi ją Agnieszka Osiecka, jadąc na winobranie do Burgundii.
  Agnieszka Osiecka („panienka z końskim ogonem”) autostopem dociera z przesyłką do Maisons-Laffitte. Po winobraniu ona i reszta zespołu przyjeżdża do Paryża (by przepuścić zarobione pieniądze), cała grupa zjawia się z wizytą w Maisons-Laffitte. Oprócz Osieckiej także: m.in. Andrzej Drawicz, Andrzej Jarecki, Jarosław Abramow. Zaprzyjaźnili się.
  Tekst Hłaski („Cmentarze”) miał być wydany w „Kulturze”. Numer już szedł do druku - wówczas Hłasko prosi o wstrzymanie druku, z obawy, że to zablokuje mu możliwośc wyjazdu z Polski do Paryża.
  Hłasko przyjeżdża do Francji, mieszka w Maisons-Laffitte. Przystojny, elegancko się zachowywał. Ale „brudas”. Zakochana w nim Sonia Zieman (mówił o niej „gestapówka”). Zygmunt Hertz tłumaczy ich rozmowę. Druk powieści: „Następny do raju” i „Cmentarze”.
  Wizyta Hłaski w konsulacie, po przedłużenie wizy. Zgoda i prośba konsula o książkę z dedykacją oraz zaproszenie na kolację. Powrót Hłaski nad ranem i jego relacja z kolacji (pijaństwo kolegi konsula).
  Wizyta w burdelu. Konsul odwozi Hłaskę do Maisons-Lafitte. Dalsze życie Hłaski, kolejne opowiadania. Smutek na wieść o jego śmierci. „Chory na punkcie lekarstw”, jadł je garściami, sprowadzał ze Szwajcarii.
  Przykład: próba wyłudzenia lekarstw na serce w aptece. Okoliczności śmierci Hłaski. Podpisanie kontraktu, potem alkohol, środki nasenne.

 • Początki Kultury w Rzymie

  Rzym. Cmentarzysko sprzętu wojskowego - namioty, papier biurowy, kalki. Zygmunt Hertz i zorganizowany przez niego transport benzyny - przewieziony samochodami ciężarowymi i złożony u zakonników w klasztorze.
  Jak wyglądało zaopatrzenie żołnierzy w angielskim wojsku. "Żołnierz prosił - to dostawał". Wspomnienie o wyprawie do Kairu, prośba Zofii Hertz o letnie sorty. "Kolonialna" postawa Anglików. Przykład: Polacy dzielili się z Arabami jedzeniem, a Anglicy woleli zniszczyć, wylać.
  Wywiad Izabelli Chruślinskiej z Zofią Hertzową. Materiały do książki pt. "Była raz Kultura…"

 • Jak do Maisons-Laffitte dotarła informacja o śmierci Stalina

  Jak zareagowali na śmierć Stalina. „Bardzo żywo”. Telefon do Jerzego Giedroycia od Aleksandra Weissberga-Cybulskiego (który miał dobre stosunki w ambasadzie austriackiej) – po niemiecku, z informacją o śmierci Stalina („Stary wysiadł”). Anegdota o depeszy, jaką Zygmunt Hertz chciał wysłać na poczcie – zamówienie na tekst o „skutkach śmierci Stalina”. Pracownicy poczty zdziwieni – informacja rozeszła się oficjalnie następnego dnia. Zygmunt – odtąd na poczcie „uważany za proroka”. Przykład natychmiastowej reakcji Giedroycia – wiedział jak na takie informacje reagować, z kim się skontaktować.
  Referat Nikity Chruszczowa. „W Polsce nie rozumieli, co mają w ręku”. Giedroyc wściekły, że mu wcześniej nie przysłali.
  Władysław Gomułka – i jego przemówienia wysłuchiwane prze radio. Giedroyc dał mu kredyt. Zofia Hertz była sceptyczna. Szybkie wycofanie zaufania, po ok. dwóch miesiącach: „Nie ma się co łudzić”.
  Wywiad Izabelli Chruślinskiej z Zofią Hertzową. Materiały do książki pt. „Była raz Kultura…”

 • (bez sygn. - 28) Zofia i Zygmunt Hertz we Lwowie i Stanisławowie.

  Przyjazd do Stanisławowa, do stryja Zygmunta Hertza. Lokatorzy - Rosjanie, po zarekwirowaniu paru pokoi. Zygmunta nie ma, nie wiedział o przyjeździe Zofii, nie dostał listu. „Stoi w ogonku po mleko". Opis jego wcześniejszych, nieudanych prób przedostania się przez granicę. Praca fizyczna w instytucie (przy remoncie centralnego ogrz­ewania).
  Opis sytuacji w Stanisławowie. Wielu Ukraińców czeka na Niemców, by ich wyzwolili spod władzy Rosjan. Trudne warunki, kolejki po żywność - np. po kaszę.   Opowieść o rodzinie Zygmunta i powodach, dla których zamieszkali w Stanisławowie (udziały w spółki budującej cementownię). Ich mieszkanie - przechowalnia wielu ludzi, uciekających w czasie wojny.
  Rozporządzenie władz radzieckich - ludzie bez paszportów nie mogą mieszkać w obrębie 100 km od miasta wojewódzkiego (czyli także Stanisławowa). Decyzja o powrocie do Warszawy. Zygmunt zgłasza chęć powrotu w biurze, podaje dane swoje i Zofii. Mają się zgłosić za trzy dni. Zygmunt idzie sam, dostaje dokument do podpisu (jak się okazało - nie podanie o wyjazd, ale o paszport). Nie podpisuje. Decyzja o wyjeździe do Lwowa.
  Kwatera u znajomych, szukanie przemytnika, który przeprowadzi ich przez granicę. Władze wydają rozporządzenie - by przygotować żywność na trzy dni i nie wychodzić z domu, z powodu „ćwiczeń wojskowych". Pierwsza noc - światła, ciężarówki. Wywózki - także z mieszkania, w którym mieszkał Zygmunt. 2 w nocy - łomot do drzwi. Pytanie o cel pobytu, żądanie dokumentów. Zygmunt mówi, że ma tu dostać "posadę statysty w operze". Wywózka Zofii i Zygmunta.

  Wywiad Teresy Torańskiej z Zofią Hertz.

   

 • (bez sygn. - 27) Wywózka Zofii i Zygmunta Hertz ze Lwowa

  Wywózka Zofii i Zygmunta Hertz ze Lwowa. Załadowani do wagonów bydlęcych. Można było uciec - ale nie mieli dokąd. Pociąg stoi trzy dni, potem rusza na Wschód. W wagonie ok. 70 osób - inteligenci, chłopi, Żydzi; dorośli i dzieci. Przeważnie ludzie bez paszportów, „bieżeńcy". Brak jedzenia, gorąco. Toaleta - dziura w podłodze. Pociąg czasem zatrzymywany w polu.
  Jadą ok. 7 dni. Stacja docelowa - a na niej pompa z wodą („Zygmunt, pompuj!"). Załadowani na lory - otwarte wagony, przewiezieni do miejsca docelowego. Komary. Lęk - nie chcieli wychodzić, myśleli, że zostaną rozstrzelani. Baraki puste, drewniane prycze. W ich baraku m.in.: państwo Filipowscy (rodzina felczera z Poznania) z dwojgiem dzieci, para z Katowic. Spisywanie - najlepiej było podać dane typu: matka-praczka, krawcowa. Broń Boże nie z inteligencji, z wojska. Gorsza sytuacja mężczyzn bez rodzin - ich wysyłano na Kołymę (jak Gustwa Herlinga-Grudzińskiego). Zajęcie: "rąbaliśmy lasy". Tydzień na zagospodarowanie, zrobienie sienników. Ciężkie siekiery. Jak ścinać? Żadna kobieta nie potrafiła, nie mieli sił, odpowiedniego ubrania. Groźba - nie będziecie pracować - nie będzie jedzenia. Miejsce zesłania: w Maryjskiej SRR koło Wołgi, na północ od Kazania. 1,5 kg chleba dziennie na osobę. Sklepik z podstawowymi artykułami (kiszone ogórki, pomidory, wódka, na święto rewolucji - słodkie cukierki). Literatura propagandowa (kupowana jako materiał na papierosy, do machorki). Opis załogi. Paczka żywnościowa - dostali tylko jeden raz.

   Wywiad Teresy Torańskiej z Zofią Hertz.

 • (bez sygn. - 26) Zofia i Zygmunt Hertz: 16 miesięcy zesłania

  16 miesięcy na zesłaniu. Wyprawa Zygmunta do kołchozu. Kilo wieprzowiny - jedyne mięso, jakie jedli na zesłaniu. Kiepskie warunki życia, pluskwy. Mimo to "byliśmy raczej optymistami". List do Anielki, siostry Zygmunta (z braku papieru - spisany na starej tapecie). Doszedł. Paczka od niej - a w niej kurtka dla Zofii i kamizelka dla Zygmunta, uszyte z koca; bielizna). Dla Zygmunta - od znajomych siostry w teatrze - rekwizyty (paletko Dymszy koloru tabaczkowego, marynarka, spodnie frakowe - rurki). Radość z przesyłki - i niedzielny spacer w tych strojach. "W każdym normalnym świecie nazywalibyśmy się Duet Hertz, ale tutaj - Brygada Gertz". Donosy. Stosunki z enkawudzistami. Można było mówić wszystko - byle nie nadawać na Stalina i konstytucję radziecką.  "Nie mogli nas upokorzyć, mieli wobec nas kompleks niższości". "Pokazywaliśmy - wy jesteście chamy". Wywiad Teresy Torańskiej z Zofią Hertz.

 • (bez sygn. - 25) Wędrówka do Buzułuku

  Wieść o wojnie niemiecko-radzieckiej i rozmowach z polskim rządem. Zrzutka i wysłanie depeszy do Polskiej Misji Wojskowej w Moskwie. Odpowiedź: mężczyźni zdolni do noszenia broni mają się kierować do Buzułuku, kobiety, dzieci i starsi mają zostać na miejscu i czekać na papiery.
  Zesłańcy przepisują sobie depeszę. Możliwość wyjazdu - dopiero wtedy dowiadują się też, że zostali skazani zaocznie, bezterminowo. Pozwolenie - i ostrzeżenia: możecie jechać, ale jest wojna, nie wiadomo, czy dojedziecie. Wszyscy chcą jechać do Buzułuku, przez Kujbyszew (dawna Samara), w dół Wołgi. Przepełnione statki, żołnierze sowieccy z przestrzeloną lewą ręką (samookaleczenia).
  Skok na jeden ze statków (z pomocą młodego człowieka, który jednak kradnie Zofii plecak - z lekarstwami, rodzinnymi zdjęciami i zachowanymi na lepsze czasy dwoma kawałkami mydła jeszcze z Polski). Zapasy na drogę: topione masło, miód, masło, kasza, chleb. Tłum, spotkanie grupy wygłodniałych Polaków. Nocne gotowanie kaszy na barce przywiązanej do statku.
  Wywiad Teresy Torańskiej z Zofią Hertz.

 • Zygmunt Hertz w Armii Andersa

  Problemy Zygmunta Hertza w wojsku. Zofia Hertz w sztabie, Zygmunt - w dywizji. Pierwsza ewakuacja - wśród odesłanych: szef  biura kultury i prasy Stanisław Strumph Wojtkiewicz (będący w niełasce u gen. Andersa) oraz większość kobiet (zostają pielęgniarki, szyfrantki). Pożegnalna impreza w biurze („słabe zakąski i dużo alkoholu"). Stanisław Strumph - zwany „Pończochą" i jego sympatia - koleżanka zw. „Pralinką". Żartobliwy list Zofii do Zygmunta, wysłany pocztą polową, z opisem imprezy („Pralinka ślicznie śpiewała, Pończocha się wzruszyła").
  Skutek listu: wezwanie Zofii Hertz przez Józefa Czapskiego (nominowanego w miejsce Strumpha). Polecenie wyrzucenia jej z wojska. Powód: „zdradzanie tajemnic wojskowych" (w liście do Zygmunta). Zofia protestuje. Interwencja Czapskiego (i efekt: „głupia sprawa"). Prawdziwy powód: donosy na Zygmunta Hertza (podpadł, bo rzekomo miał krytykować pensje oficerskie; złożył raport o zepsutym jedzeniu dla żołnierzy i sprzedawaniu dobrej żywności). List był dodatkowym argumentem. Późniejszy wyjazd z Rosji: palenie listów, dokumentów. Wtedy płk Angerman pokazuje Zygmuntowi pisane na niego donosy (wcześniej uniemożliwiające mu awans).

  Wywiad Izabelli Chruślińskiej z Zofią Hertzową. Materiały do książki pt. „Była raz Kultura…"

 • Zofia Hertz o wędrówce do Armii Andersa

  Zofia Hertz o długiej i męczącej podróży do Buzułuku, z mężem Zygmuntem. Na miejscu - polskie wojsko, opaski. Napływają cywile. Potem przeniesieni w okolice Taszkientu. Stamtąd ewakuacja. Wywiad Teresy Torańskiej z Jerzym Giedroyciem i Zofią Hertzową.