Zdjęcie
Robert Kostrzewa. Soho, Nowy Jork 1989 r.   / Sygn. sm00514
FOT. ANTONIN KRATOCHVIL
Powrót do listy

ROBERT KOSTRZEWA

Biografia


PUBLICYSTA
ur. 1959 r. w Warszawie
.

Twórca amerykańskiej antologii tekstów„Kultury”, drugiej po opracowanej przez Leopolda Tyrmanda. Prodziekan nowojorskiej New School for Social Research.

Studiował socjologię w Uniwersytecie Warszawskim i historię idei w City University of New York. W latach 80. zajmował się dziennikarstwem i współpracował z „Kulturą”, Instytutem Literackim oraz Radiem Wolna Europa w Nowym Jorku.

Z Jerzym Giedroyciem korespondował i spotykał się w latach 1982-1991. Zwieńczeniem blisko dziesięcioletniej współpracy była publikacja amerykańskiej antologii tekstów z „Kultury” (wybór z lat 1970-1989): Between East and West: Writings from Kultura, wyd. New York, Hill & Wang, 1990.

W tomie znalazły się teksty m.in. Józefa Szreta (Tadeusz Chrzanowski), Juliusza Mieroszewskiego, Jana Józefa Lipskiego, Czesława Miłosza, Leopolda Tyrmanda, Leszka Kołakowskiego, Michała Hellera, Sławomira Mrożka, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Ryszarda Kuklińskiego. Antologia spotkała się z uznaniem, recenzje ukazały się w „New York Timesie”, „New York Times Book Review” oraz w „New York Review of Books”.
W „Kulturze” opublikował serię wywiadów z amerykańskimi politykami i intelektualistami, głównie neokonserwatystami m.in. z Jeane Kirkpatrick, Irvingiem Kristolem, Normanem Podhoretzem, Richardem Perle, Eugenem Rostowem, ale też np. z historykiem i sowietologiem, członkiem Narodowej Rady Bezpieczeństwa w okresie pierwszej kadencji prezydentury Ronalda Reagana - Ryszardem Pipesem, angielskim poetą i sowietologiem, dyrektorem Instytutu Hoovera - Robertem Conquestem, oraz mieszkającym w Anglii politologiem niemieckim Ralfem Dahrendorfem.
Od 1981 r. mieszka w USA.

Pomiń sekcję linków społecznościowych Facebook Instagram Vimeo Powrót do sekcji linków społecznościowych
Powrót na początek strony