Jan Kowalik - Bibliografia czasopism polskich poza granicami Kraju od września 1939 roku
Udostępniamy wielotomowe dzieło autorstwa Jana Kowalika, jednego z najważniejszych bibliografów emigracji. Ukazało się ono w 1976 r., w mikroskopijnym nakładzie, na prawach maszynopisu. Jest to i dziś przydatne narzędzie dla badaczy aktywności wydawniczej polskiej diaspory od 1939 r do schyłku lat 80. XX wieku.
Bibliografia Jana Kowalika jest owocem trwającej przeszło 20 lat wytężonej pracy, stanowiącej pasję jego życia. Powstała w oparciu o zbiory biblioteczne i archiwalne znajdujące się we Francji, w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz innych krajach. Największą rolę w realizacji tego zamierzenia odegrało mieszczące się u Autora w San Jose (Kalifornia) Archiwum Polskiej Prasy Emigracyjnej, gdzie znajdują się obfite zbiory polskich czasopism emigracyjnych, a także liczna korespondencja Autora bibliografii z wydawcami, redaktorami, współpracownikami i drukarzami tej prasy, oraz opracowania, relacje, spisy czasopism itp. Mimo usilnych starań ze strony Autora i daleko idącej penetracji środowisk emigracyjnych, nie jest ona kompletna - zarówno w zakresie uwzględnienia wszystkich czasopism, jak i bliższych informacji o niektórych z nich, gdyż brak na przykład dokładnych dat ukazywania się, nazwisk wydawców czy redaktorów. (z przedmowy wydawcy).
Bibliografia ukazała się 1976 r. z inicjatywy Zakładu Duszpasterstwa Migracji Polonijnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Za podstawę edycji przyjęto maszynopis Autora bez wprowadzania jakichkolwiek zmian. Tom piąty ukazał się w 1988 r. Calość została wydrukowana jako kopia fotooffsetowa w Zakładzie Małej Poligrafii KUL w nakładzie 700 egz, tom ostatni w nakładzie 2000 egz.
Tom pierwszy - A-J
Tom drugi - K-O
Tom trzeci - P-S
Tom czwarty - T- Ż
Tom piąty - cz I. - 1973-1984, cz.II. - suplement do tomów 1-4. (wyd. w 1988 r.)
***
Książkę udostępniamy w ramach programu „Wspieranie archiwów, bibliotek i muzeów poza krajem” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.