Zdjęcie
Jerzy Giedroyc. Maisons-Laffitte, 1987 (na odwrocie zdjęcia pieczątka fotografa: Anny Beaty Bochdziewicz) / Sygn. FIL00277
FOT. ANNA BEATA BOCHDZIEWICZ

15 lat temu odszedł Redaktor...

2015-09-10 12:15:02

Dziś, w 15 lat po śmierci Jerzego Giedroycia, przypominamy przede wszystkim ostatni numer "Kultury", która zgodnie z Jego wolą przestała się ukazywać, przypominamy Jego "Przesłanie", zdjecia z pogrzebu i obszerny zestaw tekstów, które ukazały się w Tygodniku Powszechnym.

Zdjęcia z pogrzebu Redaktora, Le Mesnil le Roi, 21 września 2000 r.

Ostatni numer „Kultury” – w dużej mierze przygotowany jeszcze przez Jerzego Giedroycia – ukazał się z adnotacją „Zgodnie z Jego decyzją »Kultura« przestaje wychodzić z chwilą Jego śmierci”.

Jerzy Giedroyc czyta swe „Przesłanie”.

Dzieki uprzejmości redakcji "Tygodnika Powszechnego" przypominamy dziś zbiór artykułów, które ukazały się po śmierci Redaktora (w numerach 39 i 40 2000 r, Tygoodnika) Są to teksty: Władysława Bartoszewskiego, Ewy Berberyusz, Ewy Bieńkowskiej, ks. Adama Bonieckiego, Tadeusza Chrzanowskiego, Andrzeja Dobosza, Natalii Gorbaniewskiej, Rafała Habielskiego, Józefy Hennelowej, Ryszarda Kapuœścińskiego, Wojciecha Karpińskiego, Leszka Kołakowskiego, Macieja Kozłowskiego, Marcina Króla, Stanisława Lema, Tadeusza Mazowieckiego, Czesława Miłosza, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Bohdana Osadczuka, Bohdana Paczowskiego, Jerzego Pomianowskiego, Stanisława Rodzińskiego, Andrzeja Romanowskiego, Wojciecha Skalmowskiego, Aleksandra Smolara, Andrzeja Wajdy, Piotra Wandycza i Krystyny Zachwatowicz. 

Na śmierć Jerzego Giedroycia zareagowały niemal wszystkie polskie media, gazety małe i duże, w Polsce i za granicą. Teksty są do poczytania tutaj.

 

Pomiń sekcję linków społecznościowych Facebook Instagram Vimeo Powrót do sekcji linków społecznościowych
Powrót na początek strony