NEWSLETTER INSTYTUTU LITERACKIEGO
I FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ MAJ 2023
WOJCIECHA SIKORY JERZY GIEDROYC IN MEMORIAM Wraz z Pracownią Badań nad Instytutem Literackiem w Paryżu Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej wydaliśmy tekst zmarłego w sierpniu zeszłego roku Wojciecha Sikory: Jerzy Giedroyc in Memoram. Edycja jest dwujęzyczna - po polsku i po francusku.
Wspomnienie Wojciecha Sikory o Redaktorze miało swój pierwodruk w tomie Redaktor - 20 lat bez Kultury, który ukazał się pod redakcją Iwony Hofman w 2020 r. nakładem Wydawnictwa UMCS.
***
Chętnym wyślemy tomik za darmo. Zamówienia wraz z adresem pocztowym prosimy słać na: kultura@kultura.fr
Będziemy bardzo wdzięczni za drobne datki, które pokryją koszt wysyłki: mBank: 52114020040000360279150389 iban: pl52114020040000360279150389
FUNDACJA KULTURY PARYSKIEJ
ul. Henryka Siemiradzkiego 21/1
31-137 Kraków tytułem: darowizna
W ROCZNICĘ URODZIN WOJCIECHA KARPIŃSKIEGO
W imieniu organizatorów informujemy, że 8 maja o g. 18 w auli Domu Literatury w Warszawie, (Krakowskie Przedmieście 87/89)., w 80. rocznicę urodzinWojciecha Karpińskiego Polski PEN Club zaprasza na spotkanie. Głos zabiorą: Irena Grudzińska-Gross, Piotr Kłoczowski, Zofia Król, Mikołaj Nowak-Rogoziński i Aleksander Smolar.
BIOGRAFIA ZOFII HERTZ - SPOTKANIE W KRAKOWIE 30 maja (wtorek) o g. 18 w księgarni Wydawnictwa Austeria przy ul. Szerokiej 16 w Krakowie odbędzie się spotkanie z Kamilą Łabno-Hajduk autorką biografii: Zofia Hertz. Życie na miarę KULTURY. Tom ukazał się nakładem Wydawnictwa Kolegium Europy Wschodniej.
W spotkaniu weźmie udział Anna Bernhardt - prezes Instytutu Literackiego, prowadzenie: Stanisław Mancewicz.
SERIA JERZY GIEDROYC I... - SPOTKANIE W ŁODZI 31 maja (środa) o g. 17.30 w Pałacu Alfreda Biedermanna w Łodzi odbędzie się spotkanie promujące dwa tomy, które ukazały się niedawno nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego w serii Jerzy Giedroyc i... - Materiał dowodowy. Szkice drugie Romana Zimandaw wyborze i opracowaniu Doroty Siwickiej i Jana Olaszka.
oraz - Stanisław Brzozowski w kręgu „Kultury” paryskiejautorstwa Moniki Anny Nogi.
NOWE KSIĄŻKI
Ukazał się, wydany wspólnie z Sorbonne-Université, tomPenser la démocratie et agir en exil. Les leçons de Jerzy Giedroyc et de Kultura, 1947 - 2000(Paris 2023, s. 563).
Jest to zbiór tekstów wygłoszonych podczas konferencji pod tym samym tytułem, która odbyła się na Sorbonie w 2021 r. i zorganizowana została przez Ośrodek Kultury Polskiej, Instytut Pamięci Narodowej, Polską Akademię Nauk i Instytut Literacki.
Tom zawiera też materiały źródłowe nieznane francuskiemu czytelnikowi. Jest to pierwsza tak obszerna publikacja po francusku poświęcona Kulturze Paryskiej.
Uwaga! Można pobrać nieodpłatny pdf tomu z platformy HAL SORBONNE UNIVERSITE. Wersję drukowaną można zamówić pod adresem kultura@kultura.fr.
Nakładem Wydawnictwa Convivo ukazała się książka Piotra Mitznera Rosyjski kwadrat. Czy istnieje „inna Rosja”? Dziś to pytania wydaje się bardziej istotne, niż było dotąd dla tych wszystkich, którzy – jak Miłosz, Herling-Grudziński, Giedroyc czy Stempowski, Czapski bądź Woroszylski, by wspomnieć tylko kilka nazwisk – jej poszukiwali. Tym bardziej że realia barbarzyńskiej wojny z Ukrainą zdają się takie pytanie unieważniać. Ale właśnie w kontekście tych wydarzeń książka Piotra Mitznera stanowi głos mocny i ważny, ponieważ, mimo wszystko, odnalezienie innej, europejskiej Rosji, stwarza nadzieję na odmianę losu świata. Jeśli zaś gdzieś głosu tej Rosji można szukać, to na pewno w literaturze.
Mitzner, wytrawny znawca Rosji i stosunków polsko-rosyjskich, jest jednym z nielicznych kontynuatorów dziedzictwa, jakim stanowi w tej sprawie dorobek paryskiej „Kultury”, umocowany na – kruchej, to prawda, ale mimo to trwałej – wierze w możliwość rzetelnego i realistycznego dialogu z tą Rosją, której reprezentantami są ludzie właśnie zdelegalizowanego przez Putina Memoriału, a nie władcy Kremla”.
(Leszek Szaruga).
Nakładem wydawnictwaAdelphi ukazała włoska edycja Na nieludzkiej ziemi Józefa Czapskiego, w tłumaczeniu Andrea Ceccherelli i Tullii Villanova.
WYSTAWY JÓZEFA CZAPSKIEGO Muzeum-Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu zaprasza na wystawę „Czapski w Dzikowie Tarnowskiego”. Będzie można oglądnąć kilkanaście obrazów olejnych i kilkadziesiąt rysunków, pochodzących z Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie, oraz ze zbiorów prywatnych. Wiele z nich będzie pokazywanych publicznie pierwszy raz, towarzyszyć im będą cytaty ukazujące relacje pomiędzy Józefem Czapskim i Janem Tarnowskim z Dzikowa, który był przyjacielem i mecenasem artysty. Wernisaż odbędzie się 7 maja o g. 16.00, wystawa będzie czynna do 25 czerwca 2023 r.
***
Do 18 maja w Galerii aTAK w Warszawie przy ul. Mazowieckiej 11/38
będzie czynna wystawa rysunków i malarstwa Józefa Czapskiego.
Można na niej obejrzeć kilkadziesiąt prac, głównie rysunków, z kolekcji Grzegorza Przewłockiego, wnuka Karoliny, starszej siostry malarza. Wystawie towarzyszy katalog.
W dziale LUDZIE pojawił się biogram o. Józefa Z. Majewskiego, sybiraka, kapucyna, działacza polonijnego. O. J. Z. Majewski był autorem jednego ze znaczących tekstów, jaki ukazał się na łamach „Kultury” - listu, opublikowanego w listopadowym numerze z 1952 r. Józef Z. Majewski, wówczas alumn St. John Vianney Seminary w Pretorii w Afryce Południowej, poruszył w nim kwestię powojennych granic Polski, przynależności Kresów, Lwowa i Wilna.
***
DoBIBLIOTECZKIdodaliśmy: --- „Teorie i praktyki paryskiej Kultury” pióra Witolda Fillera. Broszura została wydana na przełomie lat 1968/1969 nakładem Wydawnictwa Ministerstwa Obrony Narodowej w serii: Ideologia, Polityka, Obronność. w nakładzie 15000 egz. Tekst jest dokumentem epoki, klasycznego stylu i metod propagandy. Można bez żadnego ryzyka stwierdzić, że w całości, w warstwie faktograficznej oparty jest o dokumentację wyprodukowaną przez agenturę PRL czasów Władysława Gomułki. Wkładem autora jest niewątpliwie chęć, język, styl i gust. Witold Filler był aktorem, znanym krytykiem teatralnym, historykiem i dyrektorem teatru, redaktorem naczelnym TVP i różnych pism, reżyserem oraz scenarzystą. --- Korespondencję Stanisława Vincenza z Józefem Czapskim z roku 1951, w opracowaniu Anny H. Markiety. Listy ukazały się w 33 tomie „Czasopisma Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich” (2022 r. ). Jest to praca licencjacka Autorki, obroniona w 2018 r.
***
Udostępniliśmy kolejne roczniki wycinków prasowychz kolekcji Jerzego Giedroycia. Można przeglądać wycinki z lat 1946-1982.
***
W zakładce Archiwalia na nowo przybyły kolejne notesy/agendy: Jerzego Giedroycia i Henryka Giedroycia. Poniżej lista zdigitalizowanych agend:
1939 - Henryk Giedroyc
1941 - Henryk Giedroyc
1942 - Jerzy Giedroyc
1942 - Henryk Giedroyc
1943 - Henryk Giedroyc
1944 - Henryk Giedroyc
1944 - Jerzy Giedroyc
1945 - Henryk Giedroyc
1945 - Jerzy Giedroyc
1946 - Jerzy Giedroyc
1946 - Henryk Giedroyc
Notesy braci publikujemy wraz ze zdjęciami i dokumentami. Spisywane na gorąco uzupełniają biografie najważniejszych ludzi „Kultury”. Zachęcamy do lektury. Uwaga! Wyszukiwarka portalowa przeszukuje zawartość Archiwaliów na Nowo!
ZMARŁ PAWEŁ SMOLEŃSKI
2 maja w Warszawie zmarł Paweł Smoleński, dziennikarz i reporter. Był autorem „Kultury”, w latach 80. i 90. publikował pod pseudonimem Tomasz Jerz. W 1989 r. w Instytucie Literackim ukazała się jego książka Pokolenie kryzysu. To zbiór artykułów, reportaży i wywiadów, które P. Smoleński opublikował w prasie podziemnej i „Kulturze”.
Fundacja Kultury Paryskiej uzyskała dofinansowanie z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach programu rządowegoPolonia i Polacy za granicą 2023na następujące zadania:
- Zakup i wymiana osłon okiennych w ogrodzie zimowym Instytutu Literackiego „Kultura” w Maisons-Laffitte
Całkowita wartość projektu: 49 000,00 zł
Całkowita wartość dofinansowania: 39 000,00 zł
oraz
- Zakup sprzętu komputerowego dla Instytutu Literackiego „Kultura” w Maisons-Laffitte
Całkowita wartość projektu: 54 500,00 zł
Całkowita wartość dofinansowania: 42 000,00 zł
W ramach uzyskanego dofinansowania Dom „Kultury” zostanie wyposażony w nowe rolety antywłamaniowe oraz sprzęt komputerowy na potrzeby archiwum.
*****
Fundacja Kultury Paryskiej kontynuuje dwuletnie zadanie publiczne pn.Remont magazynu czasopism w kompleksie Instytutu Literackiego „Kultura” w Maisons-Laffitte.
Projekt pozwoli na stworzenie profesjonalnego magazynu czasopism, z niewielką przestrzenią studialną w tzw. Domku Ogrodnika, usytuowanym na terenie kompleksu. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą 2022 – Infrastruktura polonijna”.
*****
Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura uzyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu rządowego Wspieranie Archiwów, Bibliotek i Muzeów poza Krajem na zadanie pn. Opieka nad spuścizną Instytutu Literackiego „Kultura” w Maisons-Laffitte. W jego ramach realizowane będą działania związane z opracowaniem, zabezpieczaniem i udostępnianiem zbiorów.
JAK DOJECHAĆ
W Maisons-Laffitte zatrzymują się pociągi linii RER A (np. z Châtelet–Les Halles) i linii L (np. z dworca Saint-Lazare). Ze stacji można podjechać autobusem linii 6 lub 2 (trzeba wysiąść na przystanku Rue de Romilly), z dworca na piechotę do domu Instytutu Literackigo idzie się ok.15-20 min. Adres: 91 av. de Poissy, Le Mesnil-le-Roi. Tel. +33 1 30 71 72 49.
Dom można zwiedzać codziennie (prócz weekendów) w g. 10-16, koniecznie po wcześniejszym umówieniu wizyty.
WSPIERAJ KULTURĘ!
Nieustająco przypominamy, że poprzez stronę główną naszego portalu, za pomocą klawisza Wpłać na „Kulturę” można zasilić budżet Fundacji Kultury Paryskiej.
Mechanizm Przelewy 24 jest prosty w obsłudze, wpłat można dokonywać przelewem, Blikiem lub kartami płatniczymi.
Apelujemy o datki, które zostaną przeznaczone na opiekę i rozwój naszego archiwum.
KONTO FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ I ADRES
mBank: 52114020040000360279150389
adres siedziby: FUNDACJA KULTURY PARYSKIEJ
ul. Henryka Siemiradzkiego 21/1
31-137 Kraków
W razie pytań prosimy o kontakt: kultura@kultura.fr