See more
Ukraina News Newsletter Supported us Donate to the Insitute
PL EN FR RU UK
No results found
Ukraina News Newsletter Supported us Donate to the Insitute
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • Zapisz się do newslettera
  • Dotychczasowe wydania

Rejestracja w bazie „Newsletter”

I consent to the processing of my personal data by the "KULTURA" Literary Institute Association based in Le Mesnil-le-Roi (78600), 91, avenue de Poissy, for the purpose of sending the newsletter. I have been informed about the voluntary nature of providing my data and about my right to access my data, correct it and request its removal.

1.   Newsletter Kultury Paryskiej marzec 2015

2.   Newsletter Kultury Paryskiej kwiecień 2015

3.   Newsletter Kultury Paryskiej maj 2015

4.   Newsletter Kultury Paryskiej – czerwiec 2015

5.   Newsletter Kultury Paryskiej – Lipiec 2015

6.   Newsletter Kultury Paryskiej – sierpień 2015

7.   Newsletter Kultury Paryskiej – wrzesień 2015

8.   Newsletter Kultury Paryskiej – październik 2015

9.   Newsletter Kultury Paryskiej – listopad - 2015

10.   Newsletter Kultury Paryskiej - grudzień 2015

11.   Newsletter Kultury Paryskiej – styczeń - 2016

Jeżeli masz problem z wyświetlaniem wiadomości, kliknij tutaj
NEWSLETTER INSTYTUTU LITERACKIEGO

I FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ

MAJ 2022
5 maja, Dzień Europy, przypominamy tekst Leopolda Ungera: "Europejska pieczęć paryskiej Kultury".
INAUGURACJA SERII: JERZY GIEDROYC I...



Spotkaniem i dyskusją w Pałacu Alfreda Biedermanna w Łodzi zainaugurowaliśmy serię Jerzy Giedroyc i... Przypominamy, że seria jest wspólnym przedsięwzięciem Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Ukazały się już dwa pierwsze tomy: reedycja tomu „Róża Luksemburg a rewolucja rosyjska” Adama Ciołkosza w opracowaniu, z posłowiem Sławomira M. Nowinowskiego i Rafała Stobieckiego oraz monografia „Polskie wątki w życiu Michaiła Hellera” autorstwa Jędrzeja Piekary. Autor był zwycięzcą III. edycji (w 2019 r.) naszego konkursu na najlepsze prace doktorskie i magisterskie, których temat nawiązuje do historii i dorobku Instytutu Literackiego. 
W KRĘGU PARYSKIEJ KULTURY



9 maja w Lublinie będzie prezentowany nowy tom z serii „W kręgu paryskiej Kultury”, tom publicystyki Leopolda Ungera Widziane z Brukseli. Jest to "początek ciągu dalszego", z nowymi współwydawcami i patronatem. Seria powstała w 2012 r. i ukazało się w niej już 27 książek, głównie antologie i nowe opracowania tekstów publikowanych w „Kulturze” i „Zeszytach Historycznych", ale nie tylko. Do zeszłego roku seria była wspólnym przedsięwzięciem Instytutu Literackiego i Instytutu Książki. Od teraz serię wydają: Instytut Literacki, Pracownia Badań nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Wydawnictwa UMCS.

Pracom nad serią patronuje Rada Wydawnicza Pracowni. Tworzą ją: Anna Bernhardt, Rafał Habielski, Iwona Hofman, Basil Kerski, Andrzej S. Kowalczyk, Andrzej Mencwel, Piotr Mitzner, Krzysztof Pomian, Andrzej Peciak i Paweł Rodak.

Serię wymyślił, redaguje i prowadzi Andrzej Peciak - współpracownik Instytutu Literackiego, niezależny wydawca i wieloletni szef Działu Wydawnictw Instytutu Książki. 

Większość książek z serii jest dostępna w wersji elektronicznej.
ZAKŁADKA >UKRAINA<

Na stronie glównej naszego portalu pojawiła się zakładka UKRAINA 

Publikujemy tam różne materiały - książki, antologie artykułów z „Kultury”, dokumenty, ale i dzieła literackie, zarówno po polsku jak i po ukraińsku. Przypominamy, że sporo tekstów w portalu mamy przetłumaczonych na język ukraiński - by je przeglądać trzeba się przełączyć na stronie głównej na wersję ukraińską portalu (za pomocą przycisku UA). Oczywiście tekstów poświęconych sprawie ukraińskiej jest mnóstwo, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki portalowej. Poniżej wybrane materiały:

       Deklaracja w sprawie niepodległości Ukrainy  

       Antologia „Zamiłowanie do spraw beznadziejnych”

       Antologia „Rozstrzelane odrodzenie” / „Rозстріляне відродження”

       ЄЖИ ҐЕДРОЙЦЬ І ЙОГО СПРАВА - ДОРОБОК БІБЛІОТЕКИ „КУЛЬТУРИ".

       O liście pewnego księdza... tekst Marka Żebrowskiego

       Giedroyc - człowiek wschodni

       „Jerzy Giedroyc - Magiczna siła słowa" (część 1, część 2) - reż Jurij Szapowałow. Telewizyjny film produkcji ukraińskiej, zrealizowany we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Kijowie. 

      Dzięki naszym staraniom wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej udostępniło tom Giedroyc a Ukraina. Ukraińska perspektywa Jerzego Giedroycia i środowiska paryskiej „Kultury”. Książka w opracowaniu Magdaleny Semczyszyn i Mariusza Zajączkowskiego ukazała się w 2014 r. Od paru dni jest dostępna za darmo w wersji elktronicznej.
NOWE KSIĄŻKI, NOWE WYSTAWY...

W Galerii Kordegarda Narodowego Centrum Kultury w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17) można oglądać obrazy Józefa Czapskiego z kolekcji prywatnych.

Wystawa będzie czynna do 5 czerwca. Wstęp wolny.

















Nakładem Fundacji Terytoria Książki ukazał się tom „120 dni Kultury” Wojciecha  Karpińskiego.

To wybitna, odkrywcza książka! Rodzaj testamentu Wojciecha Karpińskiego, któremu zawdzięczamy „książki zbójeckie”: nowe spojrzenie na literaturę Polską w podzielonej Europie w „napowietrznym boju” o wolność indywidualną, społeczną i polityczną. W "120 dniach Kultury" Karpiński powraca do najważniejszych tekstów opublikowanych w czasopiśmie, do najważniejszych autorów i wydarzeń. Dzięki oryginalnemu doborowi cytatów i komentarzy książka ta może zainteresować nie tylko oddanych miłośników „Kultury”, ale też zupełnie nową, młodą publiczność, która do tej pory mogła czuć się przytłoczona mnogością tekstów (i kontekstów) związanych z czasopismem Giedroycia. Dla tych, którzy „Kulturę” znają, będzie to więc podróż sentymentalna. Dla młodych czytelników – rodzaj przewodnika, który otworzy przed nimi świat Czapskiego, Miłosza, Gombrowicza, Jeleńskiego i wielu innych (prof. Andrzej St. Kowalczyk na stronie wydawcy).

Przypominamy, że zbiór „120 dni Kultury” Autor pisał w pierwszym roku panedemii. Teksty były publikowane na bieżąco na naszym profilu FB i w portalu, skąd cały czas można pobrać ich wersję cyfrową.



Natalia Gorbaniewska „Moja Polska”. 

Powstanie książki o Polsce przez lata pozostawało w sferze planów Natalii Gorbaniewskiej. Świadczą o tym materiały, przechowywane przez stowarzyszenie Memoriał w jej cyfrowym archiwum, gdzie można odnaleźć kilka wariantów książki. Składać się miała z tekstów, które publikowała po swoim wyjeździe na Zachód na łamach „Kontinientu”, „Russkiej mysli”, a w ostatnich latach życia – także „Nowej Polszy” i na blogu LiveJournal. Dzieła rosyjskiej dysydentki dokończyła dr Ewangelina Skalińska, dokonując wyboru, opracowania i tłumaczenia zachowanych materiałów. Książka ukazała się również w wersji rosyjskiej. Wydawnictwo Naukowe UKSW, Warszawa 2021 r.





W ramach obchodów jubileuszu czterdziestu lat istnienia Stowarzyszenia Loire-Vistule i trzydzistolecia Amitié Orléans-Cracovie, Stowarzyszenie Loire-Vistule pokaże w Hotel Groslot w Orleanie, w dniach 7-23 maja, wystawę Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Wystawie towarzyszyć będzie pokaz filmu „Kultura”, współreżyserowanego przez Agnieszkę Holland i Andrzeja Wolskiego. Projekcja, spotkanie z autorami i Markiem Tomaszewskim: 13 maja o g.18. w l’Auditorium du Musée des Beaux-Arts d’Orléans. Program obchodów jest TUTAJ.
ROCZNICE
1 maja – 122. rocznica urodzin Aleksandra Wata

2 maja – 118. rocznica urodzin Wacława A. Zbyszewskiego

4 maja – 35. rocznica śmierci Konstantego A. Jeleńskiego

10 maja – 47. rocznica śmierci Zygmunta Haupta

14 maja – 96. rocznica urodzin Tadeusza Chrzanowskiego

15 maja – 44. rocznica śmierci Andrzeja Chciuka

16 maja – 102. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda

16 maja – 8. rocznica śmierci Marka Nowakowskiego

20 maja – 103. rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

22 maja – 19. rocznica śmierci Marii Danilewicz Zielińskiej

26 maja – 86. rocznica urodzin Natalii Gorbaniewskiej
ZMARŁ JANUSZ MATIASIAK - POŁOMSKI
29 marca zmarł Janusz Matiasiak Połomski, filozof, filolog i publicysta. W latach 1954-1958 studiował polonistykę w Uniwersytecie Warszawskim, w tym samym czasie pracował jako dziennikarz w katowickiej „Trybunie Robotniczej” i w warszawskiej „Nowej Kulturze”. Aktywny w czasie Października’ 56 na Śląsku. Był jednym z pierwszych w historii „Kultury” publicystów z Polski (jeżeli nie pierwszym w ogóle), którzy zdecydowali się opublikować w miesięczniku tekst podpisany imieniem i nazwiskiem. Na łamach „Kultury" wystąpił tylko raz. Nadesłał Redaktorowi reportaż „Newroza na Śląsku”, który został opublikowany w 1957 r., w numerze listopadowym (11/121). Mimo odwilży, wszystkie gazety, do których się wcześniej zwrócił, odmówiły mu druku. Autor zaproponował go też francuskiemu „L’Humanite” (centralny organ Francuskiej Partii Komunistycznej), który też tekst odrzucił. W zbiorze wycinków prasowych kolekcjonowanych przez Jerzego Giedroycia, znaleźć można wiele wrogich autorowi ech prasy krajowej na opublikowany reportaż. Do śmierci zajmował się ontologią i metafizyką systematyczną. Mieszkał i zmarł w Krakowie, został pochowany 7 kwietnia na Cmentarzu Batowickim.
NASZE PROJEKTY
Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura uzyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu rządowego Wspieranie Archiwów, Bibliotek i Muzeów poza Krajem na realizację zadania publicznego pn. Opieka nad spuścizną Instytutu Literackiego „Kultura” w Maisons-Laffitte. W ramach zadania realizowane będą działania z zakresu konserwacji i zabezpieczenia zbiorów, opracowywania nowych treści do opublikowania w portalu www.kulturaparyska.com, tłumaczenia, zakup licencji do publikacji książkowych, digitalizacja. Efekty realizacji zostaną opublikowane w portalu.

Całkowita wartość projektu i finansowania: 927 500,00 zł

























Fundacja Kultury Paryskiej realizuje zadanie publiczne pn. Remont magazynu czasopism w kompleksie Instytutu Literackiego „Kultura” w Maisons-Laffitte.

Projekt pozwoli na stworzenie profesjonalnego magazynu czasopism, z niewielką przestrzenią studialną w tzw. Domku Ogrodnika, który jest  usytuowany na terenie kompleksu. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą 2022 – Infrastruktura polonijna”.

Całkowita wartość projektu i dofinansowania: 998 400,00 zł









 
WSPIERAJ KULTURĘ!
Nieustająco przypominamy, że na stronie głównej naszego portalu umieściliśmy przejście do mechanizmu płatności elektronicznych Dotpay. Można dzięki niemu wpłacić dowolną kwotę na rzecz Fundacji Kultury Paryskiej. Mechanizm jest prosty w obsłudze, wpłat można dokonywać przelewem elektronicznym lub kartami płatniczymi. Apelujemy o datki, które zostaną przeznaczone na opiekę nad naszymi archiwami oraz na ich jak najszersze udostępnianie. 
KONTO FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ I ADRES
mBank: 52114020040000360279150389

adres siedziby:

FUNDACJA KULTURY PARYSKIEJ

ul. Henryka Siemiradzkiego 21/1

31-137 Kraków 


W razie pytań prosimy o kontakt: kultura@kultura.fr
RODO
Fundacja Kultury Paryskiej jest administratorem Państwa danych osobowych wykorzystywanych w celu przesyłania niniejszego newslettera. 

Pełna informacja RODO znajduje się na kulturaparyska.com, w zakładkach:

- Regulamin

- Polityka bezpieczeństwa

- Klauzula informacyjna dla Użytkownika  
Copyright © 2022 Kultura Paryska, All rights reserved.



Jeżeli nie chcesz już otrzymywać wiadomości, kliknij tutaj   

Jeżeli chcesz zmienić ustawienia subskrypcji newslettera, kliknij tutaj

 
No results found