NEWSLETTER INSTYTUTU LITERACKIEGO
I FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ LISTOPAD 2024
ZAPROSZENIE DO LUBLINA
SERIA W KRĘGU PARYSKIEJ KULTURY
Do końca listopada staraniem Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu UMCS i nakładem Wydawnictwa UMCS ukażą się kolejne dwa tomy w serii W kręgu paryskiej Kultury. Będzie to zbiór opowiadań Bogdana Madeja„Maść na szczury”ze wstępem Pawła Pròchniaka. Książka miała swój pierwodruk w Instytucie Literackim w 1977 r.
Ukaże się też tom „Laficka szkoła eseju” tom pierwszy 1947-1959 w wyborze i opracowaniu Andrzeja S. Kowalczyka.
SERIA JERZY GIEDROYC I...
Ukazał się kolejny tom w serii Jerzy Giedroyc i...
Książka „Fetysze i fikcje. Antologia tekstów poświęconych emigracji polskiej po 1945 r. opublikowanych na łamach »Kultury«” pod redakcją Rafała Stobieckiego i Aleksandry Sylburskiej przy współpracy Jędrzeja Bończaka jest już dostępna zarówno w wersji tradycyjnej i elektronicznej.
Antologia rozpoczyna serię wydawnictw źródłowych dotyczących emigracji. W ślad za nią ukażą się trzy tomy korespondencji Jerzego Giedroycia z przedstawicielami polskiego wychodźctwa politycznego.
W tomie zastosowano technologiczną inowację. Tekstom towarzyszą kody QR, dzięki którym można czytać artykuły, polemiki i listy do redakcji, publikowane w Kulturze, mogące być ważnym i interesującym uzupełnieniem. System wykorzystuje zbiory naszego portalu kulturaparyska.com. „Fetysze i fikcje. Antologia tekstów poświęconych emigracji polskiej po 1945 r. opublikowanych na łamach »Kultury«” Seria Jerzy Giedroyc i..., Reedycje. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego i Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura. 2024.
NOWOŚCI W PORTALU
W dziale Biblioteczka pojawiły się: 44 numer Kwartalnika Politycznego „Aneks” z 1986 r.
Wewnątrz wywiad Aleksandra Smolara z Jerzym Giedroyciem z początku 1975 r. W objaśnieniu do rozmowy redakcja napisała: Jerzy Giedroyc uznał wówczas (w 1975 r.) za niewskazane jej opublikowanie. Zastanawiając się nad sposobem uczczenia czterdziestej rocznicy Instytutu Literackiego i „Kultury”, których rolę we współczesnej kulturze polskiej, w polskim życiu publicznym, trudno przecenić, powróciliśmy do wywiadu sprzed dwunastu lat. Fragmenty dotyczące historii pisma i biografii Redaktora pozostały, rzecz jasna, aktualne. Oceny sytuacji w kraju i na emigracji są natomiast interesującym świadectwem czasów niedawnych, a zarazem odległych oraz stylu myślenia naszego rozmówcy. (...) Jerzy Giedroyc zgodził się na opublikowanie tej rozmowy sprzed lat i zapis jej autoryzował.
W numerze ponadto Lekcja „Kultury” - tekst Tomasza Łubieńskiego o zasługach „Kultury” dla naszej literatury i sztuki. Udostępniamy też esej Eugeniusza SmolaraJa was przepraszam panowie Ukraińcy czyli Prometeusz w świecie idei i dyplomacji. Przypominamy tom Jerzego Giedroycia rozrachunki z historią i polityką. Studia i szkice napisane i wydane w 2005 r. w czterdziestą rocznicę powstania Zeszytów Historycznych. Pod redakcją Sławomira M. Nowinowskiego i Rafała Stobieckiego.
Książka ukazała się nakładem łódzkiego Wydawnictwa Ibidem.
NOWE KSIĄŻKI
Nakładem Znaku ukazał się zbiór korespondencji Mistykę trzeba ROBIĆ. Listy Józefa Czapskiego i Joanny Pollakówny.
Tom zawiera 85 listów w opracowaniiu Agnieszki Bielak oraz aneks, na który składają się artykuły J. Pollakówny i J. Czapskiego.
Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego ukazała się Książka o »Kulturze« autorstwa Andrzeja Mencwela - historyka literatury, krytyka, eseisty i prozaika. To wybór jego najważniejszych tekstów o fenomenie „Kultury”. Publikacja składa się z trzech części: „Studium sukcesu. Przykład »Kultury« (1946-1956)”, „Świadectwa” (w tym m.in. listy Jerzego Giedroycia i rozmowa z nim) oraz „Nadal aktualne”, z esejami o najważniejszych współtwórcach „Kultury”: Józefie Czapskim, Juliuszu Mieroszewskim, Czesławie Miłoszu, Witoldzie Gombrowiczu. Przedmowę napisał Krzysztof Pomian.
Nakładem Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie ukazał się tom Litwa, ojczyzna moja autorstwa Tomasa Venclovy. Nikt inny dzisiaj nie mógłby podarować Europie takiej historii Litwy!
Książka Tomasa Venclovy obejmuje dzieje Litwy od przybycia na jej ziemie praindoeuropejczyków do odzyskania przez Litwinów niepodległości w 1990 roku. Opisuje on nie tylko historię polityczną kraju, ale i jego kulturę, zmiany społeczne i obyczajowe, relacje z sąsiadami czy fale emigracji. (ze wstępu)
Jest to przekład edycji przygotowanej przez samego Venclovę na potrzeby polskiego wydania, na podstawie jego dwutomowej historii Litwy, publikowanej w Wilnie w latach 2019-2021. Tłumaczenie: Beata Kalęba.
Na początku grudnia, wspólnym nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego i naszego Stowarzyszenia ukaże się tom korespondencji Jerzego Giedroycia z Augustem i Heleną Zamoyskimi.
Opracowanie Andrzej S. Kowalczyk i Agnieszka Papieska, wstęp Piotr Mitzner.
WYSTAWY
Otwarcie wystawy w Saint Germain en Laye, 5 listopada 2024 r. Fot. Jolanta Barelkowska. Do 19 listopada w Centrum Administracyjnym Saint Germain en Laye będzie czynna wystawa Jerzy Giedroyc i Jego dzieło. Więcej informacji TUTAJ Fot. Jolanta Barelkowska. Muzeum Narodowe w Krakowie świętuje setną rocznicę powstania jednej z najważniejszych dwudziestowiecznych grup artystycznych. Komitet Paryski, którego członków zwano później kapistami (od skrótu KP), został zawiązany w 1923 r. przez studentów Akademii Stuk Pięknych w Krakowie ze względów praktycznych. Celem były paromiesięczne studia malarstwa w Paryżu, pod artystyczną opieką ich profesora – Józefa Pankiewicza. Wystawa Kapiści. Sto lat! będzie czynna od 11 października do 6 kwietnia 2025 r. Miejsce: Pawilon Józefa Czapskiego, Kraków ul. J. Piłsudskiego 12.
VIII. EDYCJA KONKURSU
Przypomiany, że trwa VIII. edycja Konkursu Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura i Fundacji Kultury Paryskiej im. Wojciecha Sikory na najlepsze prace doktorskie i magisterskie, związane tematycznie z historią i dorobkiem Instytutu Literackiego w Paryżu.
Autorów prac magisterskich i doktorskich bardzo zachęcamy do wzięcia udziału. Opiekunów naukowych i wszystkich, którym leży na sercu rozwój badań nad historią Instytutu Literackiego prosimy o jak najszersze udostępnianie informacji o Konkursie. Prace obronione w latach 2023-2024 mogą być nadsyłane do końca 2024 roku.
Regulamin konkursu jest dostępny TUTAJ
JAK DOJECHAĆ
W Maisons-Laffitte zatrzymują się pociągi linii RER A (np. z Châtelet–Les Halles) i linii L (z dworca Saint-Lazare). Rozkłady jazdy oraz aktualną sytuację (remonty, awarie, strajki) można sprawdzić na stronie ratp.fr.
Ze stacji do domu Instytutu można podjechać autobusem linii 6 lub 2 (trzeba wysiąść na przystanku Rue de Romilly). Z dworca idzie się ok.15-20 min. Adres: 91 av. de Poissy, Le Mesnil-le-Roi. Tel. +33 1 30 71 72 49.
Dom można zwiedzać codziennie (prócz weekendów) w g.10.30 -12.30 i od 14-17. koniecznie po wcześniejszym umówieniu wizyty.
WSPIERAJ KULTURĘ!
Nieustająco przypominamy, że poprzez stronę główną naszego portalu, za pomocą klawisza Wpłać na „Kulturę” można zasilić budżet Fundacji Kultury Paryskiej.
Mechanizm Przelewy 24 jest prosty w obsłudze, wpłat można dokonywać przelewem, Blikiem lub kartami płatniczymi.
Apelujemy o datki, które zostaną przeznaczone na opiekę i rozwój naszego archiwum. Regulamin przekazywania i przyjmowania darowizn przez Fundację Kultury Paryskiej
KONTO FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ I ADRES
mBank: 52114020040000360279150389
adres siedziby: FUNDACJA KULTURY PARYSKIEJ
ul. Henryka Siemiradzkiego 21/1
31-137 Kraków
W razie pytań prosimy o kontakt: kultura@kultura.fr
RODO
Fundacja Kultury Paryskiej jest administratorem Państwa danych osobowych wykorzystywanych w celu przesyłania niniejszego newslettera.
Pełna informacja RODO znajduje się na kulturaparyska.com, w zakładkach: Regulamin Polityka bezpieczeństwa Klauzula informacyjna dla Użytkownika