NEWSLETTER INSTYTUTU LITERACKIEGO
I FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ BOŻE NARODZENIE 2024
O WIGILIACH OPOWIADA HENRYK GIEDROYC
Zapraszamy do wysłuchania krótkiego wspomnienia Henryka Giedroycia, o tym jak obchodzono Boże Narodzenie w domu Instytutu Literackiego. Pytania zadaje Wojciech Sikora. Nagranie powstało w grudniu 2004 r. Zostało zapewne wyemitowane w świątecznej audycji Radia France International. Odnaleźliśmy je niedawno w naszym archwium.
KALENDARZ NA ROK 2025
Uwaga! Wydaliśmy kalendarz na rok 2025 z grafikami Jana Lebensteina!
W 1974 roku Jan Lebenstein, mieszkający wówczas w Paryżu, stworzył cykl dziesięciu grafik, ilustrujących „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella. Zostały one opublikowane w albumie pod tytułem „La République des animaux. Hommage à Georges Orwell”. Oryginalne ryciny autor podarował przyjaciołom, Zofii i Zygmuntowi Hertzom. Grafiki znajdują się obecnie w pokoju garderobianym Zofii Hertz w Domu INstytutu Literackiego .
W roku 2025 przypada 95. rocznica urodzin Jana Lebensteina. Z tej okazji wydaliśmy kalendarz, gromadzący reprodukcje z cyklu „Folwark zwierzęcy” oraz innych dzieł autorstwa Lebensteina z naszej kolekcji. Autorem opracowania kalendarza jest Jerzy Neumark.
Egzemplarze są numerowane! Cena kalendarza wraz z wysyłką
- do Francji: 35 euro
- do Polski: 135 zł
- do innych krajów europejskich: 40 euro.
Kalendarz można zamówić, kontaktując się z nami mailowo kultura@kultura.fr. podając adres wysyłki.
Należność należy wpłacać na konta: PLN: 52114020040000360279150389 EURO: FR13 3000 2023 3200 0007 9595 P53
Prosimy wpisać jako tytuł wpłaty: Kalendarz i nazwisko zamawiającego.
Kalendarze będziemy wysyłać po Nowym Roku.
KSIĄŻKI POD CHOINKĘ
Przypominamy książki, które ukazały się w 2024 r. traktujące o ludziach i sprawach związanych z historią Instytutu Literackiego.
- Korespondencja Jerzego Giedroycia i Aleksandra Bocheńskiego z lat 1940-2000. Wyd. Więź.
- Ślady wdzięczności autorstwa Doroty Sieroń. Analiza korespondencji Jerzego Giedroycia z ks. Józefem Sadzkiem. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, w serii Nowa Edukacja.
- Tekst Krzysztofa PomianaDziedzictwo europejskie i przyszłość Europy. Ukazał się w serii „Wybitni twórcy / ważne teksty” wydanie dwujęzyczne polsko-francuskie. Wydawnictwo UMCS.
- Wywiad-rzeka z prof. Rafałem Stobieckim. Zamiast pamiętnika - rozmowy o historii, rybach i nie tylko. Dzieje Instytutu Literackiego, obecność historyków i historii w publikacjach Jerzego Giedroycia, to jedna z wielu pasji badawczych R. Sobieckiego i jeden z tematów tomu. Rozmowę przeprowadził Tomasz Siewierski. Wydawnictwo Aspra.
- Korespondencja Jerzego Giedroycia z Witoldem Małcużyńskim z lat 1949-1957. Listy opracował Michał Ceglarek. Towarzystwo Wydawnicze Historia Iagellonica.
- Korespondencja Jerzego Giedroycia z Markiem Zielińskim w latach 1990-2000. Spór o polskie zmiany. Wydawnictwo Neriton.
- Fetysze i fikcje. Antologia tekstów poświęconych emigracji polskiej po 1945 r. opublikowanych na łamach »Kultury«” pod redakcją Rafała Stobieckiego i Aleksandry Sylburskiej przy współpracy Jędrzeja Bończaka. Wersja tradycyjna i elektroniczna. Wyd. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.
- Korespondencja Jerzego Giedroycia z Augustem i Heleną Zamoyskimi. Opr. Andrzej S. Kowalczyk i Agnieszka Papieska, wstępem opatrzył Piotr Mitzner. Wyd. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.
- Mistykę trzeba ROBIĆ. Listy Józefa Czapskiego i Joanny Pollakówny. Opr. Agnieszki Bielak Wyd. Znak. Książka o »Kulturze« Andrzej Mencwel Wyd. Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego. Tekst Juliusza Mieroszewskiego "Rosyjski kompleks polski i obszar ULB". Ukazał się w serii wybitni twórcy / ważne teksty. wydanie dwujęzyczne polsko-ukraińskie. Wydawnictwo UMCS.
- Nakładem Wydawnictwa Próby ukazało się wznowienie tomu Świat w moich oczach - wywiadu Piotra Kłoczowskiego z Józefem Czapskim.
- Nakładem Wydawnictwa Pogranicze ukazał się zbiór esejów Tożsamość Międzymorza, autorstwa zmarłego w październikuLeszka Szarugi.
WSPIERAJ KULTURĘ!
Nieustająco przypominamy, że poprzez stronę główną naszego portalu, za pomocą klawisza Wpłać na „Kulturę” można zasilić budżet Fundacji Kultury Paryskiej.
Mechanizm Przelewy 24 jest prosty w obsłudze, wpłat można dokonywać przelewem, Blikiem lub kartami płatniczymi.
Apelujemy o datki, które zostaną przeznaczone na opiekę i rozwój naszego archiwum. Regulamin przekazywania i przyjmowania darowizn przez Fundację Kultury Paryskiej
KONTO FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ I ADRES
mBank: 52114020040000360279150389
adres siedziby: FUNDACJA KULTURY PARYSKIEJ
ul. Henryka Siemiradzkiego 21/1
31-137 Kraków
W razie pytań prosimy o kontakt: kultura@kultura.fr
RODO
Fundacja Kultury Paryskiej jest administratorem Państwa danych osobowych wykorzystywanych w celu przesyłania niniejszego newslettera.
Pełna informacja RODO znajduje się na kulturaparyska.com, w zakładkach: Regulamin Polityka bezpieczeństwa Klauzula informacyjna dla Użytkownika