NEWSLETTER INSTYTUTU LITERACKIEGO
I FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ WRZESIEŃ 2024
24. ROCZNICA ŚMIERCI JERZEGO GIEDROYCIA
„Powracam teraz, po śmierci Giedroycia, do tych pierwszych lat Kultury, dlatego, że tak tylko umiem myśleć o wielkości dzieła, które zostawił. Wygrał, ale ryzyko przegranej należało do gry, będącej próbą charakterów”.
Jak co roku, przedstawiamy sprawozdanie z naszych działań, raport jest dostępny TUTAJ.
50. ROCZNICA ŚMIERCI MELCHIORA WAŃKOWICZA
Jerzy Giedroyc wspominał Melchiora Wańkowicza w "Autobiografii na cztery ręce", a Józef Czapski żegnał pisarza wyjeżdżającego do Ameryki w 1949 roku tekstem "Mel" ("Kultura" 1949/16-17).
50 lat temu w "Kulturze"
We wrześniu 1974 roku ukazał się jeden z najważniejszych tekstów Juliusza Mieroszewskiego, "Rosyjski kompleks polski i obszar ULB".
" (...) za najlepszą taktykę uważałem i uważam, żeby stawiać zawsze jasno wszystkie drażliwe sprawy" – napisał Jerzy Giedroyc do Juliusza Mieroszewskiego, komentując jego artykuł.
10 lat portalu kulturaparyska.com
We wrześniu 2014 roku uruchomiliśmy nasz portal, wprowadzając do wirtualnej przestrzeni część spuścizny Jerzego Giedroycia i jego współpracowników. To był początek przygody. Od tego czasu, oprócz elektronicznych wersji publikacji Instytutu Literackiego, dodajemy systematycznie artykuły, opracowania, kolejne listy z bogatego zbioru korespondencji redakcyjnej, zdjęcia, materiały audio i video. Zainteresowanie naszymi stronami nie maleje. Dziękujemy!
10. WRZEŚNIA W KIJOWIE
zostanie odsłonięta tablica poświęcona Jerzemu Giedroyciowi. Sprawozdanie z uroczystości wkrótce na naszym portalu i FB. Inicjatorom i wykonawcom tablicy dziękujemy za konsekwentne doprowadzenie do realizacji projektu, pomimo trwającej wojny na Ukrainie.
NOWE KSIĄŻKI
Kolejne dwie pozycje w serii JERZY GIEDROYC I... Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego: "Fetysze i fikcje. Antologia tekstów poświęconych emigracji polskiej po 1945 roku opublikowanych na łamach <Kultury>" i "Jerzy Giedroyc, August Zamoyski, Hélène Zamoyska. Listy 1956-1970" można już kupić w wersji e-booka. Wersje papierowe trafią do sprzedaży jesienią.
"Nie przestając być emigrantami politycznymi, to znaczy Polakami dążącymi do zmiany sytuacji w Polsce, autorzy zgromadzeni wokół pisma Giedroycia uprawiali krytykę emigracji. […] W roku 1945 wybrali rolę emigrantów, ale nie zrezygnowali z przywileju krytycznego myślenia. Antologia Aleksandry Sylburskiej i Rafała Stobieckiego doskonale tę odmienność środowiska Kultury paryskiej ukazuje" – pisze o książce Andrzej S. Kowalczyk z Muzeum Literatury.
"Byli niespokojnymi duchami o ogromnej sile inspirującej. Redaktor i Rzeźbiarz wraz z Mystérieuse Madame Hélene zachęcają nas do rewolty, do zmiany oblicza świata, do zmiany, którą każdy powinien zacząć od siebie... Podziw należy się edytorom za ogromny trud (dukt pisma Zamoyskiego!) i precyzyjne komentarze, a także za cały układ książki, za aneksy" – czytamy we wstępie Piotra Mitznera. Listy opracowali Agnieszka Papieska i Andrzej S. Kowalczyk.
Wydawnictwo Neriton
opublikowało "Korespondencję Jerzego Giedroycia z Markiem Zielińskim w latach 1990-2000. Spór o polskie zmiany". We wstępie adresat Redaktora, a zarazem autor opracowania, Marek Zieliński wspomina:
„(…) ta korespondencja tocząca się – pomimo trwającego sporu i odmiennych ocen oraz opinii – do ostatnich dni życia Jerzego Giedroycia jest dość rzadkim świadectwem spotkania w czasie i przestrzeni. Dialogu, który dla mnie pozostał lekcją politycznego myślenia oraz etycznych zasad. Mogę mieć jedynie nadzieję, że podobnie zostanie to odczytane dzisiaj. Jest także wydobyciem z przeszłości wielu pięknych postaci, które poznałem dzięki Jerzemu Giedroyciowi i o których mało kto pamięta, chociaż zasługują na to bardziej od innych".
VIII. EDYCJA KONKURSU
Trwa VIII. edycja Konkursu Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura i Fundacji Kultury Paryskiej im. Wojciecha Sikory na najlepsze prace doktorskie i magisterskie, związane tematycznie z historią i dorobkiem Instytutu Literackiego w Paryżu.
Autorów prac magisterskich i doktorskich bardzo zachęcamy do wzięcia udziału. Opiekunów naukowych i wszystkich, którym leży na sercu rozwój badań nad historią Instytutu Literackiego prosimy o jak najszersze udostępnianie informacji o Konkursie. Prace obronione w latach 2023-2024 mogą być nadsyłane do końca 2024 roku.
Regulamin konkursu jest dostępny TUTAJ
Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura uzyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu rządowego Wspieranie Archiwów, Bibliotek i Muzeów poza Krajem2024 na zadanie pn. Opieka nad zbiorami Instytutu Literackiego Kultura w Maisons-Laffitte.
Całkowita wartość projektu: 1 199 200,00 zł
Całkowita kwota dofinansowania: 1 199 200,00 zł
JAK DOJECHAĆ
W Maisons-Laffitte zatrzymują się pociągi linii RER A (np. z Châtelet–Les Halles) i linii L (np. z dworca Saint-Lazare). Rozkłady jazdy oraz aktualną sytuację (remonty, awarie, strajki) można sprawdzić na stronie ratp.fr.
Ze stacji do domu Instytutu można podjechać autobusem linii 6 lub 2 (trzeba wysiąść na przystanku Rue de Romilly). Z dworca idzie się ok.15-20 min. Adres: 91 av. de Poissy, Le Mesnil-le-Roi. Tel. +33 1 30 71 72 49.
Dom można zwiedzać codziennie (prócz weekendów) w g. 10-16, koniecznie po wcześniejszym umówieniu wizyty.
WSPIERAJ KULTURĘ!
Nieustająco przypominamy, że poprzez stronę główną naszego portalu, za pomocą klawisza Wpłać na „Kulturę” można zasilić budżet Fundacji Kultury Paryskiej.
Mechanizm Przelewy 24 jest prosty w obsłudze, wpłat można dokonywać przelewem, Blikiem lub kartami płatniczymi.
Apelujemy o datki, które zostaną przeznaczone na opiekę i rozwój naszego archiwum. Regulamin przekazywania i przyjmowania darowizn przez Fundację Kultury Paryskiej
KONTO FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ I ADRES
mBank: 52114020040000360279150389
adres siedziby: FUNDACJA KULTURY PARYSKIEJ
ul. Henryka Siemiradzkiego 21/1
31-137 Kraków
W razie pytań prosimy o kontakt: kultura@kultura.fr
RODO
Fundacja Kultury Paryskiej jest administratorem Państwa danych osobowych wykorzystywanych w celu przesyłania niniejszego newslettera.
Pełna informacja RODO znajduje się na kulturaparyska.com, w zakładkach: Regulamin Polityka bezpieczeństwa Klauzula informacyjna dla Użytkownika