See more
Ukraina News Newsletter Supported us Donate to the Insitute
PL FR RU UK
No results found
Ukraina News Newsletter Supported us Donate to the Insitute
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • Zapisz się do newslettera
  • Dotychczasowe wydania

Rejestracja w bazie „Newsletter”

I consent to the processing of my personal data by the "KULTURA" Literary Institute Association based in Le Mesnil-le-Roi (78600), 91, avenue de Poissy, for the purpose of sending the newsletter. I have been informed about the voluntary nature of providing my data and about my right to access my data, correct it and request its removal.

1.   Newsletter Kultury Paryskiej – luty 2020

2.   Newsletter Kultury Paryskiej - marzec 2020

3.   Newsletter Kultury Paryskiej – marzec 2020

4.   Newsletter Kultury Paryskiej – wydanie specjalne

5.   Newsletter Kultury Paryskiej – Wielkanoc, kwiecień 2020

6.   Newsletter Kultury Paryskiej – maj 2020

7.   Newsletter Kultury Paryskiej – czerwiec 2020

8.   Newsletter Kultury Paryskiej - lipiec 2020

9.   Newsletter Kultury Paryskiej - sierpień 2020

10.   Newsletter Kultury Paryskiej – wrzesień 2020

11.   Newsletter Kultury Paryskiej – październik 2020

12.   Newsletter Kultury Paryskiej - listopad 2020

Jeżeli masz problem z wyświetlaniem wiadomości, kliknij tutaj
NEWSLETTER INSTYTUTU LITERACKIEGO

I FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ

CZERWIEC 2022
DZIENNIK WOJENNY JÓZEFA CZAPSKIEGO

Nakładem wydawnictwa Próby ukazał się właśnie Dziennik wojenny Józefa Czapskiego.

(...) Wyjątkowe dzieło literackie i bezcenne świadectwo historyczne: zapis wyjścia polskich żołnierzy z ZSRR, z „nieludzkiej ziemi” i ich tułaczki przez Bliski Wschód aż do Włoch. Kronika codzienności i malarskich inspiracji. Sprawozdanie ze szkoły uczuć, z miłości i cierpienia. Opis tworzących się w armii więzi przyjaźni, które doprowadzą do powstania paryskiej „Kultury”. Także niezwykły dziennik lektury – pisarzy francuskich, angielskich i rosyjskich: dowód miłości do literatury i jej znaczenia w radzeniu sobie z wojną i jej okropnościami, z samotnością, wygnaniem i rozpaczą.

Jest to pierwsza edycja dziennika Czapskiego bez cenzury i skrótów, a także pierwsza edycja pośmiertna. Dotychczasowe wydanie dzienników z różnych lat – Wyrwane strony – było zbiorem fragmentów publi­kowanych na łamach paryskiej „Kultury”, „Zeszytów Literackich” i „ResPubliki” przygotowanych przez autora do druku (
notka ze strony Wydawnictwa Próby).

Warto przypomnieć zdanie Jerzego Giedroycia wypowiedziane podczas czatu dla Onetu 11 sierpnia 2000 r.  (...) Czapski był wyjątkowy pod każdym względem. Był on dla mnie najbliższym z ludzi. Jego strata była może największą po śmierci Mieroszewskiego. Chciałbym zrealizować wydanie jego dzienników. Uważam, że są na poziomie Norwidowskim.

Tom opracował Mikołaj Nowak-Rogoziński, dzienniki odczytał Janusz Nowak.
NOWE KSIĄŻKI 

Wydawnictwo Więź prezentuje kolejny (24.) tom z serii Archiwum „Kultury”, zawierający tym razem ogromną korespondencję – 839 listów z lat 1947-1988 – Jerzego Giedroycia z Józefem Łobodowskim, przebywającym na emigracji w Madrycie wybitnym poetą i tłumaczem. Ta książka to nie tylko próba przypomnienia Łobodowskiego, tłumacza dawnej i współczesnej poezji ukraińskiej, ale też kolejna ilustracja zabiegów Redaktora „Kultury” na polu budowania dobrych relacji polsko-ukraińskich, w imię przyszłej współpracy dwóch niepodległych i suwerennych państw. Listy opracowała Bogumiła Berdychowska.

Korespondencje Redaktora w serii Archiwum Kultury wychodzą od 1993 r., Listy z Łobodowskim wyszły we współpracy Więzi, Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura, Instytutu Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską Oddziału Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza i Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 



Nakładem Znaku ukazał się tom esejów Andrzeja Franaszka Gwiazda Piołun.

Andrzej Franaszek zaprasza nas do zwiedzania cudownego ogrodu polskiej kultury. Jest nie tylko przewodnikiem, ale i ogrodnikiem, rekonstruuje świat, który niesłusznie bywa dziś spychany do elitarnych kwartalników. Jego bohaterami są giganci naszego dziedzictwa, giganci polskości: Miłosz i Czapski, Herbert i Różewicz, Gombrowicz i Iwaszkiewicz. Ich monumenty Franaszek oczyszcza z popiołów zapomnienia, dzięki niemu mówią do nas i o nas, jak niegdyś ich wielcy przodkowie: Mickiewicz i Słowacki, Chopin i Norwid (z recenzji Adama Michnika).



Wydawnictwo Czarne wydało tom prozy Leo Lipskiego w wyborze, opracowaniu i ze wstępem Agnieszki Maciejowskiej.























Nakładem wydawnictwa Bosz ukazał się mały album obrazów Józefa Czapskego.

Opracowanie i wstęp Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska.

















Przypominamy, że ukazała się książka pt: Prekursorzy. Dwadzieścia wizji lepszego świata. 

To panteon związanych z Polską innowatorów, kreatorów uniwersalnych idei i wartości społecznych XX wieku, którzy wnieśli nowy wymiar lub odkrycie do przestrzeni publicznej, nauki, kultury, sztuki. Pośród tych postaci znalazł się Juliusz Mieroszewski - jest obecny we wspomnieniach, listach i artykułach pisanych do Kultury. Tom ukazał się nakładem Wydawnictwa Karta.
W KRĘGU PARYSKIEJ KULTURY

Jest już w księgarniach najnowszy tom z serii „W kręgu paryskiej Kultury” - to zbiór publicystyki Leopolda Ungera Widziane z Brukseli.

Serię wydają wspólnie Instytut Literacki, Pracownia Badań nad Archiwum w Instytutu LIterackiego w Paryżu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Wydawnictwo UMCS.

Przypominamy, że większość książek z serii jest dostępna w wersji elektronicznej w naszej  portalowej Biblioteczce. Zachęcamy do korzystania, dostęp bez ograniczeń! 
PREZYDENT UKRAINY O REDAKTORZE I B. OSADCZUKU

Podczas swego wystąpienia przed parlamentem, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział m.in.: „Ukraina i Polska obrały wspólną drogę. Na tej drodze nauczyliśmy się rozróżniać wrogów i cenić przyjaciół. Cenić siebie nawzajem i najważniejsze szanować. Nastał czas, o którym marzyli Jerzy Giedroyc i Bohdan Osadczuk”. Całe przemówienie jest TUTAJ.
ZAKŁADKA >UKRAINA<

Na stronie glównej naszego portalu działa zakładka UKRAINA 

Publikujemy tam różne materiały - książki, antologie artykułów z „Kultury”, dokumenty, ale i dzieła literackie, zarówno po polsku jak i po ukraińsku. Przypominamy, że sporo tekstów w portalu mamy przetłumaczonych na język ukraiński - by je przeglądać trzeba się przełączyć na stronie głównej na wersję ukraińską portalu (za pomocą przycisku UA). Oczywiście tekstów poświęconych sprawie ukraińskiej jest mnóstwo, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki portalowej. Poniżej wybrane materiały:

       Deklaracja w sprawie niepodległości Ukrainy  

       Antologia „Zamiłowanie do spraw beznadziejnych”

       Antologia „Rozstrzelane odrodzenie” / „Rозстріляне відродження”

       ЄЖИ ҐЕДРОЙЦЬ І ЙОГО СПРАВА - ДОРОБОК БІБЛІОТЕКИ „КУЛЬТУРИ".

       O liście pewnego księdza... tekst Marka Żebrowskiego

       Giedroyc - człowiek wschodni

       „Jerzy Giedroyc - Magiczna siła słowa" (część 1, część 2) - reż Jurij Szapowałow. Telewizyjny film produkcji ukraińskiej, zrealizowany we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Kijowie. 

      Dzięki naszym staraniom wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej udostępniło tom Giedroyc a Ukraina. Ukraińska perspektywa Jerzego Giedroycia i środowiska paryskiej „Kultury”. Książka w opracowaniu Magdaleny Semczyszyn i Mariusza Zajączkowskiego ukazała się w 2014 r. Od paru dni jest dostępna za darmo w wersji elktronicznej.
ZMARŁ WITOLD POŻOGA

Z żalem informujemy, że 27 maja 2022 r. w Arcachon we Francji zmarł tłumacz Witold Pożoga, współpracownik naszego portalu. 3 czerwca został pochowany na cmentarzu La Chartreuse w Bordeaux.
ROCZNICE
11 czerwca – 41. rocznica śmierci Marii Czapskiej

14 czerwca – 53. rocznica śmierci Marka Hłaski

17 czerwca - 82. rocznica urodzin Jakuba Karpińskiego 

20 czerwca – 19. rocznica śmierci Zofii Hertz

21 czerwca - 77. rocznica urodzin Adama Zagajewskiego

21 czerwca – 46. rocznica śmierci Juliusza Mieroszewskiego

26 czerwca – 61. rocznica śmierci Andrzeja Bobkowskiego

30 czerwca – 111. rocznica urodzin Czesława Miłosza
ZMIANA NUMERU TELEFONU

Uwaga! Zmienił się numer telefonu stacjonarnego w Domu Instytutu Literackiego  w Maisons-Laffitte: (0-33) 01 30 71 72 49.
NASZE PROJEKTY
Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura uzyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu rządowego Wspieranie Archiwów, Bibliotek i Muzeów poza Krajem na realizację zadania publicznego pn. Opieka nad spuścizną Instytutu Literackiego „Kultura” w Maisons-Laffitte. W ramach zadania realizowane będą działania z zakresu konserwacji i zabezpieczenia zbiorów, opracowywania nowych treści do opublikowania w portalu www.kulturaparyska.com, tłumaczenia, zakup licencji do publikacji książkowych, digitalizacja. Efekty realizacji zostaną opublikowane w portalu.

Całkowita wartość projektu i finansowania: 927 500,00 zł

























Fundacja Kultury Paryskiej realizuje zadanie publiczne pn. Remont magazynu czasopism w kompleksie Instytutu Literackiego „Kultura” w Maisons-Laffitte.

Projekt pozwoli na stworzenie profesjonalnego magazynu czasopism, z niewielką przestrzenią studialną w tzw. Domku Ogrodnika, który jest  usytuowany na terenie kompleksu. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą 2022 – Infrastruktura polonijna”.

Całkowita wartość projektu i dofinansowania: 998 400,00 zł









 
WSPIERAJ KULTURĘ!
Nieustająco przypominamy, że na stronie głównej naszego portalu umieściliśmy przejście do mechanizmu płatności elektronicznych Dotpay. Można dzięki niemu wpłacić dowolną kwotę na rzecz Fundacji Kultury Paryskiej. Mechanizm jest prosty w obsłudze, wpłat można dokonywać przelewem elektronicznym lub kartami płatniczymi. Apelujemy o datki, które zostaną przeznaczone na opiekę nad naszymi archiwami oraz na ich jak najszersze udostępnianie. 
KONTO FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ I ADRES
mBank: 52114020040000360279150389

adres siedziby:

FUNDACJA KULTURY PARYSKIEJ

ul. Henryka Siemiradzkiego 21/1

31-137 Kraków 


W razie pytań prosimy o kontakt: kultura@kultura.fr
RODO
Fundacja Kultury Paryskiej jest administratorem Państwa danych osobowych wykorzystywanych w celu przesyłania niniejszego newslettera. 

Pełna informacja RODO znajduje się na kulturaparyska.com, w zakładkach:

- Regulamin

- Polityka bezpieczeństwa

- Klauzula informacyjna dla Użytkownika  
Copyright © 2022 Kultura Paryska, All rights reserved.



Jeżeli nie chcesz już otrzymywać wiadomości, kliknij tutaj   

Jeżeli chcesz zmienić ustawienia subskrypcji newslettera, kliknij tutaj

 
No results found