Henryk Giedroyć posługiwał się najczęściej nazwami brytyjskimi.
W nawiasach podajemy nazwy alternatywne lub spolszczone.
- Alexandria (Aleksandria) - drugie co do wielkości miasto w Egipcie. Stacjonowała tu część Brygady Strzelców Karpackich.
- Bagdad - stolica Iraku.
- Bardia - miasto we wschodniej Libii. Włoska forteca, o którą toczyły się boje – m. in. podczas operacji Compass (31 grudnia 1941 - 2 stycznia 1942).
- Beit Jirja (Beit Jiryia) - palestyńska wioska w rejonie Gazy.
- Benghazi - miasto w Libii, stolica regionu Cyrenajka. Ważny węzeł komunikacyjny i port. Zdobyty w listopadzie 1942 roku przez siły brytyjskie i sprzymierzeńców.
- Buq-Buq – miejsce w Egipcie, blisko granicy z Libią (między Sollum a Sidi Barrani). Podczas wojny znajdował się tam obóz.
- Cyrenaica (Cyrenajka) - kraina w północno-wschodniej Libii. Na jej terenie znajduje się Tobruk.
- Derna (Darna) - miasto w Libii. Miejsce walk - Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich brała w nich udział w styczniu 1942 r.
- El Adem - miasto w Libii (region Cyrenajka), z pobliskim lotniskiem wojskowym.
- Al Amiria (El-Amirya, Amiriya) - obecnie jeden z z 6 okręgów administracyjnych Aleksandrii. W czasie II wojny znajdował się tu wojskowy obóz przejściowy.
- El Daba - miasto w północno-zachodnim Egipcie.
- El Gazala (Ajn al-Ghazala) - miejscowość w Libii, ok. 60 km na zachód od Tobruku. Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich stoczyła tu zwycięski bój z siłami niemiecko-włoskimi, 14-17 grudnia 1941 r.
- Jerozolima (Jerusalem) - miasto w Izraelu. Podczas II wojny działały tu polskie szkoły i organizacje, wychodziła polska prasa (cywilna i wojskowa), drukowano książki. Jerozolima była miejscem chętnie odwiedzanym przez żołnierzy na przepustkach.
- Kair - stolica Egiptu
- Kapuzzo - Fort Capuzzo w Libii, zbudowany przez Włochów. Miejsce walk; zdobyty przez aliantów w 1942 roku.
- Khanaqin (Chanakin) - miasto w Iraku, obszar koncentracji armii polskiej. 3. DSK została rozlokowana w rejonie Khanaqin-Quizil Ribat w 1942 roku.
- Kirquq (Kirkuk) - miasto w północnym Iraku, w Kurdystanie. Polskie wojsko miało ochraniać znajdujące się w pobliżu Kirkuku i Mosulu pola naftowe.
- Kisel Ribat - patrz Quizil Ribat
- Mafraq (Al-Mafrak) - miasto w Jordanii. Podczas II wojny baza wojsk brytyjskich.
- Marsa Matruh - miasto w północno-zachodnim Egipcie, podczas II wojny aliancki port przeładunkowy konwojów - m.in. do Tobruku.
- Martuba - miasto w północno-wschodniej Libii. Niedaleko znajduje się lotnisko, używane podczas wojny w Afryce przez alianckie samoloty.
- Mechilli (El-Mechili) - wieś w Libii, na południe od Derny, na szlaku pustynnym wiodącym przez Cyrenajkę. Miejsce bitwy, stoczonej 26 stycznia - 3 lutego 1942 roku: Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich pod dowództwem generała dywizji Stanisława Kopańskiego broniła przed wojskami niemieckimi fortu El-Mechili.
- Mosul - miasto w północnym Iraku. Skierowane tu wojsko polskie miało zabezpieczać od północy obszar pól naftowych. W Mosulu znajdował się klasztor dominikanów - z jego biblioteki korzystał w 1942 r. Jerzy Giedroyc.
- Petah-Tikwa - miasto w Izraelu. Pionierska osada żydowska, powstała w XIX wieku.
- Qalqilya - palestyńskie miasto (na obszarze Autonomii Palestyńskiej)
- Quastina - wieś w Palestynie. Podczas wojny znajdował się tu brytyjski obóz wojskowy. W Quastinie stacjonowały też wojska polskie. Z połączenia Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich z przybyłymi z ZSRR 9 i 10 Dywizji Piechoty powstała nowa formacja, od 9 maja 1942 r. nosząca miano 3 Dywizji Strzelców Karpackich.
- Quiara - być może chodzi o Qayyarah, irackie miasto na zachodnim brzegu rzeki Tygrys.
- Quizil Ribat - miejscowość w Iraku, w pobliżu granicy irańskiej. Stacjonowali tu żołnierze polscy, we wrześniu 1942 gen. Władysław Anders założył w Quizil Ribat swoją kwaterę główną.
- Rehovot - miasto w Izraelu.
- Sarafand - miejscowość w Libanie, lub Sarafand al-Amar w Palestynie.
- Sidi Barani (Sidi Barrani) - miasto w Egipcie, zajęte w 1940 roku przez Włochów, odbite w tym samym roku przez Brytyjczyków.
- Sidi Rezech (Sidi Rezegh) - miejsce, w którym w listopadzie 1941 roku rozegrała się bitwa pancerna podczas operacji Crusader.
- Solum (Sollum) - nadmorska miejscowość w Egipcie. W jej okolicy w maju 1941 roku trwały walki w ramach operacji Brevity (mającej na celu przerwanie oblężenia Tobruku).
- Teheran - stolica Iranu, ważny punkt na szlaku ewakuacji żołnierzy Armii Andersa i cywilów z terenu ZSRR. Działały tu polskie szkoły, szpitale, sklepy. Wielu uchodźców spoczęło na powstałym tu polskim cmentarzu.
- Tel-Aviv (Tel Awiw) - miasto w Izraelu, drugie pod względem wielkości w tym kraju. Ma tu swoje placówki wiele przedstawicielstw dyplomatycznych.
- Tobruk - miasto portowe w północno-wschodniej Libii, w regionie historycznym Cyrenajka. Miejsce długich i ciężkich walk podczas wojny w Afryce, trwających od 10 kwietnia do 27 listopada 1941 roku. W sierpniu garnizon Tobruku wzmocniła Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich.
- Tulkarm (Tulkarem) - miasto na terenie Autonomii Palestyńskiej.
- Wadi Mohammed (Wadi Muhammad) - prawdopodobnie osada palestyńska.
POWRÓT DO GÓRY STRONY