Od lewej stoją: Henryk Giedroyc, Jerzy Giedroyc, sekretarki: Maria Łamzaki, Agnieszka Szypulska, archiwiści i bibliotekarze: Leszek Czarnecki i Jacek Krawczyk. Siedzą: Zofia Hertz, Gustaw Herling-Grudziński oraz pies Black. Ogród domu Instytutu Literackiego, pod oknem gabinetu Redaktora. Maisons-Laffitte, 1986 r. / Sygn. FIL00423 / fot. Zbigniew Dłubak

1986

Z HISTORII INSTYTUTU LITERACKIEGO

STYCZEŃ/LUTY

W numerze styczeń/luty: doroczne Nagrody Kultury za rok 1985 Nagroda Literacka im. Zygmunta Hertza: Zofia Romanowiczowa; Nagroda Publicystyczna im. Juliusza Mieroszewskiego: Krzysztof Pomian; Nagroda Przyjaźni i Współpracy: Jerzy Boniecki.

MARZEC

W Wolnej Trybunie z numeru marcowego artykuł Waldemara Kuczyńskiego „O niektórych postawach opozycji” wraz z Komentarzem Redakcji, która nie zgadza się dość zasadniczo z tekstem Kuczyńskiego.

MAJ

Numer majowy otwiera tekst Adama Michnika „Różne głosy” podtytuł – „Z dziennika więziennego część I”; dokończenie w następnym numerze wraz z „Wyjaśnieniem” Redaktora polemizującym zasadniczo z niektórymi tezami i sformułowaniami Michnika.

W Wolnej Trybunie tekst Jakuba Karpińskiego – „Prawica – Lewica”.

LIPIEC/SIERPIEŃ

Numer letni otwiera esej Józefa Piłsudskiego pt. „Psychologia więźnia”. Zaraz po tym tekście Apel redakcji o zwiększenie pomocy dla uwięzionych w Polsce. W numerze również: „Obserwatorium” redakcji i tekst Redaktora „Stan wojenny a administracja amerykańska”.

WRZESIEŃ

Numer wrześniowy otwiera tekst Jana Nowaka „Polskie postulaty”, a zaraz po nim polemika Redakcji „Nasz komentarz”.

PAŹDZIERNIK

W numerze październikowym „Oświadczenie Redakcji” w związku ze zwolnieniem więźniów politycznych w Polsce.

Instytut Literacki po raz pierwszy obecny na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie.

W Bibliotece Polskiej w Paryżu wystawa pt. „»Kultura« i jej krąg 1946-1986”. Katalog z tekstami m.in. K. Pomiana, W. Karpińskiego, Ewy i Krzysztofa Rutkowskich, Seweryna Blumsztajna oraz wieloma fotografiami archiwalnymi ukaże się półtora roku później.

POLSKA
W podziemnym „Tygodniku Mazowsze” ukazuje się rozmowa z Jerzym Giedroyciem, w związku z 40-leciem IL. W Muzeum Archidiecezjalnym wystawa obrazów Józefa Czapskiego. W Krakowie publikacja „Dzieł” W. Gombrowicza z ingerencjami cenzury. Zadłużenie PRL osiągnęło 31,2 mld dolarów.

ŚWIAT
W Rejkiawiku na Islandii spotkali się Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow.

Pomiń sekcję linków społecznościowych Facebook Instagram Vimeo Powrót do sekcji linków społecznościowych
Powrót na początek strony