1 kwietnia w łuckiej Galerii Sztuk Pięknych Wołyńskiej Organizacji Narodowego Związku Artystów Plastyków Ukrainy uroczyście otwarto wystawę „Jerzy Giedroyc i jego dzieło". Wystawę otworzyła Pani Konsul Generalna RP w Łucku – Beata Brzywczy. Wystąpiło też kilku przedstawicieli inteligencji ukraińskiej
- prof. Petro Kraliuk, pierwszy prorektor Akademii Ostrogskiej, opowiedział on .in. o wywiadzie, którego udzielił mu Jerzy Giedroyc na początku lat 90. Krytyczne uwagi Redaktora pod adresem ówczesnej Polski, państwa wychodzącego z dominacji komunizmu – zdaniem prof. Kraliuka – są niezwykle aktualne dla opowieści o dzisjeszej sytuacji na Ukrainie.
- O aktualnym dla Ukrainy przesłaniu „Kultury Paryskiej” mówił filozof – prof. Wiktor Peńko, nawiązując do niezwykle ważnej roli autorytetów intelektualnych we współczesnych społeczeństwach.
- Dmytro Hołowenko, dyrektor łuckiego wydawnictwa „Kluczi” – ku zaskoczeniu niektórych uczestników otwarcia wystawy – udowodnił, iż myśl intelektualna „Kultury Paryskiej” rzeczywiście jest obecna także w Łucku. Zaprezentował kilka książek, autorów z kręgu Giedroycia, przetłumaczonych na język ukraiński i dostępnych w łuckich księgarniach.
Zaraz po otwarciu wystawy pojawiły się w ukraińskich mediach bardzo przychylne opinie, m.in.:
Konsulat Generalny RP w Łucku organizuje dwie prezentacje wystawy: w Łucku od 1 do 14 kwietnia 2015r. - w Galerii Sztuk Pięknych Wołyńskiej Organizacji Narodowego Związku Artystów Plastyków Ukrainy przy ul. Lesi Ukrainki 24, oraz w Ostrogu od 15 kwietnia do 11 maja 2015r. - w Uniwersytecie Narodowym „Akademia Ostrogska”, przy ul. Seminarskiej 2
Przypominamy, że na Ukrainie po raz pierwszy – dzięki Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie – wystawa była prezentowana w dwóch lwowskich instytucjach: w grudniu 2014 r. we Lwowskiej Obwodowej Uniwersalnej Bibliotece Naukowej, w lutym 2015 r. w nowym gmachu Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego, a w marcu w Przykarpackim Uniwersytecie Państwowym im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku.
Wszystkim naszym Przyjaciołom, tak bardzo i bezinteresownie zaangażowanym w organizacje wystawy, Instytut Literacki składa serdeczne dzięki!