Zdjęcie
Sygn. sm00111
© INSTYTUT LITERACKI

Postacie powiązane

Podsumowanie 2014

2014-12-23 20:21:43
Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele
Z przyjemnością i bez fałszywej skromności donosimy, że rok 2014 był dla Instytutu Literackiego bardzo udany. Oto relacja z naszych tegorocznych działań.
 
PORTAL
Najważniejszym wydarzeniem było uruchomienie, po niemal dwuletniej pracy, naszego ​flagowego projektu, czyli ​portalu kulturaparyska.com. ​P​ortal jest kompendium wiedzy o Instytucie Literackim, „Kulturze”, ideach i ludziach związanych z Jerzym Giedroyciem. W portalu można czytać wszystkie numery „Kultury” i „Zeszytów Historycznych”, korzystać z bibliografii ​ i wielu pomocnych dla badaczy i pasjonatów informacji. Portal jest też zbiorem fotografii, materiałów audio i wideo z archiwum w Maisons-Laffitte. Prace nad nim wciąż trwają, ​uzupełniamy opracowania tematyczne, publikujemy kolejne listy z ​ogromnego ​zbioru korespondencji Redaktora, filmy i fotografie. Do lektury i współpracy zachęcamy wszystkich zainteresowanych!
 
WYSTAWY
Prócz prac nad portalem staraliśmy się być obecni często i nie tylko wirtualnie, w Polsce i za granicą. Dwie nasze wystawy fotograficzne: „Kultura Paryska - dom i ludzie” – zbiór zdjęć z naszego archiwum, w większości autorstwa Henryka Giedroycia oraz „Widziane w Laficie” – kolekcja fotografii Barbary Czartoryskiej pokazywaliśmy w tym roku we Wrocławiu, Wsoli, Krynicy, Sejmie RP i we Fryburgu szwajcarskim. Trzecia i najnowsza nasza wystawa „Jerzy Giedroyc i Jego dzieło” powstała pod koniec 2014 r. dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to duża (26 plansz) prezentacja dorobku Jerzego Giedroycia w czterech wersjach językowych (polskiej, francuskiej, angielskiej i ukraińskiej) Wystawa została już pokazana w gmachu głównym Biblioteki Narodowej w Warszawie i w Pałacu Krasińskich, w londyńskim POSK-u, w Centrum Georgesa Brassensa w Mesnil-le-Roi (niedaleko siedziby Instytutu Literackiego) oraz w Naukowej Bibliotece Publicznej we Lwowie. Wszystkich chętnych do zorganizowania pokazów tych wystaw zapraszamy do współpracy!
 
​​F​ILMY
W 2014 r. zrealizowaliśmy film „Przewodnik” w reżyserii Tomasza Łabędzia oraz braliśmy udział w produkcji filmu o Józefie Czapskim w reżyserii Andrzeja Wolskiego. Powinien by​ć gotów niebawem. W domu „Kultury", początek swego filmu o podróży rowerowej Andrzeja Bobkowskiego kręcił Filip Jacobson.
 
SPOTKANIA I DEBATY
W ciągu tego roku byliśmy współorganizatorami bądź organizatorami kilku spotkań, konferencji i dyskusji poświęconych ideom i politycznym pomysłom Jerzego Giedroycia (w Poznaniu, Warszawie, Krynicy, Irkucku i Ułan Ude). Były to spotkania ważne, zwłaszcza w kontekście sytuacji na Ukrainie.
 
OBRAZ JÓZEFA CZAPSKIEGO
W listopadzie, dzięki życzliwości Muzeum Narodowego w Krakowie, pokazaliśmy odnaleziony i odrestaurowany z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego obraz Józefa Czapskiego, „Portret kobiety pod lampą”. Obraz od 9 stycznia 2015 r. będzie można oglądać w pałacu Prezydenta RP.
 
​​PRACE W ARCHIWUM
Jak co roku od kilku lat w archiwach Instytutu Literackiego trwały prace porządkujące. Jest to projekt finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wykonywany przez archiwistów z Biblioteki Narodowej i Archiwów Państwowych pod kierownictwem Marii Wrede. Projekt najpewniej zakończy się w nadchodzącym roku, wtedy też udostępnimy on-line katalog zasobów Instytutu Literackiego.
 
WYDAWNICTWA
W ciągu roku, dzięki współpracy m.in. z „Więzią”i Instytutem Książki ukazało się kilka ważnych pozycji​. Są to bądź wznowienia, zbiory tekstów publikowanych w wydawnictwach IL, bądź ​listy. Nakładem „Więzi” ukazał się tom korespondencji Jerzego Giedroycia z ukraińskim poetą, eseistą i tłumaczem Jewhenem Małaniukiem. ​ Jest to kontynuacja serii korespondencji Redaktora. Ukazały się​ nadto​: Jerzego Stempowskiego „W dolinie Dniestru, Pisma o Ukrainie” oraz drugie wydanie „Notatnika niespiesznego przechodnia”. Wyszły teksty Zbigniewa Brzezińskiego „Agonia komunizmu”,​a IPN wydał tom „Giedroyc a Ukraina”. Czekamy m.in. na zapowiadane eseje i dzienniki podróży „Po powodzi” Jerzego Stempowskiego i na książkę o. Tomasza Dostatniego „Kościół na łamach paryskiej Kultury, w latach 1946-2000”, która ukaże się w połowie nadchodzącego roku.
 
W DOMU INSTYTUTU LITERACKIEGO
Nasz dom był i jest jak zwykle otwarty dla uczonych i dla zwiedzających. W ciągu roku zrealizowaliśmy i umożliwiliśmy kilkadziesiąt kwerend uczonym z wielu ośrodków akademickich, przyjęliśmy też wiele wycieczek, w tym młodzieży z kilku polskich szkół.
 
Z życzeniami noworocznymi i uszanowaniem
Wojciech Sikora
Prezes Stowarzyszenia Instytut Literacki i Fundacji Kultury Paryskiej
Pomiń sekcję linków społecznościowych Facebook Instagram Vimeo Powrót do sekcji linków społecznościowych
Powrót na początek strony