Zdjęcie
Sygn. sm00560
© INSTYTUT LITERACKI

Deklaracja w sprawie niepodległości Ukrainy

2022-03-01 13:34:42

45 lat temu z inicjatywy Jerzego Giedroycia została podpisana i opublikowana na łamach „Kultury” (nr 5/1977 ) deklaracja w sprawie niepodległości Ukrainy - bezprecedensowa wspólna inicjatywa emigrantów z Europy Wschodniej.

...nie będzie wolnych naprawdę Polaków, Czechów czy Węgrów bez wolnych Ukraińców, Białorusinów czy Litwinów. I, w ostatecznym rozrachunku, bez wolnych Rosjan. Bez Rosjan wolnych od ambicji imperialnych, rozwijających własne życie narodowe, szanujących prawo do samostanowienia innych narodów...

Jak podkreśla Bogumiła Berdychowska we wstępie do tomu Zamiłowanie do spraw beznadziejnych, "Dokument podpisali przedstawiciele emigracji polskiej, czeskiej i węgierskiej. Jednak z oczywistych powodów najważniejsze były podpisy rosyjskich emigrantów: Andrieja Amalrika, Władimira Bukowskiego, Natalii Gorbaniewskiej, Władimira Maksimowa i Wiktora Niekrasowa. Była to bodajże pierwsza międzynarodowa akcja, w czasie której intelektualiści rosyjscy dopuścili myśl o ewentualnej niepodległości Ukrainy".

 

Pomiń sekcję linków społecznościowych Facebook Instagram Vimeo Powrót do sekcji linków społecznościowych
Powrót na początek strony