Zdjęcie
Zygmunt Nagórski jr. Lata 90 XX w. Fot. NYT / Sygn. sm00546
© INSTYTUT LITERACKI
Powrót do listy

ZYGMUNT NAGÓRSKI (JUNIOR)

Biografia


PUBLICYSTA
ur. 27 września 1912 r. w Warszawie
zm. 26 czerwca 2011 r. w Waszyngtonie

Dziennikarz, prawnik, dyplomata i działacz społeczny. W 1935 r. ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od września 1936 r. do czerwca 1937 r. był uczniem Szkoły Podchorążych Rezerwy Broni Pancernych w Centrum Wyszkolenia Broni Pancernych w Modlinie. Po kampanii wrześniowej przedostał się na Węgry, a następnie przez Jugosławię i Francję do Wielkiej Brytanii. W Szkocji przeszedł przeszkolenie spadochronowe.

Pisał felietony do Polski Walczącej - tygodnika powadzonego przez Tymona Terleckiego. W 1941 r. został zatrudniony w polskim Ministerstwie Informacji w Edynburgu. Po wojnie, przez trzy lata prowadził Polską Agencję Prasową „Światpol”. W 1948 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Zamieszkał w Tennessee i pracował w redakcji Chattanooga Times. Po pół roku przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie był współzałożycielem Międzynarodowej Federacji Wolnych Dziennikarzy (International Federation of Free Journalists). Imał się w tym czasie różnych zajęć, sprzedawał m.in naczynia.

Z czasem zaczął publikować  m.in. w The Wall Street Journal, The New York Times, The Washington Post i Christian Sciene Monitor.
W 1953 r. został pracownikiem United States Information Agency, od 1956 r. pracował m.in w ambasadach amerykańskich w Egipcie, Korei Południowej i Francji. W 1966 r. przeszedł do Foreign Policy Association, a później pełnił funkcję dyrektora programowego w Council of Foreign Relations (Rada Stosunków Zagranicznych).
W 1985 r, stworzył Center for International Leadership, instytucję orgazującą szkolenia z etyki w bizesie.

Współpracę z Kulturą rozpoczął w 1948 r. Publikował m.in. relacje ze swych podróży po USA. W archwium IL znajduje się nieopublikowany przez Jerzego Giedroycia wywiad, który Zygmunt Nagórski jr. przeprowadził z Józefem Światło, byłym funkcjonariuszem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, zbiegłym w 1953 r. na Zachód.
Z. Nagórski jr. korespondował z Redaktorem od 1948 r. do wczesnych lat 90. W AIL jest przechowywanych 88 listów. Był synem prawnika Zygmunta Nagórskiego (seniora), również współpracującego z Jerzym Giedroyciem. 

Pomiń sekcję linków społecznościowych Facebook Instagram Vimeo Powrót do sekcji linków społecznościowych
Powrót na początek strony