MIEJSCA
- Bodney – angielska wieś w hrabstwie Norfolk, miejsce zakwaterowania polskich żołnierzy po wojnie. „Warunki okropne 12 ludzi w małym baraku” - zapisał Henryk Giedroyć 24 października 1947 roku.
- Cambridge – miasto i dystrykt w Wielkiej Brytanii, siedziba drugiego po Oxfordzie uniwersytetu w Anglii.
- Dover – brytyjski port nad Kanałem La Manche.
- Hazlemere Park Camp – obóz przesiedleńczy dla Polaków (Hazlemere to wieś, położona ok. 44 km od centrum Londynu).
- High Wycombe - angielskie miasto w hrabstwie Buckinghamshire, Henryk Giedroyć jeździł tam do kina z obozu w Hazlemere.
- Londyn – miejsce częstych wyjazdów Henryka Giedroycia na przepustki. Spotykał się tu m. in. z kolegami z wojska, ale także ze znajomymi jego brata Jerzego, m. in. z Mają Prądzyńską i Jerzym Niezbrzyckim.
- Maisons-Laffitte – w tej podparyskiej miejscowości, przy avenue Corneille, mieściła się pierwsza siedziba Instytutu Literackiego. Później redakcja przeniosła się do innego domu, też w Maisons-Laffitte (przy avenue de Poissy 91).
- Neapol – miejsce spotkania Henryka Giedroycia z jego sympatią, Anną.
- Paryż – Henryk Giedroyć wspomina w Agendzie m. in. długi spacer pod Wieżę Eiffla i po Polach Elizejskich; odwiedził także księgarnię Libella na Wyspie Świętego Ludwika.
- Pompeje – miasto zniszczone przez erupcję Wezuwiusza w 79 r. Dziś atrakcja turystyczna.
- Sudbury - miejscowość w hrabstwie Suffolk we wschodniej Anglii. Znajdował się tu obóz Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia PKPR, Henryk Giedroyć uczęszczał tam na wykłady.
******
- Podczas majowej podróży Henryka Giedroycia w maju 1947 trasa wiodła przez Francję (port Calais, Pagny, Strasburg), Niemcy (Karlsruhe), Austrię (Villach) do Włoch (Udine, Treviso, Padwa, Bolonia, Imola, Faenza, Forli, Rimini, Riccione, Pesaro, Fano, Senigalia).