Zdjęcie
W studio Sekcji Polskiej BBC. (od lewej): Zbigniew Grabowski, Antoni Pospieszalski, Czesław Halski, Ewa Fengler, Marek Żuławski. Fotografia pochodzi ze zbiorów BBC. / Sygn. sm00212
© INSTYTUT LITERACKI
Powrót do listy

ZBIGNIEW GRABOWSKI

Biografia


PISARZ, PUBLICYSTA
ur. 22 grudnia 1903 r. w Krakowie
zm. 6 marca 1974 r. w Toronto

Studiował anglistykę w Krakowie, Poznaniu i Warszawie. W 1928 r. obronił doktorat na temat twórczości Josepha Conrada na Uniwersytecie Jagiellońskim. Otrzymał stypendium z Funduszu Kultury Narodowej, co pozwoliło mu na wyjazdy za granicę w celu dalszej edukacji – w latach 1929-1930 przebywał w Paryżu, Oxfordzie i Londynie. W tym czasie publikował w polskich pismach recenzje literackie i teatralne, teksty publicystyczne oraz tłumaczenia (np. w „Ilustrowanym Kurierze Codziennym”. W latach trzydziestych często przebywał w Berlinie i Londynie, także jako korespondent wojenny. Po wybuchu II wojny światowej zatrudnił się w sekcji polskiej Radia BBC. Prowadził nadto w Londynie i innych miastach wykłady dotyczące polityki międzynarodowej, m.in. dla armii brytyjskiej.

Od 1943 r. był pracownikiem Ministerstwa Informacji przy Rządzie Polskim w Londynie (do 1944), pełnił funkcję attaché prasowego przy prezydencie RP Władysławie Raczkiewiczu (do 1945 r.), pracował w kwaterze głównej Naczelnego Wodza, gen. Kazimierza Sosnkowskiego (do 1944 r.). W okresie wojny publikował po polsku i angielsku artykuły polityczne, felietony, reportaże i recenzje w prasie polskiej wychodzącej poza krajem i zagranicznej. Po wojnie nadal mieszkał w Londynie i aż do 1968 r., kiedy to przeszedł na emeryturę, pracował dla sekcji polskiej Radia BBC. W Kulturze publikował wspomnienia i przyczynki historyczne.

Na język polski przełożył m.in. Pożegnanie z bronią Ernesta Hemingwaya, Jenny Sigrid Undset i Trzech towarzyszy Ericha Marii Remarque’a. Wydał też m.in. książki Ciszy lasu i twojej ciszy..., Anglia – wyspa nieznana, tom esejów Ojczyzna Europa oraz zbiór nowel Nagrobek. W 1969 r. przeniósł się do Toronto w Kanadzie, gdzie zmarł w 1974 r.

Za m.in: Współcześni polscy pisarze i badacze literatury, red. Jadwiga Czachowska, Alicja Szałagan, t. 3., Warszawa 1994.

Pomiń sekcję linków społecznościowych Facebook Instagram Vimeo Powrót do sekcji linków społecznościowych
Powrót na początek strony