Zdjęcie
Sygn.
© INSTYTUT LITERACKI

Postacie powiązane

Nagrania z Archiwum IL

2020-09-12 13:06:53

Prezentujemy pierwszą partię nagrań odnalezionych w naszym archiwum.
1). Dwa raczej nieznane szerzej (albo w ogóle) wywiady radiowe z Witoldem Gombrowiczem, z 1963 i 1965 roku. Niestety nie udało się nam zindentyfikować rozgłośni, w których zapewne te audycje zostały nadane, ani do kogo należą głosy pytających. Jeżeli komuś się to uda, będziemy bardzo wdzięczni za informację.

2). Mówi Józef Czapski. Dwa nagrania z naszych zbiorów, też raczej nie znane. 
 - Na pierwszym nagraniu Józef Czapski wspomnina swój pobyt w Rosji, opowiada o poszukiwaniach zaginionych oficerów polskich, mówi o rozmowie z szefem Gułagu. W 9 min 15 sek, następuje przerwa w nagraniu. Potem Czapski opisuje stan ludzi wracających z obozów, opowiada o Andersie, wyjeździe do Moskwy, o spotkaniu z gen. Rajchmanem. Nie wiadomo kiedy, ani z jakiej okazji nagranie powstało. Zapis pochodzi być może z lat 70. lub 80.
- Drugie nagranie, to audycja radiowa. Józef Czapski występuje w Radiu Swoboda (po rosyjsku). Program z cyklu Kultura, wydarzenia, ludzie prowadzi Wiktor Szymański, biorą udział Wladimir Weidlé i Józef Czapski. Rozmowa o twórczości malarskiej Czapskiego, o historii XX wieku, o Kulturze, stosunkach polsko-rosyjskich, polsko-sowieckich, o spotkaniu z Sołżenicynem.

3). Rozmowy o Kulturze. 
- Pierwsze nagranie to audycja Radia Swoboda z cyklu Tołstyje żurnałyWiktor Szymański prezentuje 10. numer Kultury z 1966 r. Omawia też działalność Instytutu Literackiego na tle emigracji polskiej na Zachodzie, a szczególnie polityki rządu londyńskiego. Powstanie audycji - koniec 1966 r.
Wieczór Kultury w Toronto 19 listopada 1967 r..
Rozgłośnia nieznana, ale być może jest to nagranie amatorskie, nie przeznaczone do publikacji. Spotkanie i dyskusja na temat obecności literatury na łamach Kultury. Spotkanie prowadzi Zygmunt Rusinek, występują m.in.: Danuta Bieńkowska, Elżbieta Mosiecka, Wacław Iwaniuk i inni.

4). Coś dla polonistów, historyków literatury, historyków PRL-u. Dwuczęściowe, ponad trzygodzinne nagranie rozmowy z Józefem Brodzkim (nie mylić z Josifem Brodskim!) tłumaczem i publicystą, przybyłym z Polski. Spotkanie w domu Instytutu Literackiego odbyło się najpewniej na początku czerwca 1962 r. Możliwe, że Brodzki nie wie, że jest nagrywany. Mówi o sytuacji w Polsce, opowiada o wielu postaciach kultury i polityki m.in. o Gałczyńskim, Dąbrowskiej, Broniewskim, Kadenie Bandrowskim i jego żonie, o cenzurze PRL, o planach pisarskich, o ostatnim posiedzeniu Klubu Krzywego Koła i o dygnitarzach PZPR.
Nagranie miejscami bardzo słabej jakości. Słychać głosy: Jerzego Giedroycia, Zofii Hertz, Henryka Giedroycia, może też Zygmunta Hertza.
 

Pomiń sekcję linków społecznościowych Facebook Instagram Vimeo Powrót do sekcji linków społecznościowych
Powrót na początek strony