OSOBY
- Ada - Ada Watts, londyńska znajoma Henryka Giedroycia. Mieszkała przy 22 Shalimar Gdns.
- Anna - Anna Cattarini - sympatia Henryka Giedroycia, poznana po przeprowadzce do Macchiagodeny, w lutym 1944. Mieszkała w Neapolu.
- Bill – znajomy Henryka Giedroycia z londyńskich czasów.
- Bridie - Bridie Healey, londyńska znajoma Henryka Giedroycia. Mieszkała przy 20 ave Crescent.
- Chałko Zbigniew (1921-1994), dziennikarz i poeta, uczestnik Powstania Warszawskiego, jeniec stalagu. Po wojnie na emigracji, pisał do gazet polonijnych, m.in. „Dziennika Chicagoskiego”.
- Chmielowiec Michał (1918-1974), pisarz, poeta, redaktor. Wiezień sowieckich łagrów, żołnierz Armii Andersa. Pracował w delegaturze rządowej w Indiach, wydawał pismo „Polak w Indiach” (1943-1948). Po wojnie w monachijskiej rozgłośni „Głosu Ameryki”, publikował w emigracyjnych pismach („Kultura”, „Życie”, Dziennik Polski”), redagował londyńskie „Wiadomości”.
- Ciocia Sabcia, ciocia Magdzia - siostry matki Henryka, Franciszki Starzyckiej: Sabina Starzycka oraz Magdalena Starzycka.
- Czapska Maria (1894-1981), historyczka literatury, krytyczka literacka, eseistka, tłumaczka. Siostra Józefa Czapskiego. Od 1947 r. związana z paryską „Kulturą”. Latem 1948 r. zamieszkała w jej siedzibie wraz z bratem. W tekście figuruje jako Marynia.
- Czapski Józef (1896-1993), malarz, pisarz, publicysta. Współtwórca Instytutu Literackiego. Świadek zbrodni katyńskiej, poświęcił jej książkę-świadectwo „Na nieludzkiej ziemi”. Biografia w „Kulturze”
- Edna – londyńska znajoma Henryka Giedroycia.
- Freyowie – zaprzyjaźniona rodzina, mieszkali przy 74 Warwick Sq.
- Gajowczyk W. - znajomy Henryka Giedroycia, mieszkał w Londynie przy 36 Ladbroke Grove.
- Gianni - Gianni Rusca, włoski przyjaciel Henryka z czasów pobytu w Turynie. Patrz: Agenda 1946
- Gutka Atherton - Mrs. Atherton, znajoma Henryka. Po wojnie przebywała w Niemczech.
- Hanusowie
- Hertz Zofia (1910-2003), współpracowniczka Jerzego Giedroycia, należała do grona osób współtworzących Instytut Literacki. Biografia w „Kulturze”
- Hertz Zygmunt (1908-1979), mąż Zofii Hertz, handlowiec, żołnierz Armii Andersa. Pracował przy organizacji Instytutu Literackiego w Rzymie i później w redakcji w Maisons-Laffitte. Zajmował się m. in. sprawami administracyjnymi, wysyłką wydawnictw, prenumeratami, prowadzeniem biblioteki. Biografia w „Kulturze”
- Janet - Janet Lambert, londyńska znajoma Henryka Giedroycia. „Była Janet na herbatce u mnie” - zanotował 16 grudnia 1950.
- Joyce (zapisana także jako Joice) - Joyce Gouter, londyńska znajoma Henryka Giedroycia, mieszkająca przy 46 Fisting Rd. „List od Joyce – ewent. zaręczyny z Gerardem” - zapisał 30 października 1950.
- Jurek - Jerzy Giedroyc (1906-2000), najstarszy brat Henryka, redaktor „Kultury”. Biografia w Kulturze
- Kisielnicki
- Kowalewski J. – może chodzić o Jana lub Janusza:
- - Kowalewski Jan (1892-1965), podpułkownik Wojska Polskiego, matematyk i kryptolog. Jego zasługą było złamanie sowieckich szyfrów podczas wojny polsko-bolszewickiej. Był attaché wojskowym na placówce w Moskwie (1928-1933), później w Bukareszcie. Podczas wojny przedostał się do Francji, potem objął placówkę w Lizbonie (1941-1944) – tamtejsza centrala miała przekazywać informacje z całej Europy Zachodniej. Po wojnie na emigracji w Londynie, wydawał miesięcznik „East Europe and Soviet Russia”.
- - Kowalewski Janusz (1910-1996), publicysta i pisarz o poglądach komunistycznych (pseudonim Jan Orzech). Aresztowany w 1940 przez Sowietów i skazany na obóz pracy. Uwolniony po układzie Sikorski-Majski, przeszedł szlak bojowy z 2 Korpusem Polskim. Po wojnie publikował w wielu pismach (m. in. w „Wiadomościach”, „Orle Białym”, w „Kulturze”), redagował pismo "Ostatnie Wiadomości" w Mannheim.
- Kozłowska Stefania – gościła w Maisons-Laffitte podczas Wigilii 1950.
- Krolikowski/Królikowski Roman (1902-1973), oficer Wojska Polskiego, przed wojną pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych (na placówkach w Wiedniu i Budapeszcie, w latach 1936-1940 kierował wywiadem polskim na Węgrzech). Po wojnie mieszkał w Afryce, zajmował się m.in. ewakuacją ludności polskiej do Wielkiej Brytanii. Publikował w „Zeszytach Historycznych” (ps. „ERKA”) i londyńskich „Wiadomościach”. Zmarł w Johannesburgu.
- Kyrielejza senior
- Mama - Franciszka ze Starzyckich Giedroyć (1888-1944). Zginęła podczas Powstania Warszawskiego.
- Mańkowski Zbigniew (ur. 1918), szer. 2. kompanii zaopatrywania 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Kolega i współlokator Henryka z czasów londyńskich. Uczestnik kursu kreślarskiego.
- Margaret – znajoma Henryka z czasów londyńskich.
- Mary – Mary Sutton, znajoma Henryka z londyńskich czasów (patrz: Suttonowie).
- Mavis – Mavis Humphrey Bates, sympatia Henryka z czasu stacjonowania w Egipcie, w 1942 roku. Patrz: „Henryk Giedroyć.
Agenda 1942
- Mieroszewski Juliusz (1906–1976), dziennikarz i publicysta; komentator polityczny; stały współpracownik „Kultury”.
Biografia w „Kulturze”
- Misia – znajoma Henryka Giedroycia.
- Noiro/Noirot – dentysta.
- Ostrowski (w tekście: „Odbieram papierosy i kiełbasę od Ostrowskiego”).
- Papa - Ignacy Giedroyć (1882-1944), farmaceuta. Zginął podczas Powstania Warszawskiego.
- Pearl – londyńska znajoma Henryka Giedroycia. „Prezent – sweter od Pearl” - zanotował 27 grudnia 1950.
- Pragłowska M.
- Prądzyńska Maja (1908-1994), współpracowniczka Jerzego Giedroycia, sekretarka w „Buncie Młodych” i „Polityce” - pismach redagowanych przez niego przed wojną. Po wojnie na emigracji. Henryk Giedroyc zanotował jej ówczesny adres: M. 88 Eton Hall, Eton College Rd.
- Pryciak Wacław – kolega Henryka Giedroycia z czasów londyńskich, uczestnik kursu kreślarskiego. Mieszkał wówczas na 49 Rylett Cres.
- Ruebenbauer Zbigniew (ur. 1905), kolega Henryka Giedroycia z wojska, por. 13. kompanii zaopatrywania w 3 Dywizji Strzelców Karpackich. W Londynie mieszkał przy Sutherland Ave.
Występuje w Agendzie 1946
- Rupp W. - być może znajomy z wojska. W Londynie mieszkał przy 21 Wetherby Gdns.
- Ruszkowska Janina – koleżanka Henryka Giedroycia z liceum polskiego w Bukareszcie (1939/1940).
- Sikora Gerard – kolega z wojska (ur. 1916), kpr. pchr. 2. kompanii zaopatrywania w 3 Dywizji Strzelców Karpackich. W Londynie mieszkał przy 46 Festiny Rd.
- Suttonowie – zaprzyjaźniona rodzina z Londynu (w zapiskach Henryka figuruje Mary, Gerry, Terrence, Randolph, Mamma Sutton). Henryk Giedroyć często bywał u nich. Mieszkali przy 24 Hereford Rd.
- Szmaciarz - patrz: Zielicki Józef
- Szułdrzyński Jan (1903-1986), prawnik, publicysta. Podczas wojny kierownik prasy jednostek Wojska Polskiego na Środkowym Wschodzie. Wykładał zagadnienia polityczne na emigracyjnych Wyższych Kursach Naukowych w Jerozolimie. Publikował w „Kwartalniku Historycznym na Wschodzie". Autor m. in. pracy „Anglia i Polska w polityce europejskiej: studium historyczno-polityczne” (Jerozolima 1945). Po wojnie współpracował z Mid-European Research and Planning Center w Paryżu. Wykładał w Addis Abebie i Londynie.
- Tatiana / Tetty - Tatiana Szwecow (1911-2005), żona Jerzego Giedroycia (formalnie do 1937 roku). Po wojnie mieszkała w Wielkiej Brytanii.
- Winnie – londyńska znajoma Henryka Giedroycia.
- Wraga - Niezbrzycki Jerzy (1902–1968), kapitan piechoty WP, oficer II Oddziału Sztabu Generalnego (wywiadu wojskowego), publicysta, sowietolog, ps. Ryszard Wraga. Biografia w „Kulturze”.
- Zbyszewski Wacław (1903-1985), pisarz, publicysta, dyplomata. Przed wojną w krakowskim „Czasie”, wileńskim „Słowie” i prowadzonym przez Jerzego Giedroycia „Buncie Młodych”. Po wojnie na emigracji, współpracował z monachijskim oddziałem rozgłośni „Głos Ameryki”, „Dziennikiem Polskim” i „Dziennikiem Żołnierza”. Autor esejów „Zagubieni romantycy i inni”. Mieszkał w Londynie przy 8 Talbot Sq. Biografia w „Kulturze”
Biografia w „Kulturze”
- Zdziechowski Paweł (1914-1972), pisarz i publicysta, tłumacz, radiowiec; przed wojną pracownik poselstwa RP w Brukseli. Współpracownik „Kultury”. Wydał po francusku dwie powieści. Biografia w „Kulturze”.
- Zielicki Józef (1910-1973), działacz harcerski, matematyk, nauczyciel, zesłaniec, żołnierz Armii Andersa. Zastępca Józefa Czapskiego w wydziale propagandy, a potem w jego placówce Drugiego Korpusu i Ministerstwa Informacji w Paryżu. Mieszkał w Londynie przy 17A Pierrepoint Rd.
- Zygmunt i Basia – Zygmunt Giedroyć (1909–1973), średni z braci, pozostał w Polsce wraz z żoną Barbarą.