Zdjęcie
Na balkonie: Zofia Hertz, Zygmunt Hertz i Henryk Giedroyc. Maisons Laffitte, dom przy av. Corneille. / Sygn. FIL00198
© INSTYTUT LITERACKI

Album Henryka Giedroycia

2020-11-09 10:18:54

Informacja dla mediów w związku z ukazaniem się albumu fotografii To tylko zabawa - Henryk Giedroyć, fotografie z Maisons-Laffitte i okolic.

 


- Album powstał w dziesiątą rocznicę śmierci autora (ukazał się we wrześniu 2020 r.). Henryk Giedroyć był bratem Jerzego - legendarnego szefa Instytutu Literackiego i redaktora paryskiej "Kultury" - emigracyjnego miesięcznika, ukazującego się przez 53. lata w podparyskiej miejscowości Maisons-Laffitte.
- Wydawnictwa Instytutu Literackiego przez czas trwania komunizmu w Polsce były kluczowe dla formowania się powojennej inteligencji, miały też zasadniczy wpływ na jej polityczne myślenie i kształt polskiej publicystyki. Wiele dzieł opublikowanych w oficynie IL weszło do dwudziestowiecznego kanonu naszej literatury.
- Henryk Giedroyć był pracownikiem administracyjnym Instytutu Literackiego, a po śmierci brata i Zofii Hertzowej kierował tą instytucją do swej śmierci w 2010 r. Uważany był za człowieka kameralnego. Nie zajmował się polityką. Po jego śmierci do archwium IL trafiły zbiory fotografii jego autorstwa.
Kolekcja jest bezcennym dokumentem funkcjonowania Instytutu Literackiego, zbiorem prywatnych wizerunków ludzi z kręgu Jerzego Giedroycia i zarazem portretem polskiej emigracji politycznej drugiej połowy XX. wieku. Prócz fotografii niejako "służbowych" Henryk Giedroyć fotografował też świat wokół, żonę Ledę Pasquali, zwierzęta, przyrodę, itd. W albumie pokazano wszystkie tematy podjęte przez artystę. Pomysłodawcą, autorem wyboru, koncepcji i wstępu jest Stanisław Mancewicz; album zaprojektował Krzysztof Rumowski
Wydawcą książki jest Fundacja Kultury Paryskiej, kontakt z wydawcą: kultura@kultura.fr.
***
Dwujęzycznemu (polsko-francuskiemu) albumowi towarzyszy publikacja on-line osadzona w portalu kulturaparyska.com, na podstronie Archiwalia na nowo, dostępna TUTAJ.
Album on-line jest wzbogacony o linki do biogramów, do artykułów mogących uzupełnić wiedzę czytelnika oraz do galerii multimedialnych.
Uwaga. W materiałach prasowych można wykorzystywać fotografie z podaniem źródła. 
***
Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie, w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

 

© Fundacja Kultury Paryskiej 2020
ISBN 978-83-958813-0-5
ISBN publikacji elektronicznej 978-83-958813-1-2
 

Pomiń sekcję linków społecznościowych Facebook Instagram Vimeo Powrót do sekcji linków społecznościowych
Powrót na początek strony