Z HISTORII INSTYTUTU LITERACKIEGO
STYCZEŃ
- Rozpoczął się Rok Gustawa Herlinga Grudzińskiego, ustanowiony podczas 67. posiedzenia Sejmu R.P.. 20 maja 2019 r. minęło 100 lat od jego urodzin.
- Podczas trzydniowego sympozjum poświęconego "Solidarności" i jej roli w obaleniu komunizmu, zorganizowanego w Katolickim Instytucie Studiów Wyższych (ICES) w La Roche-sur-Yon, pokazaliśmy naszą wystawę "Jerzy Giedroyc i jego dzieło". Konferencja odbyła się w dniach 28-30 stycznia.
LUTY
- Ogłosiliśmy nazwiska laureatek II. edycji konkursu na najlepsze prace doktorskie i magisterskie, związane tematycznie z historią i dorobkiem Instytutu Literackiego w Paryżu. Jury – w składzie: Bogumiła Berdychowska, prof. Rafał Habielski, Wojciech Sikora, prof. Rafał Stobiecki, dr Marek Żebrowski – postanowiło przyznać nagrody:
- w kategorii prac magisterskich: Dominice Brenzel za pracę pt. „Między antropologią a autobiografią. Wybrane wątki z twórczości Alicji Iwańskiej” (praca obroniona na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie).
– w kategorii rozpraw doktorskich: Annie Marii Jackowskiej za pracę pt. „Sowiety na ławie oskarżonych. Polskie uczestnictwo w propagandowej wojnie we Francji w latach 1947-1952” (praca obroniona w Instytucie Historii PAN w Warszawie i wydana w formie książkowej w 2018 roku).
- Ukazał się kolejny tom z serii W kręgu paryskiej Kultury - Niepodległa na łamach Kultury. Jest to antologia czterdziestu czterech tekstów z lat 1947-1962 r. w wyborze i opracowaniu Marka Żebrowskiego.
- Po 44 latach wydawnictwo Hermann wznowiło książkę Murielle Gagnebin Peintre du quotidien o Józefie Czapskim.
- W ramach cyklu lubelskich spotkań Ponad Granicami prowadzonych przez
o. Tomasza Dostatniego odbyła się debata poświęcona tomowi Niepodległa na łamach „Kultury” - wybór tekstów z lat 1947-1962, w wyborze i opracowaniu Marka Żebrowskiego. W spotkaniu wzięli udział: o. Tomasz Dostatni, Piotr Nowina Konopka, prof. Rafał Wnuk, oraz dr Marek Radziwon.
- W Krakowskiej Loży Historii Współczesnej odbyło się spotkanie poświęcone książce Sławomira M. Nowinowskiego, „Jerzy Giedroyć w 1946 roku” (wyd. Słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2018). Prowadził Roman Graczyk, a jego gośćmi byli prof. Maciej Urbanowski i dr Maciej Zakrzewski.
- W auli Sorbony odbyła się promocja książki Leopold Unger. L′Aigle et le reste. Et le reste. Vu de Bruxelles opracowanej i zredagowanej przez prof. Iwonę Hofman. W debacie wzięli udział: prof. Krzysztof Pomian, prof. Joanna Nowicki, prof. Paweł Rodak oraz Tomasz Strożyński (tłumacz tekstów źródłowych).
MARZEC
- Dzięki naszym staraniom komplety „Kultury” i „Zeszytów Historycznych” trafiły do jednej z największych cyfrowych bibliotek na świecie, do francuskiej Biblioteki Narodowej (Gallica.fr). Są to pierwsze komplety polskich czasopism indeksowane przez francuską Bibliotekę Narodową.
- Nakładem wrocławskiego Kolegium Europy Wschodniej ukazały się dwa tomy poświęcone Bohdanowi Osadczukowi: Wiek ukraińsko-polski - zbiór rozmów z Osadczukiem opracowanych przez Basila Kerskiego i Andrzeja S. Kowalczyka oraz korespondencja Jerzego Giedroycia z Bohdanem Osadczukiem z lat 1950-2000. Tom zredagowali Bogumiła Berdychowska i Marek Żebrowski.
KWIECIEŃ
- W siedzibie Instytutu Historii PAN w Warszawie prezes Instytutu Literackiego Wojciech Sikora wręczył nagrody 2. edycji konkursu na najlepsze prace magisterskie i doktorskie związane z historią Instytutu Literackiego. Laureatkami zostały: Anna Maria Jackowska (praca doktorska) i Monika Brenzel (praca magisterska). W imieniu jury obie laudacje wygłosił prof. Rafał Habielski.
- W warszawskim Klubie Księgarza odbyło się spotkanie poświęcone tomowi Niepodległa na łamach „Kultury” – wybór tekstów z lat 1947-1962, w wyborze i opracowaniu Marka Żebrowskiego (wyd. Instytut Książki i Instytut Literacki). Udział wzięli: Rafał Habielski, Gábor Lagzi oraz Andrzej S. Kowalczyk.
- Ukazała się biografia Józefa Czapskiego Prawie nic autorstwa Erica Karpelesa (wyd. Noir sur Blanc).
MAJ
- Po internetowej publikacji Kopiariusza Jerzego Giedroycia (w 2018 r.) postanowiliśmy w podobny sposób zaprezentować kolejne zabytki z naszego archiwum. Powstała specjalna podstrona "Archiwalia na nowo", na której pojawiły się nowe opracowania. Jako uzupełnienie Kopiariusza opublikowaliśmy Dziennik Henryka Giedroycia, oraz opracowanie tomiku wierszy Lecha Piwowara, powstałych w obozie starobielskim w 1939 r.
- Kopiariusz znalazł się w ścisłym finale konkursu na Wydarzenie Historyczne Roku 2018 w kategorii Edukacja i Multimedia, zorganizowanym przez Muzeum Historii Polski.
- Nakładem francuskiego wydawnictwa Petra ukazał się zbiór artykułów: Gustaw Herling-Grudzinski, témoin de son époque et au-delà. Autorami są polscy i zagraniczni badacze: Andrzej S. Kowalczyk, Zdzisław Kudelski, Luba Jurgenson, Paulina Małochleb, Maria Delaperrière, Marta Wyka, Anna Saignes, Paweł Rodak, Anna Łabędzka, Włodzimierz Bolecki, Marta Herling i Witold Zahorski. Tom opracowała Maria Delaperrière.
CZERWIEC
- Ukazał się kolejny tom z serii w kręgu paryskiej Kultury. To antologia tekstów poświęconych Litwie opublikowanych na łamach miesięcznika. Zbiór opracował Andrzej S. Kowalczyk.
- W setną rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, wspólnym nakładem I.L. i Instytutu Książki ukazał się dwujęzyczny (polsko-włoski) tom zawierający esej Caravaggio. Światło i cień.
- W dniach 26-27 czerwca byliśmy obecni w Sankt Petersburgu na konferencji „Inny świat – inny człowiek”, poświęconej 100-leciu urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, w której brali udział pisarze, krytycy i wydawcy zarówno polscy i rosyjscy. Przyjechała też córka pisarza Marta Herling. Przedłużeniem konferencji był wyjazd do Jercewa, w którym Herling spędził lata 1940-1942.
- Nakładem Wydawnictwa Naukowego Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej ukazał się tom Pawła Panasa Zagubiony wśród obcych - Zygmunt Haupt - pisarz, wygnaniec, outsider.
LIPIEC
- Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się pierwszy tom korespondencji Jerzego Giedroycia i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (1946-1966)
- Nakładem wydawnictwa Biblioteki Narodowej ukazał się Katalog Archiwum Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. To narzędzie do orientowania się w archiwum, które Gustaw Herling-Grudziński przekazał Fundacji „Biblioteka Benedetto Croce” w Neapolu.
WRZESIEŃ
- Przed rozpoczęciem swej misji Dom Instytutu Literackiego odwiedził Frederic Billet - przyszły ambasador Francji w Polsce.
PRACE W ARCHIWUM
- Kontynuowaliśmy – zapoczątkowany w roku 2016 – projekt digitalizacji archiwów Instytutu Literackiego. Projekt realizowany jest przez polską Bibliotekę Narodową, finansowany przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Wciąż pracowaliśmy nad zbiorem prasy solidarnościowej i drugoobiegowej.