NEWSLETTER INSTYTUTU LITERACKIEGO
I FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ STYCZEŃ 2025
103. ROCZNICA URODZIN HENRYKA GIEDROYCIA
Henryk Giedroyc urodził się 12 stycznia 1922 r. w Warszawie. Przypominamy poświęcony mu fragment wypowiedzi Jerzego Giedroycia z filmu Dom Kultury. (reż.Tomasz Łabędź, 2012). Cały film można obejrzeć TUTAJ.
Album fotografii To tylko zabawa - Henryk Giedroyć, fotografie z Maisons-Laffitte i okolic (opr. Stanisław Mancewicz, 2020) jest do obejrzenia TUTAJ. Na fotografii Henryk Giedroyc w jadalni domu Instytutu Literackiego. Lata 50/60 XX w. Fot. NN.
KALENDARZ NA ROK 2025 Przypominamy, że wciąż można zamawiać kalendarz z grafikami Jana Lebensteina. 5 stycznia minęła 95. rocznica urodzin artysty. Z tej okazji wydaliśmy kalendarz gromadzący jego dzieła z naszej kolekcji.
W 1974 roku J. Lebenstein stworzył cykl dziesięciu grafik, ilustrujących „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella. Zostały one opublikowane w albumie pod tytułem „La République des animaux. Hommage à Georges Orwell”. Oryginalne ryciny znajdują się obecnie w pokoju garderobianym Zofii Hertz w domu Instytutu Literackiego.
Autorem opracowania kalendarza jest Jerzy Neumark.
Egzemplarze są numerowane! Cena kalendarza wraz z wysyłką
- do Francji: 35 euro
- do Polski: 135 zł
- do innych krajów europejskich: 40 euro.
Kalendarz można zamówić, kontaktując się z nami mailowo kultura@kultura.fr. podając adres wysyłki.
Należność należy wpłacać na konta: PLN: 52114020040000360279150389 EURO: FR13 3000 2023 3200 0007 9595 P53
Prosimy wpisać jako tytuł wpłaty: Kalendarz i nazwisko zamawiającego.
ZAPROSZENIE DO LUBLINA
IX. EDYCJA KONKURSU IM. WOJCIECHA SIKORY
Ogłaszamy IX. Edycję Konkursu Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura i Fundacji Kultury Paryskiej im. Wojciecha Sikory na najlepsze prace doktorskie i magisterskie, związane tematycznie z historią i dorobkiem Instytutu Literackiego w Paryżu.
Autorów prac magisterskich i doktorskich bardzo zachęcamy do wzięcia udziału w tegorocznej edycji. Opiekunów naukowych i wszystkich, którym leży na sercu rozwój badań nad historią Instytutu Literackiego prosimy o jak najszersze udostępnianie informacji o Konkursie.
Prace obronione w latach 2024-2025 mogą być nadsyłane do końca 2025 roku. Z Regulaminem konkursu można się zapoznać TUTAJ.
Uwaga! Werdykt ósmej edycji konkursu zostanie ogłoszony do końca stycznia.
W PORTALU
W dziale Biblioteczka udostępniliśmy tom w języku francuskim Les voix de l'Ukraine en Exil. Jest to antologia tekstów o tematyce ukraińskiej, publikowanych na łamach Kultury i Zeszytów Historycznych w latach 1950-2000. Wyboru oraz przekładu na język francuski dokonała Anna Ciesielska-Ribard. Uwaga! Tom udostępniamy w wersjach epub i mobi na czytniki e-booków.
Pojawił się też zbiór tekstów w języku serbskim wydany nakładem Instytutu Polskiego w Belgradzie.Kultura Ježija Gjedrojća – škola političkog mišljenja / Kultura Jerzego Giedroycia - szkoła politycznego myślenia, Jest to niezbędnik, zbiór klasycznych tekstów publikowanych w miesięczniku, mogący przybliżyć czytelnikom w Serbii idee Redaktora. Wyboru dokonał Sławomir M. Nowinowski, który też jest autorem przedmowy. Autorką przekładu jest dr Ljubica Rosić.
SERIA JERZY GIEDROYC I... Ukazał się kolejny tom w serii Jerzy Giedroyc i... będącej wspólnym przedsięwzięciem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego i naszego Stowarzyszenia. Można już kupićkorespondencję Jerzego Giedroycia z Augustem i Heleną Zamoyskimi. Listy opracowali Andrzej S. Kowalczyk i Agnieszka Papieska, wstęp napisał Piotr Mitzner.
Tom - też w wersji e-booka - można kupić TUTAJ
SERIA W KRĘGU PARYSKIEJ KULTURY
Nakładem Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu UMCS i nakładem Wydawnictwa UMCS ukazały się kolejne tomy w serii W kręgu paryskiej Kultury.
Zbiór opowiadań Bogdana Madeja„Maść na szczury”ze wstępem Pawła Pròchniaka. Książka miała swój pierwodruk w Instytucie Literackim w 1977 r.
Pierwszy tom „Laficka szkoła eseju” 1947-1959 w wyborze i opracowaniu Andrzeja S. Kowalczyka.
Oraz „Torańska i Kultura” - wybór różnych materiałów w tym listów i wywiadów Teresy Torańskiej w opracowaniu Iwony Hofman i Eweliny Górki. W książce m.in. wywiad z Redaktorem i Zofią Hertz, artykuły T. Torańskiej opublikowane w „Kulturze”.
Ukazał się dodruk bibliofilskiego wydania eseju prof. Krzysztofa Pomiana „Wenecja w kulturze europejskiej” .
Polsko-francuska edycja ukazała się z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Autora i oprócz tekstu zawiera dziewięć dziewiętnastowiecznych fotografii ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
_____
Wszystkie książki można kupić w księgarniach internetowych: www.wydawnictwo.umcs.eu, www.ateneum.net.pl, www.bonito.pl, www.dystrybucja.liber.pl, www.naukowa.pl, www.poczytaj.pl
oraz stacjonarnych: Główna Księgarnia Naukowa w Krakowie, ul. Podwale 6, Księgarnia Akademicka w Krakowie, ul. Św. Anny 6, Główna Księgarnia Naukowa im. B. Prusa w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 7, Liber Księgarnia Uniwersytecka, Warszawa ul. Krakowskie Przedmieście 24.
- Wydanie tomu „Wenecja w kulturze europejskiej” autostwa Krzysztofa Pomiana zostało dofinansowane przez miasto Gdańsk.
- Tom Bogdana Madeja „Maść na szczury” został sfinansowany przez Miasto Lublin.
SPECJALNY NUMER LITEWSKI
W najbliższych tygodniach staraniem Instytutu Historii Litwy w Wilnie (Lietuvos Istorijos Institutas) przy współpracy Instytutu Literackiego ukaże się specjalny numer „Kultury” poświęcony Litwie, planowany kiedyś przez Jerzego Giedroycia. Materiały do niego zachowały się w naszym archiwum. Z korespondencji Redaktora z autorami tekstów wynika, że wydanie planowano na 1989 r., być może początek 1990 r. Najprawdopodobniej ówczesna sytuacja na Litwie spowodowała, że zebrane teksty wydały się Redaktorowi nieaktualne. Ponad 30 lat później sytuację należy ocenić inaczej. Wojna Rosji przeciwko Ukrainie zdaje się właśnie na nowo aktualizować koncepcję ULB Giedroycia.
NOWE KSIĄŻKI
Nakładem Wydawnictwa Próby ukazało się wznowienie tomu Świat w moich oczach - wywiadu Piotra Kłoczowskiego z Józefem Czapskim. Książka jest zapisem rozmów prowadzonych pod koniec lat osiemdziesiątych. To niejako autobiografia, a także cenny przewodnik po twórczości J. Czapskiego. W edycji przywrócono fragmenty usunięte w pierwszym, paryskim wydaniu.
Nakładem Wydawnictwa Austeria, w znanej serii ukazał się tom/notes Maisons-Laffitte. Książka do pisania / Livre pour écrire. Wyboru cytatów dokonali Paweł Łyżwiński i Liliana Scelina.
JERZY GIEDROYC FELLOWSHIP
W wiedeńskim Instytucie Nauk o Czlowieku trwa nabór w programie stypendialnym Jerzy Giedroyc Fellowship. Aplikacje do 16 lutego można składać TUTAJ.
WYSTAWY
W Bibliotece Polskiej w Paryżu czynna jest wystawa „Gombrowicz i Francja. Złapać za rogi byka wyższości zachodniej!"Wystawę można obejrzeć od wtorku do piątku w godzinach 14-18, do końca stycznia 2025 r. Wstęp bezpłatny. Muzeum Narodowe w Krakowie świętuje setną rocznicę powstania jednej z najważniejszych dwudziestowiecznych grup artystycznych. Komitet Paryski, którego członków zwano później kapistami (od skrótu KP), został zawiązany w 1923 r. przez studentów Akademii Stuk Pięknych w Krakowie ze względów praktycznych. Celem były paromiesięczne studia malarstwa w Paryżu, pod artystyczną opieką ich profesora – Józefa Pankiewicza. Wystawa Kapiści. Sto lat! będzie czynna do 6 kwietnia 2025 r. Miejsce: Pawilon Józefa Czapskiego, Kraków ul. J. Piłsudskiego 12.
JAK DOJECHAĆ
W Maisons-Laffitte zatrzymują się pociągi linii RER A (np. z Châtelet–Les Halles) i linii L (z dworca Saint-Lazare). Rozkłady jazdy oraz aktualną sytuację (remonty, awarie, strajki) można sprawdzić na stronie ratp.fr.
Ze stacji do domu Instytutu można podjechać autobusem linii 6 lub 2 (trzeba wysiąść na przystanku Rue de Romilly). Z dworca idzie się ok.15-20 min. Adres: 91 av. de Poissy, Le Mesnil-le-Roi. Tel. +33 1 30 71 72 49.
Dom można zwiedzać codziennie (prócz weekendów) w g.10.30 -12.30 i od 14-17. koniecznie po wcześniejszym umówieniu wizyty.
WSPIERAJ KULTURĘ!
Nieustająco przypominamy, że poprzez stronę główną naszego portalu, za pomocą klawisza Wpłać na „Kulturę” można zasilić budżet Fundacji Kultury Paryskiej.
Mechanizm Przelewy 24 jest prosty w obsłudze, wpłat można dokonywać przelewem, Blikiem lub kartami płatniczymi.
Apelujemy o datki, które zostaną przeznaczone na opiekę i rozwój naszego archiwum. Regulamin przekazywania i przyjmowania darowizn przez Fundację Kultury Paryskiej
KONTO FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ I ADRES
mBank: 52114020040000360279150389
adres siedziby: FUNDACJA KULTURY PARYSKIEJ
ul. Henryka Siemiradzkiego 21/1
31-137 Kraków
W razie pytań prosimy o kontakt: kultura@kultura.fr
RODO
Fundacja Kultury Paryskiej jest administratorem Państwa danych osobowych wykorzystywanych w celu przesyłania niniejszego newslettera.
Pełna informacja RODO znajduje się na kulturaparyska.com, w zakładkach: Regulamin Polityka bezpieczeństwa Klauzula informacyjna dla Użytkownika