Wiersz „Biblia polska” Kazimierza Wierzyńskiego poświęcony Józefowi Czapskiemu. „Parada”, nr 10/80, 5 maja 1946 / Sygn. sm00287 / © Instytut Literacki

2024

STYCZEŃ

Nakładem Wydawnictwa Więzi ukazał się tom autorstwa Jacka Hajduka Józef Wittlin w Ameryce. Klasycznie obcy. J. Wittlin ofiara antysemickiej nagonki, która w latach 1938 i 1939 przetoczyła się przez łamy prawicowej prasy, wyemigrował przed wybuchem II wojny światowej do Ameryki. Po wojnie korespondował z Jerzym Giedroyciem i pisał do Kultury, ich korepondencja z lat 1947-1976 ukazała się w serii Archwium Kultury w 2017 r. 

Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Kazimierza Wierzyńskiego. Z tej okazji warszawskie Muzeum Fryderyka Chopina zorganizowało 24 stycznia konferencję „Kazimierz Wierzyński – wielki artysta słowa”. Instytut Literacki współorganizował to wydarzenie, a Anna Bernhardt zaprezentowała dokumenty związane z Kazimierzem Wierzyńskim przechowywane w naszym archwium. 

Władze Kijowa wydały zgodę na umieszczenie dwujęzycznej tablicy poświęconej Jerzemu Giedroyciowi na budynku przy ulicy jego imienia. Inicjatorką upamiętnienia Redaktora jest Marcelina Gołębiewska, mieszkająca i pracująca w Kijowie, autorem projektu tablicy jest artysta Iwan Grigoriew, a wniosek do władz złożyło kijowskie Wydawnictwo „Duch i Litera”.

LUTY

Zakończyła się VII. edycja konkursu Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura i Fundacji Kultury Paryskiej im. Wojciecha Sikory na najlepsze prace doktorskie i magisterskie związane tematycznie z historią i dorobkiem Instytutu Literackiego. Jury — w składzie: Bogumiła Berdychowska, Anna Bernhardt, Rafał Habielski, Rafał Stobiecki i Marek Żebrowski — postanowiło przyznać większością głosów specjalne wyróżnienie dla pracy doktorskiej Julity Ewy Komosy „Historia a polityka. Ukraina w rosyjskiej podręcznikowej narracji historycznej: ewolucja idei, celów, instrumentów”.

 

 

Pomiń sekcję linków społecznościowych Facebook Instagram Vimeo Powrót do sekcji linków społecznościowych
Powrót na początek strony