"My" - Czasopismo młodzieży szkolnej. Wydawane przez Delegaturę Urzędu Oświaty i Spraw Szkolnych - Inspektorat Szkolny w Isfahanie. Ukazywało się w latach 1943 -1946, najpierw w Isfahanie w Iraku, potem w Zuk Mikajil w Libanie. Zbiory czasopism AIL. / Sygn. sm00443
© INSTYTUT LITERACKI

Polskie dzieci w IsfahaniePośród czasopism kolekcjonowanych przez Jerzego Giedroycia znajdują się gazety bardzo rzadkie. Do cymeliów należą te, wydawane zaraz o opuszczeniu ZSRR przez armię Andersa i agendy rządu polskiego. Tytułów nie było wiele, a nakłady bardzo niskie – gazetki były produkowane i powielane ręcznie.
Udostępniamy jedyny w naszych zbiorach numer Czasopisma Młodzieży Szkolnej "My" z listopada 1943 r. Wydawała je Delegatura Urzędu Oświaty i Spraw Szkolnych – Inspektorat Szkolny w Isfahanie. Ukazywało się w latach 1943 -1946, najpierw w Isfahanie w Iraku, potem w Zuk Mikajil w Libanie. Jego kontynuacją był kombatancki "MY - biuletyn", wydawany w latach 1988-2012 przez Koło Wychowanków Szkół Polskich Isfahan-Liban z siedzibą w Londynie. Warto przy okazji przeczytać tekst Hanny Świderskiej (w "Kulturze” nr 3/486 1988 r), o książce "Isfahan miasto polskich dzieci", która ukazała się w Londynie w 1987 r.

__Plik do pobrania: Lien