Показати більше
Ukraina Новини Інформаційний бюлетень Підтримали «Культуру» Внесок на «Культуру»
PL EN FR RU UK
Нічого не знайдено
Ukraina Новини Інформаційний бюлетень Підтримали «Культуру» Внесок на «Культуру»
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • Zapisz się do newslettera
  • Dotychczasowe wydania

Rejestracja w bazie „Newsletter”

Персональні дані

1.   Newsletter Fundacji Kultury Paryskiej – styczeń 2018

2.   Newsletter Kultury Paryskiej – luty 2017

3.   Newsletter Kultury Paryskiej – marzec 2018

4.   Newsletter Kultury Paryskiej – kwiecień 2018

5.   Newsletter Kultury Paryskiej

6.   Newsletter Kultury Paryskiej – czerwiec 2018

7.   Newsletter Kultury Paryskiej – lipiec 201

8.   Newsletter Kultury Paryskiej – sierpień 2018

9.   Newsletter Kultury Paryskiej – wrzesień 2018

10.   Newsletter Kultury Paryskiej – październik 2018

11.   Newsletter Kultury Paryskiej – listopad 2018

12.   Newsletter Kultury Paryskiej – grudzień 2018

Jeżeli masz problem z wyświetlaniem wiadomości, kliknij tutaj
NEWSLETTER INSTYTUTU LITERACKIEGO

I FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ

SIERPIEŃ 2022
LEOPOLD UNGER I MICHAŁ HELLER - STULECIE URODZIN



Od lewej Michał Heller, Redaktor i Leopold Unger. 90. urodziny Jerzego Giedroycia. Maisons-Laffitte 1996, fot. Agnieszka Szypulska.



W sierpniu mija sto lat od urodzin dwu wybitnych publicystów Kultury. Leopold Unger urodził się 12 sierpnia 1922 r. we Lwowie, a Michał Heller 31 sierpnia 1922 r. w Mohylewie. 



Leopold Unger był związany z Instytutem Literackim od 1970 r. Publikował pod pseudonimem Brukselczyk, pisał o sprawach polskich i międzynarodowych. Nie zastąpił Mieroszewskiego i nigdy do tego nie pretendował. Ale dzięki niemu problematyka, którą podejmował Mieroszewski, została po jego śmierci obecna w „Kulturze”, przy czym traktowana jest kompetentnie, dowcipnie i z szerokim oddechem” - mowił Jerzy Giedroyc w „Autobiografii na cztery ręce".  L. Unger był dwukrotnie wyróżniony nagrodami „Kultury” - w 1977 r. i 1984 r.

W naszym portalu dostępne są następujące książki:

Orzeł i reszta - autorski wybór felietonów z cyklu Widziane z Brukseli, ukazał się nakładem IL w 1986 r.

Korespondencja Jerzego Giedroycia z Leopoldem Ungerem 1970-2000 w opracowaniu Iwony Hofman (seria „W kręgu paryskiej Kultury”, 2016).

Na początku lat 90. L. Unger skomponował Antykulturę - antologię paszkwili i ataków na Jerzego Giedroycia publikowanych w prasie polskiej i sowieckiej (Warszawa 1992).

***

Michał Heller był literaturoznawcą, publicystą i badaczem historii Rosji, Związku Sowieckiego oraz literatury sowieckiej. W ZSRR więziony, po zwolnieniu z łagru przyjechał w 1956 r. do Polski, skąd, podobnie jak L. Unger wyemigrował z powodu kampanii antysemickiej w 1968 r. W 1969 r. Redaktor zaproponował M. Hellerowi, by w stałej rubryce analizował sowiecką, a po upadku ZSRR rosyjską prasę. Cykl (sygnowany pseudonimem Adam Kruczek) ukazywał się do śmierci autora w 1997 r.  Opublikował w Kulturze ponad 300 tekstów. W 1990 r. wyróżniono go Nagrodą Publicystyczną „Kultury” za rok 1989.

W portalu dostępne są książki M.Hellera, które ukazały się nakładem IL:

Świat obozów koncentracyjnych w literatura sowiecka. (1974)

Polska w oczach Moskwy (1984)

Maszyna i śrubki. Jak hartował się człowiek sowiecki. (1988)
ZNACZEK NA 75. ROCZNICĘ POWSTANIA „KULTURY”

Z okazji 75. rocznicy wydania pierwszego numeru Kultury Poczta Polska wydała znaczek o wartości 3,60 zł. Znaczek wydrukowano techniką rotograwiurową, na papierze fluorescencyjnym, format: 31,25 x 39,5 mm, nakład 100.000 szt. Arkusz sprzedażny zawiera 50 szt. znaczków. Autorem projektu jest Bożydar Grozdew. Znaczki można kupić m.in. w internetowym sklepie filatelistycznym Poczty Polskiej.
LISTY REDAKTORA Z JÓZEFEM ŁOBODOWSKIM 

Wspólnym nakładem Wydawnictwa Więź i UKSW ukazał się tom z serii Archiwum „Kultury”, zawierający ogromną korespondencję – 839 listów z lat 1947-1988 – Jerzego Giedroycia z Józefem Łobodowskim. Ta książka to próba przypomnienia J. Łobodowskiego -doskonałego tłumacza dawnej i współczesnej poezji ukraińskiej, ale też kolejna ilustracja budowania przez Redaktora „Kultury” relacji polsko-ukraińskich. Listy opracowała Bogumiła Berdychowska.
ZAWÓD: HISTORYK

Nakładem Biblioteki Więzi ukazał się wywiad -rzeka z historykiem dziejów najnowszych Andrzejem Friszke. Historyk, profesor, członek PAN, współpracownik Instytutu Literackiego, autor ponad 20 książek o historii Polski w XX wieku, opowiada o swoim życiu w rozmowie z Janem Olaszkiem i Tomaszem Siewierskim.

To opowieść o rodzinie, o młodości w Olsztynie, kontaktach z przedwojennymi politykami, studiach na Uniwersytecie Warszawskim, o opozycji przedsierpniowej i posierpniowej, pracy w „Tygodniku Solidarność”, KIK-u i Więzi, londyńskiej emigracji, kontaktach z niezwykłymi ludźmi m.in. z Jerzym Giedroyciem. Autor pokazuje na czym polegało zmaganie się o prawdę historyczną, jak odkrywano kolejno „białe plamy”, i jakie są dziś niebezpieczeństwa uwikłania historii w politykę, tworzenia wyobrażeń o przeszłości wedle „woli” rządzących.
Z ARCHIWUM... 
Kalendarzyki – agendy - polskie, angielskie, włoskie i francuskie, wojskowe i cywilne – regularnie, przez dziesięciolecia wypełniane przez ich właścicieli...

W archiwum Instytutu Literackiego zachował się ich pokaźny zbiór. Należały do Jerzego Giedroycia, część do jego brata Henryka i do innych osób.

Publikujemy je wraz ze uzupełniającymi te zapiski zdjęciami i dokumentami. Uważamy, że te tworzone na gorąco notatki świetnie uzupełniają biografie najważniejszych ludzi z kręgu „Kultury”. Towarzyszyły im na wojnie i w czasach pokoju; są zapisem tego, co przeżyli, zachwytów i problemów, z którymi przyszło się im w danej chwili mierzyć; rejestrem obejrzanych filmów, przeczytanych książek, czasem nawet miłosnych podbojów.

Zapraszamy do przeglądania - kartka po kartce. Wszystkie są dostępne w zakładce Archiwalia na nowo
ZAKŁADKA >UKRAINA<

Na stronie glównej naszego portalu działa zakładka UKRAINA 

Publikujemy tam różne materiały - książki, antologie artykułów z „Kultury”, dokumenty, ale i dzieła literackie, zarówno po polsku jak i po ukraińsku. Przypominamy, że sporo tekstów w portalu mamy przetłumaczonych na język ukraiński - by je przeglądać trzeba się przełączyć na stronie głównej na wersję ukraińską portalu (za pomocą przycisku UA). Oczywiście tekstów poświęconych sprawie ukraińskiej jest mnóstwo, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki portalowej. Poniżej wybrane materiały:

       Deklaracja w sprawie niepodległości Ukrainy  

       Antologia „Zamiłowanie do spraw beznadziejnych”

       Antologia „Rozstrzelane odrodzenie” / „Rозстріляне відродження”

       ЄЖИ ҐЕДРОЙЦЬ І ЙОГО СПРАВА - ДОРОБОК БІБЛІОТЕКИ „КУЛЬТУРИ".

       O liście pewnego księdza... tekst Marka Żebrowskiego

       Giedroyc - człowiek wschodni

       „Jerzy Giedroyc - Magiczna siła słowa" (część 1, część 2) - reż Jurij Szapowałow. Telewizyjny film produkcji ukraińskiej, zrealizowany we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Kijowie. 

      Dzięki naszym staraniom wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej udostępniło tom Giedroyc a Ukraina. Ukraińska perspektywa Jerzego Giedroycia i środowiska paryskiej „Kultury”. Książka w opracowaniu Magdaleny Semczyszyn i Mariusza Zajączkowskiego ukazała się w 2014 r. Od paru dni jest dostępna za darmo w wersji elktronicznej.
ROCZNICE
NAJBLIŻSZE ROCZNICE

4 sierpnia – 118. rocznica urodzin Witolda Gombrowicza

12 sierpnia – setna rocznica urodzin Lepolda Ungera

14 sierpnia – 18. rocznica śmierci Czesława Miłosza

15 sierpnia – dziewiąta rocznica śmierci Sławomira Mrożka

16 sierpnia  – ósma rocznica śmierci Andrzeja Vincenza

26 sierpnia – 42. rocznica śmierci ks. Józefa Sadzika

28 sierpnia – 112. rocznica urodzin Jana Kowalika

31 sierpnia – setna rocznica urodzin Michała Hellera      
NASZE PROJEKTY
Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura uzyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu rządowego Wspieranie Archiwów, Bibliotek i Muzeów poza Krajem na realizację zadania publicznego pn. Opieka nad spuścizną Instytutu Literackiego „Kultura” w Maisons-Laffitte. W ramach zadania realizowane będą działania z zakresu konserwacji i zabezpieczenia zbiorów, opracowywania nowych treści do opublikowania w portalu www.kulturaparyska.com, tłumaczenia, zakup licencji do publikacji książkowych, digitalizacja. Efekty realizacji zostaną opublikowane w portalu.

Całkowita wartość projektu i finansowania: 927 500,00 zł

























Fundacja Kultury Paryskiej realizuje zadanie publiczne pn. Remont magazynu czasopism w kompleksie Instytutu Literackiego „Kultura” w Maisons-Laffitte.

Projekt pozwoli na stworzenie profesjonalnego magazynu czasopism, z niewielką przestrzenią studialną w tzw. Domku Ogrodnika, który jest  usytuowany na terenie kompleksu. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą 2022 – Infrastruktura polonijna”.

Całkowita wartość projektu i dofinansowania: 998 400,00 zł









 
JAK DOJECHAĆ Z PARYŻA 

W Maisons-Laffitte zatrzymują się pociągi linii RER B (np. z Châtelet–Les Halles) i linii L (np. z dworca Saint-Lazare)/ Ze stacji do domu Instytutu Literackigo idzie się ok. 15-20 min. Adres: 91 av. de Poissy, Le Mesnil-le-Roi. Tel. +33 1 30 71 72 49. Dom można zwiedzać codziennie (prócz weekendów) w g. 10-16, po wcześniejszym umówieniu.
WSPIERAJ KULTURĘ!
Nieustająco przypominamy, że na stronie głównej naszego portalu umieściliśmy przejście do mechanizmu płatności elektronicznych Dotpay. Można dzięki niemu wpłacić dowolną kwotę na rzecz Fundacji Kultury Paryskiej. Mechanizm jest prosty w obsłudze, wpłat można dokonywać przelewem elektronicznym lub kartami płatniczymi. Apelujemy o datki, które zostaną przeznaczone na opiekę nad naszymi archiwami oraz na ich jak najszersze udostępnianie. 
KONTO FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ I ADRES
mBank: 52114020040000360279150389

adres siedziby:

FUNDACJA KULTURY PARYSKIEJ

ul. Henryka Siemiradzkiego 21/1

31-137 Kraków 


W razie pytań prosimy o kontakt: kultura@kultura.fr
RODO
Fundacja Kultury Paryskiej jest administratorem Państwa danych osobowych wykorzystywanych w celu przesyłania niniejszego newslettera. 

Pełna informacja RODO znajduje się na kulturaparyska.com, w zakładkach:

- Regulamin

- Polityka bezpieczeństwa

- Klauzula informacyjna dla Użytkownika  
Copyright © 2022 Kultura Paryska, All rights reserved.



Jeżeli nie chcesz już otrzymywać wiadomości, kliknij tutaj   

Jeżeli chcesz zmienić ustawienia subskrypcji newslettera, kliknij tutaj

 
Нічого не знайдено