pour voir plus
Ukraina Actualités Newsletter L'Institut remercie Wpłać na "Kulturę"
PL EN FR RU UK
Aucun résultat
Ukraina Actualités Newsletter L'Institut remercie Wpłać na "Kulturę"
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • Zapisz się do newslettera
  • Dotychczasowe wydania

Rejestracja w bazie „Newsletter”

__personal_data_consent

1.   Newsletter Fundacji Kultury Paryskiej – styczeń 2018

2.   Newsletter Kultury Paryskiej – luty 2017

3.   Newsletter Kultury Paryskiej – marzec 2018

4.   Newsletter Kultury Paryskiej – kwiecień 2018

5.   Newsletter Kultury Paryskiej

6.   Newsletter Kultury Paryskiej – czerwiec 2018

7.   Newsletter Kultury Paryskiej – lipiec 201

8.   Newsletter Kultury Paryskiej – sierpień 2018

9.   Newsletter Kultury Paryskiej – wrzesień 2018

10.   Newsletter Kultury Paryskiej – październik 2018

11.   Newsletter Kultury Paryskiej – listopad 2018

12.   Newsletter Kultury Paryskiej – grudzień 2018

Jeżeli masz problem z wyświetlaniem wiadomości, kliknij tutaj
NEWSLETTER INSTYTUTU LITERACKIEGO

I FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ

STYCZEŃ 2023
TRZYDZIESTA ROCZNICA ŚMIERCI JÓZEFA CZAPSKIEGO



Józef Czapski zmarł w 12 stycznia 1993 r. w domu Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte.

Proponujemy kilka nagrań Jego głosu, opowieści o Nim i film, w którym występuje. Wszystkie nagrania znajdują się w zbiorach AIL.

- Nagranie robocze, Nie wiadomo kiedy, ani z jakiej okazji powstało. Józef Czapski opowiada o poszukiwaniach zaginionych oficerów, o rozmowie z szefem Gułagu. W 9 min 15 sek, następuje przerwa. Potem mówi o stanie ludzi wracających z obozów, o generale W. Andersie, wyjeździe do Moskwy, o spotkaniu z gen. Rajchmanem.

- Audycja RFI. O Józefie Czapskim. przy okazji 10 rocznicy śmierci. mówi m.in. Wojciech Karpiński i Jil Silberstein autor książki „Lumieres de Joseph Czapski” („Światła Czapskiego”).

- Jerzy Giedroyc i Zofia Hertz żartują na temat Józefa Czapskiego.

Wszystkim polecamy film Kultura  w reżyserii Agnieszki Holland i Andrzeja Wolskiego.

Więcej materiałów do wyszukania w naszym portalu...
NOWY TOM  W SERII JERZY GIEDROYC I…

W najbliższych dniach ukaże się kolejny tom z serii Jerzy Giedroyc i... Materiał dowodowy. Szkice drugie, jest to reedycja tomu szkiców Romana Zimanda w wyborze i z przedmową Doroty Siwickiej.

W posłowiu Jan Olaszek przedstawia zarys historii współpracy R. Zimanda z Instytutem Literackim w Paryżu i okoliczności powstania tego interesującego zbioru.

Tom szkiców Romana Zimanda należy do jednego z najciekawszych nurtów polskiej humanistyki, w której naukowym metodom badawczym towarzyszy precyzyjna argumentacja, dbałość o logikę przekazu i uroda języka. Autor posłowia zasadnie wskazuje na wyjątkowe miejsce Zimanda pośród publicystów ruchu opozycyjnego w PRL w latach 70. i 80. XX wieku. Podkreśla jego postawę krytyczną wobec własnego środowiska, nonkonformistyczną także wobec ruchu, którego cele podzielał. (z recezncji profesora Collegium Civitas Jana Skórzyńskiego).

Przypomianmy, że Seria JERZY GIEDROYC I… to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura oraz Uniwersytetu Łódzkiego. 
XXII EDYCJA NAGRODY RZECZPOSPOLITEJ

im.  JERZEGO GIEDROYCIA
Laureatami XXII edycji Nagrody "Rzeczpospolitej " im. Jerzego Giedroycia zostali Ołena i Wołodymyr Zełenscy.

19 grudnia 2022 r. w Bibliotece Narodowej, w ich imieniu nagrodę odebrał ambasador Ukrainy w RP Wasyl Zwarycz. Laudację wygłosił Czesław Bielecki.
30 LAT TEMU ZMARŁ JÓZEF LUBAŃSKI 
13 stycznia minie 30 lat od śmierci Józefa Lubańskiego. Był inicjatorem jedynej udanej akcji wydawania tłumaczonych na angielski tekstów z „Kultury”. 

Przed II wojną pracował w leśnictwie. Jako żołnierz Brygady Podhalańskiej walczył w Narwiku. Poprzez Francję, Hiszpanię, Portugalię i Gibraltar, w końcu września 1940 r. dotarł do Anglii. Wstąpił tam na ochotnika do międzynarodowej 1. Samodzielnej Kompanii Commando, w której Polacy mieli swój oddział (No. 6 Troop). Odbył szkolenia komandoskie w Szkocji, Walii i Algerii, gdzie otrzymał promocję oficerską. W 1943 r. wylądował we Włoszech, walczył nad rzeką Sangro i Garligliano, już w ramach 2. Korpusu walczył pod Monte Cassino i pod Ankoną, jako zastępca dowódcy plutonu dowodzenia. Po rozbudowaniu oddziału do siły Batalionu Komandosów Zmotoryzowanych walczył o Bolonię.

Po wojnie zamieszkał w Anglii, w 1952 r. z żoną wyemigrowali do USA i zamieszkali w Sutter Creek w Kalifornii.

Do emerytury był tam leśnikiem, prowadził też małą szkołę języków obcych i skromną drukarnię. Był pomysłodawcą wydawnia zeszytów z tłumaczonymi przezeń na angielski tekstami z „Kultury”. Periodyk nosił nazwę „Fragments”. Pismo ukazywało się nieregularnie, w mikroskopijnym nakładzie w latach 1973-1978. Lubański (pod pseudonimem Charles Joel) wydawał je za własne pieniądze, niezależnie od ocen i opinii Jerzego Giedroycia, teksty sam tłumaczył i redagował.

Komplet jest dostępny w portalowej Biblioteczce, a oryginalne zeszyty znajdują się w zbiorach AIL. Jest to ciekawostka z dziejów Instytutu Literackiego znana nielicznym, nieliczni też „Fragments” widzieli, jest to bowiem druk rzadki.

Józef Lubański jest pochowany na cmentarzu katolickim w Sutter Creek w Kalifornii.

Więcej na temat tej inicjatywy i Józefa Lubańskiego można przeczytać w ostatnim tomie Bibliografii wydawnictw Instytutu Literackiego autorstwa Anny i Mirosława Supruniuków, (Biblioteka Więzi 2013), tom zawiera też bibliografię „Fragments”.

W PORTALU 
Z Biblioteczki można korzystać za darmo, jest tam wiele książek  i artykułów. Nowością jest zbiór ponad trzydziestu tekstów poświęconych ludziom „Kultury”. Artykuły ukazywały się w ciągu wielu lat w lubelskim kwartalniku „Akcent".

Dziękujemy redakcji i Autorom za zgodę na udostepnienie!

- Przypominamy, że niedawnio zamieściliśmy w Biblioteczce - w wersji polskiej i ukraińskiej - książkę Józefa Łobodowskiego „Przeciw upiorom przeszłości”. Myśli o Polsce i Ukrainie. „Проти упирів минулого”. Думки про Польщу та Україну. Wybór i przypisy: Paweł Libera. Konsultacja: Andrij Pavlyszyn. Tom ukazał się w 2015 r. nakładem Wydawnictwa „Test”. Dziękujemy Autorom opracowania i Wydawnictwu za zgodę na udostępnienie książki!

- Polecamy dwie bardzo obszerne antologie: „Wizja Polski na łamach „Kultury” 1947-1976” (dwa tomy, wyd UMCS 1999) w wyborze Grażyny Pomian, oraz „Realiści z wyobraźnią „Kultura” 1976-2000, wybór tekstów" (dwa tomy, wyd. UMCS 2007) w wyborze Basila Kerskiego i Andrzeja S. Kowalczyka.

- Można też pobrać książkę Krzysztofa Pomiana, „W kręgu Giedroycia”, (wyd. Czytelnik 2001).

***

Udostępniliśmy kolejne roczniki wycinków prasowych z kolekcji Jerzego Giedroycia, to lata 1978-1982. 

***

W zakładce Archiwalia na nowo przybyły odczytane notesy/agendy: Jerzego Giedroycia z 1945 r. i Henryka Giedroycia z lat  1941, 1943, 1944 i 1945. 

Agendy braci publikujemy wraz ze zdjęciami i dokumentami. Spisywane na gorąco notatki świetnie uzupełniają biografie najważniejszych ludzi „Kultury”. Informujemy, że jest już przeszukiwalna zawartość Archiwaliów na Nowo! 
NOWE KSIĄŻKI

Ukazał się autorski wybór z Na wysokiej połoninie Stanisława Vinceza, wielkiego cyklu na temat Huculszczyzny. 

Czesław Miłosz w recenzji z pierwszego wydania tej książki (Londyn 1956) pisał: „Vincenz należy do szczególnej formacji «Polaków z kresów», która zaważyła na rozwoju polskiej literatury, ale nie zdołała odwrócić klęsk. Istniała ona przez cały wiek XIX i przez część XX, ale stopniowo usuwała się z widowni, obcy był jej nacjonalizm i pojęcia ojczyzny etnicznej. […] Tylko taki autor jak Vincenz mógł pokazać swoje rodzinne Pokucie nie wpadając w protekcjonalną «malowniczość», ale jako kraj w którym współistnienie języków i kultur było naturalne; przez miłość do ojczyzny jako terytorium, na którym odrębności grup powinny być szanowane, bo są bogactwem”. Tom ukazał się w nakładem Wydawnictwa Więzi w wyborze autora, z przedmową Józefa Czapskiego i posłowiem Andrzeja S. Kowalczyka.

 

Nakładem Wydawnictwa Scriptum ukazała się książka autorstwa Stefana Konstańczaka Historiozoficzne dylematy Zbigniewa Jordana. Biografia twórcza emigracyjnego filozofa.

Monografia, prócz poglądów i osiągnięć naukowych Z. Jordana przedstawia go jako badacza Platona, znawcę  marksizmu w wersji leninowskiej, socjologa i historyka filozofii polskiej, dziennikarza, propagatora osiągnięć logików przedstawicieli szkoły lwowsko-warszawskiej. Zbigniew Jordan zadebiutował w „Kulturze” w maju 1948 r. i współpracował z Jerzym Giedroyciem do końca życia. Publikował artykuły poświęcone socjologii, filozofii, pisał o roli inteligencji, analizował sytuację polityczną w Polsce, szczególnie po Październiku 1956. Recenzował książki polskich filozofów i marksistów.
ZAKŁADKA >UKRAINA<

Przypominamy, że na stronie glównej naszego portalu działa zakładka UKRAINA 

Publikujemy tam różne materiały - książki, antologie artykułów z „Kultury”, dokumenty, ale i dzieła literackie, zarówno po polsku jak i po ukraińsku. Przypominamy, że sporo tekstów w portalu mamy przetłumaczonych na język ukraiński - by je przeglądać trzeba się przełączyć na stronie głównej na wersję ukraińską portalu (za pomocą przycisku UA). Oczywiście tekstów poświęconych sprawie ukraińskiej jest mnóstwo, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki portalowej. Poniżej wybrane materiały:

       Deklaracja w sprawie niepodległości Ukrainy  

       Antologia „Zamiłowanie do spraw beznadziejnych”

       Antologia „Rozstrzelane odrodzenie” / „Rозстріляне відродження”

       ЄЖИ ҐЕДРОЙЦЬ І ЙОГО СПРАВА - ДОРОБОК БІБЛІОТЕКИ „КУЛЬТУРИ".

       O liście pewnego księdza... tekst Marka Żebrowskiego

       Giedroyc - człowiek wschodni

       „Jerzy Giedroyc - Magiczna siła słowa" (część 1, część 2) - reż Jurij Szapowałow. Telewizyjny film produkcji ukraińskiej, zrealizowany we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Kijowie. 

      Dzięki naszym staraniom wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej udostępniło tom Giedroyc a Ukraina. Ukraińska perspektywa Jerzego Giedroycia i środowiska paryskiej „Kultury”. Książka w opracowaniu Magdaleny Semczyszyn i Mariusza Zajączkowskiego ukazała się w 2014 r. Terazi jest dostępna za darmo w wersji elektronicznej.
ROCZNICE
2 stycznia - 101. rocznica urodzin Konstantego Aleksandra Jeleńskiego

3 stycznia - 26. rocznica śmierci Michała Hellera

5 stycznia - 22. rocznica śmierci Wacława Iwaniuka

5 stycznia - 93. rocznica urodzin Jana Lebensteina

6 stycznia - 99. rocznica urodzin Olgi Scherer

6 stycznia - 111. rocznica urodzin Zdzisława Baua

10 stycznia - 131. rocznica urodzin Melchiora Wańkowicza

12 stycznia - 101. rocznica urodzin Henryka Giedroycia

12 stycznia - 30. rocznica śmierci Józefa Czapskiego

13 stycznia - 30. rocznica śmierci Józefa Lubańskiego

13 stycznia - 102 rocznica urodzin Jerzego Pomianowskiego

13 stycznia - 103. rocznica urodzin Andrzeja Chciuka

14 stycznia - 89. rocznica urodzin Marka Hłaski

18 stycznia - 115. rocznica urodzin Zygmunta Hertza

28 stycznia - 52. rocznica śmierci Stanisława Vincenza
JAK DOJECHAĆ 

W Maisons-Laffitte zatrzymują się pociągi linii RER B (np. z Châtelet–Les Halles) i linii L (np. z dworca Saint-Lazare). Ze stacji można podjechać autobusem linii 6 lub 2 (trzeba wysiąść na przystanku Rue de Romilly), z dworca na piechotę do domu Instytutu Literackigo idzie się ok.15-20 min.

Adres: 91 av. de Poissy, Le Mesnil-le-Roi. Tel. +33 1 30 71 72 49.

Dom można zwiedzać codziennie (prócz weekendów) w g. 10-16, koniecznie po wcześniejszym umówieniu wizyty.
WSPIERAJ KULTURĘ!
Nieustająco przypominamy, że poprzez stronę główną naszego portalu, za pomocą klawisza Wpłać na „Kulturę” można zasilić budżet Fundacji Kultury Paryskiej.

Mechanizm Przelewy 24 jest prosty w obsłudze, wpłat można dokonywać przelewem, Blikiem lub kartami płatniczymi.

Apelujemy o datki, które zostaną przeznaczone na opiekę i rozwój naszego archiwum.
KONTO FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ I ADRES
mBank: 52114020040000360279150389

adres siedziby:

FUNDACJA KULTURY PARYSKIEJ

ul. Henryka Siemiradzkiego 21/1

31-137 Kraków 


W razie pytań prosimy o kontakt: kultura@kultura.fr
RODO
Fundacja Kultury Paryskiej jest administratorem Państwa danych osobowych wykorzystywanych w celu przesyłania niniejszego newslettera. 

Pełna informacja RODO znajduje się na kulturaparyska.com, w zakładkach:

- Regulamin

- Polityka bezpieczeństwa

- Klauzula informacyjna dla Użytkownika  
Copyright © 2023 Kultura Paryska, All rights reserved.



Jeżeli nie chcesz już otrzymywać wiadomości, kliknij tutaj   

Jeżeli chcesz zmienić ustawienia subskrypcji newslettera, kliknij tutaj

 
Aucun résultat