NEWSLETTER INSTYTUTU LITERACKIEGO
I FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ CZERWIEC 2023
VII. EDYCJA NASZEGO KONKURSU Ogłaszamy VII. Edycję Konkursu Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura i Fundacji Kultury Paryskiej na najlepsze prace doktorskie i magisterskie, związane tematycznie z historią i dorobkiem Instytutu Literackiego w Paryżu.
– Od tego roku Konkurs będzie nosił imię Wojciecha Sikory, zmarłego w zeszłym roku byłego prezesa naszego stowarzyszenia i fundacji. Wojciech Sikora był pomysłodawcą i organizatorem Konkursu oraz członkiem jury.
– W Jego miejsce, w skład jury wchodzi dziś Anna Bernhardt - prezes SILK i FKP. Prócz Anny Bernhardt gremium stanowią: Bogumiła Berdychowska, prof. Rafał Habielski, prof. Rafał Stobiecki oraz dr Marek Żebrowski.
– Informujemy, że VI. edycja Konkursu nie została rozstrzygnięta z przyczyn od nas niezależnych.
– Wszystkich autorów prac magisterskich i doktorskich bardzo zachęcamy do wzięcia udziału w tegorocznej edycji.
– Opiekunów naukowych, ale i wszystkich, którym leży na sercu rozwój badań nad historią Instytutu Literackiego prosimy o jak najszersze udostępnianie informacji o Konkursie.
Prace, obronione w latach 2021-2023 mogą być nadsyłane do 15 listopada 2023 roku. Regulamin Konkursu znajduje się w portalu Instytutu Literackiego.
JERZY GIEDROYC - JÓZEF CZAPSKI, LISTY 1943-1948
Nakładem Więzi w serii Archiwum Kultury, ukazał się długo oczekiwany, pierwszy z trzech tomów korespondencji Jerzego Giedroycia i Józefa Czapskiego obejmujący listy z lat 1943-1948 – świadectwo przyjaźni, współpracy i przywiązania, ilustrujące wojenne i emigracyjne losy Autorów, okoliczności powstawania Instytutu Literackiego i „Kultury” oraz książki Czapskiego Na nieludzkiej ziemi.
Zbiór 240 listów opatrzył wstępem i opracował Rafał Habielski.
Seria Archwium Kultury, w której publikowane są listy Jerzego Giedroycia liczy już 26 tomów.
DWUDZIESTA ROCZNICA ŚMIERCI ZOFII HERTZ 20 czerwca 2003 r. w Maisons-Laffitte zmarła Zofia Hertz, najbliższa współpracowniczka Redaktora. Po Jego śmierci kierowała Instytutem Literackim, w październiku 2000 r. wydała ostatni 637. numer „Kultury”, kontynuowała edycję „Zeszytów Historycznych”, była odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta i laureatką nagrody edytorskiej polskiego PEN Clubu za rok 2000. Jest pochowana na cmenatrzu w Le Mesnil-le-Roi.
Przypominamy, że niedawno ukazała się biografia Zofia Hertz. Życie na miarę KULTURY autorstwa Kamili Łabno-Hajduk
Wydawcą jest Kolegium Europy Wschodniej.
SPOTKANIE W LUBLINIE 15 czerwca zapraszamy do Lublina na promocję książki Grażyny Pomian Bierut i jego partia.
To już XXIX tom serii „W Kręgu Paryskiej »Kultury«”. O książce będą rozmawiać: prof. Andrzej Friszke, prof. Robert Traba
prof. Rafał Wnuk, oraz dr Łukasz Bertram. W spotkaniu wezmą udział Joanna Pomian i prof. Krzysztof Pomian oraz Anna Bernhardt prezes Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura.
Tom ukazuje się nakładem Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu UMCS i Wydawnictwa UMCS. Start: 15 czerwca, g 17.00, Zamek Lubelski, ul. Zamkowa 9.
SPOTKANIE W PARYŻU 16 czerwca 2023, w g. 14-18, w Petit auditorium Bibliothèque Nationale de France w Paryżu, w ramach cyklu spotkań na temat Ukrainy, zainicjowanego przez BnF, BULAC i Inalco, odbędzie się sesja naukowa poświęcona postaciom literatury ukraińskiej lat dwudziestych XX wieku.
Wystąpi m.in. prof. A. Hnatiuk, która przedstawi historię wydania tomu „Rozstrzelane Odrodzenie”. Antologia ukazała się w Instutucie Literackim w 1959 r., była niezwykle ważną inicjatywą dla stosunków polsko-ukraińskich. Spotkanie zakończy projekcja filmu dokumentalnego Tarasa Tomenki Slovo House. Organizację sesji wsparły: Centrum Kultury Ambasady Ukrainy we Francji oraz Instytut Polski w Paryżu.
Szczegółowy program jest TUTAJ
WSPOMINAJĄC LUDZI „KULTURY” - RELACJA Z LUBLINA
Zapraszamy do obejrzenia relacji z lubelskiego spotkania poświęconego Wojciechowi Sikorze - zmarłemu w zeszłym roku byłemu prezesowi Instytutu Literackiego.
Rozmowę poprowadziła prof. Iwona Hofman, a wzięli w niej udział: prof. Rafał Habielski, Piotr Kłoczowski, prof. Zdzisław Kudelski, Stanisław Mancewicz, prof. Piotr Mitzner i prof. Jan Pomorski. Link do relacji jest TUTAJ. Uwaga! - spotkanie rozpoczyna sie od 11 min 40 sekundy.
Wydarzenie - połączone z promocją książki Wojciecha Sikory „Jerzy Giedroyc - in memoriam” - zorganizowała księgarnia Dosłowna mieszcząca się w Centrum Kultury w Lublinie. Dziękujemy!
NOWE KSIĄŻKI
Ukazał się, wydany wspólnie z Sorbonne-Université, tomPenser la démocratie et agir en exil. Les leçons de Jerzy Giedroyc et de Kultura, 1947 - 2000(Paris 2023, s. 563).
Jest to zbiór tekstów wygłoszonych podczas konferencji pod tym samym tytułem, która odbyła się na Sorbonie w 2021 r. i zorganizowana została przez Ośrodek Kultury Polskiej, Instytut Pamięci Narodowej, Polską Akademię Nauk i Instytut Literacki.
Tom zawiera też materiały źródłowe nieznane francuskiemu czytelnikowi. Jest to pierwsza tak obszerna publikacja po francusku poświęcona Kulturze Paryskiej.
Uwaga! Można pobrać nieodpłatny pdf tomu z platformy HAL SORBONNE UNIVERSITE. Wersję drukowaną można zamówić pod adresem kultura@kultura.fr.
Nakładem Wydawnictwa Convivo ukazała się książka Piotra Mitznera Rosyjski kwadrat. Czy istnieje „inna Rosja”? Dziś to pytania wydaje się bardziej istotne, niż było dotąd dla tych wszystkich, którzy – jak Miłosz, Herling-Grudziński, Giedroyc czy Stempowski, Czapski bądź Woroszylski, by wspomnieć tylko kilka nazwisk – jej poszukiwali. Tym bardziej że realia barbarzyńskiej wojny z Ukrainą zdają się takie pytanie unieważniać. Ale właśnie w kontekście tych wydarzeń książka Piotra Mitznera stanowi głos mocny i ważny, ponieważ, mimo wszystko, odnalezienie innej, europejskiej Rosji, stwarza nadzieję na odmianę losu świata. Jeśli zaś gdzieś głosu tej Rosji można szukać, to na pewno w literaturze.
Mitzner, wytrawny znawca Rosji i stosunków polsko-rosyjskich, jest jednym z nielicznych kontynuatorów dziedzictwa, jakim stanowi w tej sprawie dorobek paryskiej „Kultury”, umocowany na – kruchej, to prawda, ale mimo to trwałej – wierze w możliwość rzetelnego i realistycznego dialogu z tą Rosją, której reprezentantami są ludzie właśnie zdelegalizowanego przez Putina Memoriału, a nie władcy Kremla”.
(Leszek Szaruga).
Nakładem wydawnictwaAdelphi ukazała włoska edycja Na nieludzkiej ziemi Józefa Czapskiego, w tłumaczeniu Andrea Ceccherelli i Tullii Villanova.
WYSTAWA JÓZEFA CZAPSKIEGO Muzeum-Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu zaprasza na wystawę „Czapski w Dzikowie Tarnowskiego”. Ekspozycja to kilkanaście obrazów olejnych i kilkadziesiąt rysunków, pochodzących z Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie, oraz ze zbiorów prywatnych. Wiele z nich będzie pokazywanych publicznie pierwszy raz, towarzyszyć im będą cytaty ukazujące relacje pomiędzy Józefem Czapskim i Janem Tarnowskim z Dzikowa, który był przyjacielem i mecenasem artysty. Wystawa będzie czynna do 25 czerwca 2023 r.
W PORTALU
W dziale LUDZIE pojawił się biogram o. Józefa Z. Majewskiego, sybiraka, kapucyna, działacza polonijnego. O. J. Z. Majewski był autorem jednego ze znaczących tekstów, jaki ukazał się na łamach „Kultury” - listu, opublikowanego w listopadowym numerze z 1952 r. Józef Z. Majewski, wówczas alumn St. John Vianney Seminary w Pretorii w Afryce Południowej, poruszył w nim kwestię powojennych granic Polski, przynależności Kresów, Lwowa i Wilna.
***
DoBIBLIOTECZKIdodaliśmy: --- „Teorie i praktyki paryskiej Kultury” pióra Witolda Fillera. Broszura została wydana na przełomie lat 1968/1969 nakładem Wydawnictwa Ministerstwa Obrony Narodowej w serii: Ideologia, Polityka, Obronność. w nakładzie 15000 egz. Tekst jest dokumentem epoki, klasycznego stylu i metod propagandy. Można bez żadnego ryzyka stwierdzić, że w całości, w warstwie faktograficznej oparty jest o dokumentację wyprodukowaną przez agenturę PRL czasów Władysława Gomułki. Wkładem autora jest niewątpliwie chęć, język, styl i gust. Witold Filler był aktorem, znanym krytykiem teatralnym, historykiem i dyrektorem teatru, redaktorem naczelnym TVP i różnych pism, reżyserem oraz scenarzystą. --- Korespondencję Stanisława Vincenza z Józefem Czapskim z roku 1951, w opracowaniu Anny H. Markiety. Listy ukazały się w 33 tomie „Czasopisma Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich” (2022 r. ). Jest to praca licencjacka Autorki, obroniona w 2018 r.
***
Udostępniliśmy kolejne roczniki wycinków prasowychz kolekcji Jerzego Giedroycia. Można przeglądać wycinki z lat 1946-1982.
***
W zakładce Archiwalia na nowo przybyły kolejne notesy/agendy: Jerzego Giedroycia i Henryka Giedroycia. Poniżej lista zdigitalizowanych agend:
1939 - Henryk Giedroyc
1941 - Henryk Giedroyc
1942 - Jerzy Giedroyc
1942 - Henryk Giedroyc
1943 - Henryk Giedroyc
1944 - Henryk Giedroyc
1944 - Jerzy Giedroyc
1945 - Henryk Giedroyc
1945 - Jerzy Giedroyc
1946 - Jerzy Giedroyc
1946 - Henryk Giedroyc
Notesy braci publikujemy wraz ze zdjęciami i dokumentami. Spisywane na gorąco uzupełniają biografie najważniejszych ludzi „Kultury”. Zachęcamy do lektury. Uwaga! Wyszukiwarka portalowa przeszukuje zawartość Archiwaliów na Nowo!
Fundacja Kultury Paryskiej uzyskała dofinansowanie z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach programu rządowegoPolonia i Polacy za granicą 2023na następujące zadania:
- Zakup i wymiana osłon okiennych w ogrodzie zimowym Instytutu Literackiego „Kultura” w Maisons-Laffitte
Całkowita wartość projektu: 49 000,00 zł
Całkowita wartość dofinansowania: 39 000,00 zł
oraz
- Zakup sprzętu komputerowego dla Instytutu Literackiego „Kultura” w Maisons-Laffitte
Całkowita wartość projektu: 54 500,00 zł
Całkowita wartość dofinansowania: 42 000,00 zł
W ramach uzyskanego dofinansowania Dom „Kultury” zostanie wyposażony w nowe rolety antywłamaniowe oraz sprzęt komputerowy na potrzeby archiwum.
*****
Fundacja Kultury Paryskiej kontynuuje dwuletnie zadanie publiczne pn.Remont magazynu czasopism w kompleksie Instytutu Literackiego „Kultura” w Maisons-Laffitte.
Projekt pozwoli na stworzenie profesjonalnego magazynu czasopism, z niewielką przestrzenią studialną w tzw. Domku Ogrodnika, usytuowanym na terenie kompleksu. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą 2022 – Infrastruktura polonijna”.
*****
Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura uzyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu rządowego Wspieranie Archiwów, Bibliotek i Muzeów poza Krajem na zadanie pn. Opieka nad spuścizną Instytutu Literackiego „Kultura” w Maisons-Laffitte. W jego ramach realizowane będą działania związane z opracowaniem, zabezpieczaniem i udostępnianiem zbiorów.
JAK DOJECHAĆ
W Maisons-Laffitte zatrzymują się pociągi linii RER A (np. z Châtelet–Les Halles) i linii L (np. z dworca Saint-Lazare). Ze stacji można podjechać autobusem linii 6 lub 2 (trzeba wysiąść na przystanku Rue de Romilly), z dworca na piechotę do domu Instytutu Literackigo idzie się ok.15-20 min. Adres: 91 av. de Poissy, Le Mesnil-le-Roi. Tel. +33 1 30 71 72 49.
Dom można zwiedzać codziennie (prócz weekendów) w g. 10-16, koniecznie po wcześniejszym umówieniu wizyty.
WSPIERAJ KULTURĘ!
Nieustająco przypominamy, że poprzez stronę główną naszego portalu, za pomocą klawisza Wpłać na „Kulturę” można zasilić budżet Fundacji Kultury Paryskiej.
Mechanizm Przelewy 24 jest prosty w obsłudze, wpłat można dokonywać przelewem, Blikiem lub kartami płatniczymi.
Apelujemy o datki, które zostaną przeznaczone na opiekę i rozwój naszego archiwum.
KONTO FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ I ADRES
mBank: 52114020040000360279150389
adres siedziby: FUNDACJA KULTURY PARYSKIEJ
ul. Henryka Siemiradzkiego 21/1
31-137 Kraków
W razie pytań prosimy o kontakt: kultura@kultura.fr