27 lutego będziemy obchodzić 115. rocznicę urodzin Zofii Hertz.
W portalu jest mnóstwo materiałów poświęconych Zofii Hertz, można je przeglądać wpisując w okienku przeglądarki Jej imię i nazwisko. Polecamy udostępnianą od niedawna w Biblioteczce książkę Izabelli ChruślińskiejByła raz Kultura - rozmowy z Zofią Hertz.
„Zdumiewająca Zosia Hertz, główna, po Jerzym Giedroyciu, postać paryskiej „Kultury”, zdecydowała się coś powiedzieć o swoim życiu, które od dziesiątków lat stanowi część dziejów tej niezwykłej, historycznej już instytucji. Jej opowieść w tych rozmowach jest taka, jak ona sama: trzeźwa, dokładna, trzymająca się faktów, wstrzemięźliwa w ujawnianiu uczuć, ledwo tu i ówdzie pozwalająca sobie na przyprawę suchego humoru”. (Czesław Miłosz)
Przypominamy, że w 2023 r. nakładem wydawnictwa Kolegium Europy Wschodniej ukazała się biografia Zofia Hertz. Życie na miarę Kultury, autorstwa Kamili Łabno-Hajduk.
Na fotografii Zofia Hertz na wakacjach we Włoszech. Prawdopodobnie wyspa Procida, lata 70. Fot. Zygmunt Hertz.
VIII. EDYCJA KONKURSU ROZSTRZYGNIĘTA!
Decyzją jury w składzie: Bogumiła Berdychowska, Anna Bernhardt, Rafał Habielski, Rafał Stobiecki, Marek Żebrowski laureatem VIII edycji konkursu im. Wojciecha Sikory na najlepszą pracę doktorską i magisterską związaną tematycznie z historią i dorobkiem Instytutu Literackiego w Paryżu został Pan Jan Nowinowski.
Jan Nowinowski jest autorem pracy magisterskiej Jugosławia w koncepcjach i działaniach Jerzego Giedroycia 1947-1971. Wybrane zagadnienia. obronionej w 2024 r. w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Studia Wschodnie pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Żbikowskiego.
Nagroda wynosi: 7 tysięcy PLN (brutto). Jury nie przyznało nagrody w kategorii prac doktorskich.
Z uzasadnienia Jury:
1). Jest to praca pionierska. W dotychczasowej literaturze dotyczącej "Kultury", temat ten nie został nawet dotknięty.
2). Rozważania Autora oparte są o solidną podstawę źródłową, rzadko spotykaną w przypadku prac magisterskich.
3). Tekst jest świetnie napisany, cechuje się dbałością o język, proponowane przez Autora interpretacje są dobrze i komunikatywnie uargumentowane.
4). Jan Nowinowski wykazał się znaczącą już kulturą metodologiczną.
Laureatowi bardzo gratulujemy, zaś wszystkim uczestnikom dziękujemy za nadesłanie prac.
------
Ogłaszamy IX. Edycję Konkursu Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura i Fundacji Kultury Paryskiej im. Wojciecha Sikory na najlepsze prace doktorskie i magisterskie, związane tematycznie z historią i dorobkiem Instytutu Literackiego w Paryżu. Autorów prac bardzo zachęcamy do wzięcia udziału, opiekunów naukowych i wszystkich, którym leży na sercu rozwój badań nad historią Instytutu Literackiego prosimy o jak najszersze udostępnianie informacji o Konkursie.
Prace obronione w latach 2024-2025 mogą być nadsyłane do końca 2025 roku. Regulamin konkursy znajduję się tutaj: link: REGULAMIN
TRZECIA ROCZNICA INWAZJI
NA UKRAINĘ
24 lutego 2022 r. Rosja napadła na Ukrainę.
Od niedawna nasz zbiór materiałów na tematy ukraińskie uzupełnia opublikowany w dziale Biblioteczka tom Les voix de l'Ukraine en Exil.
To antologia przetłumaczonych na francuski tekstów o tematyce ukraińskiej, publikowanych na łamach Kultury i Zeszytów Historycznych w latach 1950-2000.
Autorką wyboru tekstów oraz przekładu jest Anna Ciesielska-Ribard.
Przypominamy, że w naszym portalu istnieje podstrona UKRAINA.
Publikujemy tam różne materiały - książki, antologie artykułów z „Kultury”, dokumenty, ale i dzieła literackie, zarówno po polsku, jak i po ukraińsku. Sporo tekstów w portalu mamy przetłumaczonych na język ukraiński – by je przeglądać trzeba się przełączyć na stronie głównej na wersję ukraińską portalu (za pomocą przycisku UA). Oczywiście tekstów poświęconych sprawie ukraińskiej, polityce i kulturze, jest mnóstwo, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki portalowej.
„Jerzy Giedroyc - Magiczna siła słowa"(część 1, część 2) - reż Jurij Szapowałow. Telewizyjny film produkcji ukraińskiej, zrealizowany we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Kijowie.
22 stycznia w Gdyni zmarła Renata Gorczyńska, pisarka, publicystka i tłumaczka. Od połowy lat 80. mieszkała w Paryżu. Współpracowała z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa i BBC. W „Kulturze” publikowała szkice poświęcone pisarzom, recenzje książkowe, a także teksty o życiu Polaków w USA. Była autorką opracowania tomu listów Zygmunta Hertza do Czesława Miłosza (wyd. IL 1992). Przez wiele lat była asystentką Czesława MIłosza. W prasie emigracyjnej i w publikacjach książkowych używała pseudonimu „Ewa Czarnecka”. W dorobku miała kilkadziesiąt tłumaczeń na angielski. W 1987 r. otrzymała Nagrodę Literacką im. Zygmunta Hertza.
Nakładem Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu UMCS i nakładem Wydawnictwa UMCS ukazał się tom „Torańska i Kultura” - to wybór różnych materiałów w tym listów i wywiadów Teresy Torańskiej w opracowaniu Iwony Hofman i Eweliny Górki.
NOWE KSIĄŻKI
Nakładem Wydawnictwa Próby ukazało się wznowienie tomu Świat w moich oczach - wywiadu Piotra Kłoczowskiego z Józefem Czapskim. Książka jest zapisem rozmów prowadzonych pod koniec lat osiemdziesiątych. To niejako autobiografia, a także cenny przewodnik po twórczości J. Czapskiego. W edycji przywrócono fragmenty usunięte w pierwszym, paryskim wydaniu.
Nakładem Wydawnictwa Austeria, w znanej serii ukazał się tom/notes Maisons-Laffitte. Książka do pisania / Livre pour écrire. Wyboru cytatów dokonali Paweł Łyżwiński i Liliana Scelina.
JERZY GIEDROYC FELLOWSHIP
W wiedeńskim Instytucie Nauk o Czlowieku trwa nabór w programie stypendialnym Jerzy Giedroyc Fellowship. Do 16 lutego można składac aplikacje. Szczegóły są TUTAJ.
WYSTAWY
Muzeum Narodowe w Krakowie świętuje setną rocznicę powstania jednej z najważniejszych dwudziestowiecznych grup artystycznych. Komitet Paryski, którego członków zwano później kapistami (od skrótu KP), został zawiązany w 1923 r. przez studentów Akademii Stuk Pięknych w Krakowie ze względów praktycznych. Celem były paromiesięczne studia malarstwa w Paryżu, pod artystyczną opieką ich profesora – Józefa Pankiewicza.
Wystawa Kapiści. Sto lat! będzie czynna do 6 kwietnia 2025 r. Miejsce: Pawilon Józefa Czapskiego, Kraków ul. J. Piłsudskiego 12.
W Maisons-Laffitte zatrzymują się pociągi linii RER A (np. z Châtelet–Les Halles) i linii L (z dworca Saint-Lazare). Rozkłady jazdy oraz aktualną sytuację (remonty, awarie, strajki) można sprawdzić na stronie ratp.fr.
Ze stacji do domu Instytutu można podjechać autobusem linii 6 lub 2 (trzeba wysiąść na przystanku Rue de Romilly). Z dworca idzie się ok.15-20 min.
Adres: 91 av. de Poissy, Le Mesnil-le-Roi. Tel. +33 1 30 71 72 49.
Dom można zwiedzać codziennie (prócz weekendów) w g.10.30 -12.30 i od 14-17. koniecznie po wcześniejszym umówieniu wizyty.
WSPIERAJ KULTURĘ!
Nieustająco przypominamy, że poprzez stronę główną naszego portalu, za pomocą klawisza Wpłać na „Kulturę” można zasilić budżet Fundacji Kultury Paryskiej.
Mechanizm Przelewy 24 jest prosty w obsłudze, wpłat można dokonywać przelewem, Blikiem lub kartami płatniczymi.
Apelujemy o datki, które zostaną przeznaczone na opiekę i rozwój naszego archiwum.