Jerzy Giedroyc w pokoju Henryka Giedroycia. Maisons-Laffitte, 1965. / Sygn. FIL00059 / © Instytut Literacki

1965

Z HISTORII INSTYTUTU LITERACKIEGO

LIPIEC/SIERPIEŃ

W numerze letnim (lipiec/sierpień) Redakcja ogłasza ankietę dotyczącą zastanowienia się nad rolą religii w świecie współczesnym, nad zagadnieniami, które Kościół katolicki przed sobą stawia i usiłuje wyświetlić w wielkiej debacie soborowej, i nad położeniem Kościoła i katolicyzmu w polskim życiu narodowym.

LISTOPAD

Numer listopadowy otwiera opowiadanie Marka Hłaski „Piękni dwudziestoletni” (część druga w numerze grudniowym i trzecia w numerze styczeń/luty 1966). (Marek Hłasko ponownie zamieszkuje w Maisons-Laffitte).

Publikacje książkowe, m.in. G. Herling-Grudziński, „Inny świat”; W. Gombrowicz, „Kosmos”; Cz. Miłosz, „Gucio zaczarowany (poezje)”; Arthur Koestler, „Fragmenty wspomnień”.

POLSKA
Jacek Kuroń i Karol Modzelewski kolportują „List otwarty do partii”. Zostają skazani na trzy lata więzienia. Tekst opublikuje w 1966 r. IL, podobnie jak posłanie biskupów polskich do Episkopatu Niemiec z okazji zbliżającego się 1000-lecia chrztu Polski. Opinie z prasy polskiej: „Ludzie z »Kultury« są po prostu garstką sprytnych facetów, dla których wszystko, co polskie, stało się już w gruncie rzeczy zupełnie obce” (Wiesław Górnicki w „Życiu Warszawy”).

ŚWIAT
Umarł Winston Churchill. Zakończył obrady Sobór Watykański II.

 

Pomiń sekcję linków społecznościowych Facebook Instagram Vimeo Powrót do sekcji linków społecznościowych
Powrót na początek strony