Kot Minus i pies Black I na trawniku w ogrodzie przy domu Kultury. / Sygn. FIL05529 / © Instytut Literacki

1971

Z HISTORII INSTYTUTU LITERACKIEGO

STYCZEŃ/LUTY

W Kulturze styczeń/luty ukazuje się artykuł redakcyjny „Polski grudzień”, zawierający komentarz do wydarzeń na Wybrzeżu. Nie po raz pierwszy pojawia się w nim teza o konieczności współdziałania inteligencji z robotnikami w zwalczaniu komunizmu.

Wychodzi drugi numer Kultury w języku rosyjskim.

MARZEC

W numerze marcowym teksty dotyczące Grudnia 1970 – „Gwarancja praw” – artykuł Redakcyjny, „Wnioski z polskiego grudnia”, Ignacio Silone „Oświadczenie” napisane specjalnie do Kultury, i Juliusza Mieroszewskiego „Refleksje grudniowe”.

CZERWIEC

Numer czerwcowy otwiera słynny później i wielokrotnie cytowany tekst „O nadziei i beznadziejności” Leszka Kołakowskiego.

W numerze letnim polemika Sławomira Mrożka w związku z jego tekstem „Słowo” z Leszkiem Kołakowskim (tekst „Umilknięcie”).

GRUDZIEŃ

W numerze grudniowym pierwszy odcinek „Dziennika pisanego nocą” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

 Publikacje książkowe, m.in. T. Staliński [Stefan Kisielewski], „Cienie w pieczarze”; A. Sołżenicyn, „Oddział chorych na raka”; W. Bieńkowski, „Drogi wyjścia”; Paweł Hostowiec [Jerzy Stempowski], „Od Berdyczowa do Rzymu”; Janusz Szpotański, „Satyra podziemna”.

POLSKA
Kolejne wyroki za przemyt Kultury przez granicę polską otrzymują: Laco Mravec, Agnieszka Holland i Helena Stachová (tłumaczka literatury polskiej). Proces członków organizacji „Ruch”.

ŚWIAT
Władze ZSRS podejmują decyzję o likwidacji cmentarza Orląt Lwowskich. W Szwajcarii przyznano kobietom prawo głosu w wyborach federalnych.

Pomiń sekcję linków społecznościowych Facebook Instagram Vimeo Powrót do sekcji linków społecznościowych
Powrót na początek strony