Z cyklu obrazów na szkle Jana Lebensteina zamontowanych w oknie pokoju Zygmunta Hertza. / Sygn. AB00019 / fot. Tomasz Łabędź

1985

Z HISTORII INSTYTUTU LITERACKIEGO

MARZEC

9 marca Gustaw Herling-Grudziński podpisuje wydany po francusku "Inny świat" w  księgarnii Libella.

KWIECIEŃ

Numer kwietniowy otwiera trójgłos o Józefie Czapskim: Gustaw Herling-Grudziński, „Twórcza siła”; Konstanty A. Jeleński „Dar Józefa Czapskiego”, Wojciech Karpiński „Portrety i olśnienia”.

Wieczór autorski Herlinga-Grudzińskiego w paryskiej księgarni Libella z okazji wznowienia przez Instytut Literacki „Innego świata” oraz ukazania się (po 30 latach!) francuskiego przekładu książki.

CZERWIEC

Numer czerwcowy otwiera esej Adama Mickiewicza: „O ludziach rozsądnych i ludziach szalonych”.

LIPIEC/SIERPIEŃ

W numerze letnim blok o Janie Lebensteinie: Czesław Miłosz „List do Jana Lebensteina, „ Konstanty A. Jeleński ‑ Samotna droga Jana Lebensteina” i Krzysztof Pomian: „Czas Lebensteina”.

WRZESIEŃ

W numerze wrześniowym wywiad redakcji ze Zbigniewem Bujakiem.

W Bibliotece Polskiej w Paryżu wystawa pt. „Kultura i jej krąg 1946-1986”. Katalog z tekstami m.in. K. Pomiana, W. Karpińskiego, E. i K. Rutkowskich, A. Mietkowskiego oraz wieloma fotografiami archiwalnymi ukaże się półtora roku później.

GRUDZIEŃ

W związku z rozmaitymi plotkami o stanie zdrowia Redaktora i kondycji pisma Jerzy Giedroyc wydaje oświadczenie w numerze grudniowym, w którym czytamy:

„- Cieszę się najlepszym zdrowiem.

- Mając rzeczywiście bardzo dużo pracy, nie jestem do tego stopnia przemęczony, żeby myśleć o emeryturze.

- Nie szukałem i nie szukam następcy i zastępcy i wymieniane różne nazwiska i kombinacje są wytworem czyjejś wyobraźni.

- Nie mam zamiaru zastanawiać się nad powodami tego nagłego zainteresowania. Przypuszczam, że pobudki nie są zbyt ciekawe i na pewno nie są spowodowane życzliwością.

- Mimo niewątpliwie zaawansowanego wieku nie wybieram się umierać, ponieważ wierzę, że mam jeszcze dużo do zrobienia.

- O przyszłości Instytutu Literackiego i Kultury, które sam stworzyłem i prowadzę od 40 lat ‑ tylko ja sam będę decydował”.

 

 

Pomiń sekcję linków społecznościowych Facebook Instagram Vimeo Powrót do sekcji linków społecznościowych
Powrót na początek strony