Leszek Kołakowski na Targach Książki we Frankfurcie. / Sygn. FIL02333 / © Instytut Literacki

1978

Z HISTORII INSTYTUTU LITERACKIEGO

MAJ

W numerze majowym rozmowa Stefana Kisielewskiego z Adamem Michnikiem. (Od końca 1976 roku Stefan Kisielewski, ignorując represje, zamieszcza w Kulturze felietony sygnowane „Kisiel” ‑ do stycznia 1982).

LISTOPAD

W numerze listopadowym oświadczenie Redakcji „Papież Jan Paweł II” rozpoczynające się słowami: „Kultura łączy się z całym narodem w radości i dumie, że po raz pierwszy Polak zasiadł na piotrowym tronie i że wybór padł na ks. Kardynała Karola Wojtyłę, którego indywidualność i wyjątkowe kwalifikacje pozwalają nam mieć przekonanie, że sprosta tak trudnemu zadaniu. Jego pontyfikat przypada bowiem w okresie ciężkim, jeśli nie tragicznym, nie tylko dla Kościoła, ale dla całej naszej cywilizacji”.

Publikacje książkowe, m.in.: Kazimierz Brandys, „Nierzeczywistość”; Aleksander Sołżenicyn, „Archipelag GUŁag” tom III; Maria Danilewicz-Zielińska, „Szkice o literaturze emigracyjnej”; Maria Czapska, „Czas odmieniony”; Ryszard Krynicki, „Nasze życie rośnie”; Jacek Kuroń, „Zasady ideowe”; Leszek Kołakowski, „Główne nurty marksizmu” tom III.

POLSKA
Powstał Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża.

ŚWIAT
Krakowski kardynał Karol Wojtyła zostaje papieżem.