Pierwsze warsztaty studencko-doktoranckie Uniwersytetu Łódzkiego w domu Instytutu Literackiego. Spotkanie studentów z prof. Krzysztofem Pomianem poprowadzili Anna Bernhardt i Sławomir M. Nowinowski. Maisons-Laffitte 9 marca 2023 r. / Sygn. sm00620 / fot. Aleksandra Andrzejewska

2023

STYCZEŃ

W 2022 r. ukończyliśmy przebudowę tzw. Domku Ogrodnika, (stoi w ogrodzie domu Instytutu Literackiego). W Domku już niebawem powstanie magazyn czasopism z niewielką przestrzenią do pracy. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą 2022 – Infrastruktura polonijna”. Dalsze działania, tzn. urządzanie i układanie czasopism powinno się zakończyć w 2023 r.

LUTY

Nakładem Wydawnictwa UKSW ukazał się tom korespondencji Jerzego Giedroycia z Michaiłem Hellerem. Listy opracował Wojciech Stanisławski.

W łódzkim Centrum Jerzego Giedroycia odbyło się spotkanie z Piotrem Kłoczowskim - Rozmowy z Józefem Czapskim - po 30 latach, poprowadził je prof. Sławomir Nowinowski. Relację można zobaczyć TUTAJ 

MARZEC

Na początku marca odbyły się kilkudniowe warsztaty studencko-doktoranckie Uniwersytetu Łódzkiego w domu Instytutu Literackiego, wspołorganizowane przez łódzkie Centrum Jerzego Giedroycia. Zakończyło je spotkanie z prof. Krzysztofem Pomianem, które poprowadzili Anna Bernhardt i prof. Sławomir M. Nowinowski

Nakładem wydawnictwa Kolegium Europy Wschodniej ukazał się tom: Zofia Hertz. Życie na miarę KULTURY.
Autorką biografii jest Kamila Łabno-Hajduk.

KWIECIEŃ

Ukazał się, wydany wspólnie z Sorbonne-Université, tom Penser la démocratie et agir en exil. Les leçons de Jerzy Giedroyc et de Kultura, 1947 - 2000 (Paris 2023, s. 563). Jest to zbiór tekstów wygłoszonych podczas konferencji pod tym samym tytułem, która odbyła się na Sorbonie w 2021 r. i zorganizowana została przez Ośrodek Kultury Polskiej, Instytut Pamięci Narodowej, Polską Akademię Nauk i Instytut Literacki.

MAJ

11 maja w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie odbyło się spotkanie pt. Wspominając ludzi Kultury poświęcone zmarłemu w roku 2022 Wojciechowi Sikorze. Wystąpili: Rafał Habielski, Piotr Kłoczowski, Zdzisław Kudelski, Stanisław Mancewicz, Piotr Mitzner, Jan Pomorski oraz Andrzej Peciak, spotkanie prowadziła Iwona Hofman - dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS. Pracownia Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu UMCS wydała z tej okazji okolicznościową publikację - artykuł Wojciecha Sikory Jerzy Giedroyc. In memoriam.
15 maja do domu IL przybyła grupa studentek z Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS. Celem kilkudniowej wizyty było zgromadzenie materiałów do realizacji projektu naukowego pt. „Laficki bestiariusz”, o relacjach mieszkańców Domu „Kultury” z mieszkającymi w nim zwierzętami.
30 maja w krakowskiej ksiągarni Austeria odbyło się spotkanie poświęcone książce Zofia Hertz - Życie na mierę Kultury. Z autorką Kamilą Łabno - Hajduk rozmawiał Stanisław Mancewicz.
31 maja w Łodzi obyła się promocja dwu tomów, które ukazały się w serii Jerzy Giedroyc i... Moniki Anny Nogi Stanisław Brzozowski w kręgu „Kultury” paryskiej oraz Materiał dowodowy. Szkice drugie Romana Zimanda.
Nakładem Więzi w serii Archiwum Kultury, ukazał się pierwszy z trzech tomów korespondencji Jerzego Giedroycia i Józefa Czapskiego obejmujący listy z lat 1943-1948. Zbiór 240 listów opatrzył wstępem i opracował Rafał Habielski.

CZERWIEC

Ogłosiliśmy VII. Edycję Konkursu Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura i Fundacji Kultury Paryskiej na najlepsze prace doktorskie i magisterskie, związane tematycznie z historią i dorobkiem Instytutu Literackiego w Paryżu. Od tego roku Konkurs nosi imię Wojciecha Sikory.
10 czerwca w Krakowie zmarł Tadeusz Kadenacy. Tłumacz, współpracownik IL i korespondent Jerzego Giedroycia.
15 czerwca na zamku lubelskim odbyła się promocja książki Grażyny Pomian Bierut i jego partia. To XXIX tom serii „W Kręgu Paryskiej »Kultury«”. O książce rozmawiali Andrzej Friszke, Robert Traba, Rafał Wnuk oraz Łukasz Bertram. Seria ukazuje nakładem Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu UMCS i Wydawnictwa UMCS.
16 czerwca w Petit auditorium Bibliothèque Nationale de France w Paryżu, w ramach cyklu spotkań na temat Ukrainy, zainicjowanego przez BnF, BULAC i Inalco, odbyła się sesja naukowa poświęcona postaciom literatury ukraińskiej lat dwudziestych XX wieku. Wystąpiła m.in. prof. A. Hnatiuk, która przedstawiła historię wydania tomu „Rozstrzelane Odrodzenie”
21 czerwca  dom IL odwiedził Tomasz Makowski dyrektor Biblioteki Narodowej i i jego zastępczyczni u Julia Konopka Żołnierczuk.

WRZESIEŃ

Jak co roku - 16 września - spotkaliśmy się w ogrodzie Instytutu Literackiego z przyjaciółmi i współpracownikami. Podsumowalismy rok, rozdaliśmy sprawozdanie z działań Stowarzyszenia i Fundacji. Tego samego dnia, w ramach Dni Dziedzictwa Europejskiego, w centrum George'a Brassensa przy merostwie Le Mesnil-le-Roi otwarto wystawę poświęconą Instytutowi Literackiemu i Kulturze. Wystawa była czynna do 21 września.

PAŹDZIERNIK

Ukazał się XXX tom serii W Kręgu Paryskiej »Kultury«”. Kultura - Białoruś. Jakby w cieniu i ciszy. To antologia artykułów poświęconych Białorusi opublikowanych w Kulturze. Teksty dotyczą historii i współczesności, są poświęcone kwestiom religijnym i narodowościowym na północno-wschodnich ziemiach I i II Rzeczpospolitej. Tom został zadedykowany Andrzejowi Poczobutowi, więźniowi sumienia w Białorusi.
Autorem wyboru tekstów, ich opracowania i wstępu jest Tadeusz Sucharski - historyk literatury polskiej i rosyjskiej.

LISTOPAD

Zakończony został dwuletni projekt adaptacji tzw. Domku Ogrodnika na magazyn i czytelnię czasopism z kolekcji Jerzego Giedroycia. Przebudowa została dofinansowana ze środków Ministra Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą 2022 – Infrastruktura polonijna”.
27 listopada dziennik Rzeczpospolita przyznał swą doroczną Nagrodę im. Jerzego Giedroycia. Laureatami XXIII edycji zostali: Igor Cependa - rektor Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Stefanyka w Iwano-Frankiwsku i Stanisław Stępień - dyrektor Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego w Przemyślu. Laudację wygłosił prof. Jan Malicki. 

GRUDZIEŃ

Instytut Literacki odwiedzili uczniowie Sekcji Polskiej Międzynarodowego Liceum Pontonniers w Strasburgu.

Pomiń sekcję linków społecznościowych Facebook Instagram Vimeo Powrót do sekcji linków społecznościowych
Powrót na początek strony